Vzácný druh – tajemství mívají zničující charakter

Tajemství mívají pro člověka, jeho nejbližší i pro okolí dříve nebo později zničující charakter. K jejich odhalení dochází sice nenápadně, s o to větší destruktivní razancí pak dopadají.

Na první pohled by se mohlo zdát, že mají Aurel a Zora Schwarzovi ideální manželství. Zora si z předchozího nevydařeného vztahu do toho nového přinesla dospívající dceru Livii, jíž je Aurel dobrým a milujícím otcem. Nic nemůže být vzdálenějšího pravdě. A to, že Aurel trpí nepravidelnými záchvaty náměsíčnosti, je pouze pomyslným vrcholkem ledovce.

Rodina žije v anglickém městečku Chatham. Občas zde dochází k dosud nevysvětlenému znesvěcování hrobů a krádežím těl nezletilých dívek. Okolní vzduch je navíc cítit zatuchlou vlhkostí tunelů a neodhalenými tajemstvími minulosti.

Britský spisovatel českého původu Erik Hofstatter ve své novele Vzácný druh rozehrává se čtenářem věru nerovnou hru, v níž má rozhodně navrch. Na necelých devadesáti stranách nabízí poutavý příběh plný zvratů a překvapivých odhalení až po bizarně zničující závěr. A i když si čtenář snaží na tomto nesporně malém hřišti nalézt záchytné body a předvídat pokračování příběhu, obrací se jeho dedukce v prach nejpozději na následující stránce.

Jedná se o adrenalinovou jednohubku, při níž čtenář spálí nemalé množství kalorií a zapotí se jako při podvečerním běhu. A stejně jako hrdince, ani jemu nepomůže pátrání po odhalení Aurelovy minulosti, neb nakonec vše je v závěru úplně jinak, než jak by se mohlo zdát.

Vydal: Golden Dog, 2022
Překlad: Martin Štefko
Obálka a vnitřní ilustrace: Jack Larson
Vazba: brožovaná
92 stran / 159 Kč (s podpisem autora 199Kč)