Arkady Martineová: Vzpomínka zvaná říše

Vzpomínka zvaná říše, debutový román Arkady Martineové kombinující sci-fi s politickým thrillerem a detektivní zápletkou, v loňském roce získal prestižní cenu Hugo.

Malá těžební stanice Lsel nemá na první pohled šanci odolat rozpínavým tendencím obrovské Teikskalánské říše, a přesto se jí už po léta daří uchovávat si nezávislost v sousedství masivního a tisíciletí trvajícího impéria. Stanice i jejích třicet tisíc obyvatel je však nyní podrobena zkoušce. Od Teikskalánu jim byl doručen požadavek, aby ze svých řad vybrali nového velvyslance a odeslali ho na diplomatický post do Města, sídla císaře a politického centra říše. Obdržená zpráva však již vůbec nehovořila o tom, co se stalo s předchozím velvyslancem. Nová role připadne Mahit Dzmarové, mladé studentce s vynikajícími výsledky, která se na podobnou příležitost připravovala celý život. Mahit netouží po ničem jiném než se podívat do centra tak obrovské civilizace a poznat zblízka jazyk i veškerou tamní kulturu, o které dosud jen četla v knížkách. Zároveň si je ovšem moc dobře vědoma závažnosti svého úkolu.

Pokyny od nadřízených zní jasně: musí se i nadále snažit zabránit anexi celé stanice a přijít na to, co se stalo s jejím předchůdcem Yskanderem Aghavnem. Asistovat jí při tom má speciální staniční technologie zvaná imago, pomocí které jí byla do mozku implantována kopie Yskandra z doby před patnácti lety, kdy velvyslanec naposledy navštívil svůj domov. To, že imago není aktuální, představuje pro Mahit poměrně zásadní problém. Doufala, že se na Yskanderovy vzpomínky bude moci spolehnout a dokáže tak snáze proplouvat nebezpečnými vodami teikskalánské dvorské politiky. Naštěstí hned po příletu do Města dostává Mahit k dispozici ochotnou kulturní prostřednici Trojí Posidonii. Seznamování s novým prostředím se jí tak výrazně ulehčí, není však tak naivní, aby neznámé představitelce cizí vlády dokázala ihned důvěřovat.

Vzpomínka zvaná říše patří k moderním sci-fi příběhům, které dávají před akčními scénami přednost nalákání čtenářů na komplikované politické konflikty odehrávající se uvnitř do detailů promyšlených cizích světů. Příběh si na začátku pohrává s poměrně komorní detektivní zápletkou, která ale nakonec vyústí v něco mnohonásobně složitějšího, než je pouze pátrání po osudu jednoho člověka. Děj je poměrně přímočarý, způsob, jakým je román napsaný, ale nutí se na mnoha místech zastavit a ocenit vše, co se autorce do něj podařilo zahrnout. Velká část knihy se točí kolem probírání problematiky identity a uchovávání vzpomínek z mnoha různých úhlů pohledu. Teikskalán udržuje svoji kulturní paměť pomocí poezie, lidé ze stanice Lsel se spoléhají na implementování znalostí svých předchůdců do vlastního já. Dva různé přístupy pro dvě diametrálně odlišné civilizace.

Dalším důležitým tématem je zde právě střet oněch dvou světů postavených na úplně jiných principech, a to z neobvyklého pohledu Mahit, která v sobě odmalička nedokázala potlačit obdiv k umění a všem výdobytkům společnosti vystavěné na dobyvačných základech a mající neustále potenciál ohrozit svobodu jejích vlastních lidí. Teikskalán v sobě kombinuje prvky dávných velkých civilizací, nejviditelněji Aztécké říše se všemi jejími zvláštnostmi včetně důrazu na krvavé rituály. Spojení těchto prvků s pokročilými technologiemi vytváří opravdu originální prostředí, které je radost poznávat. Vše je podpořeno užitím opravdu krásného jazykového stylu i kvalitním překladem Vratislava Kadlece. Autorka se příliš neobtěžuje s explicitním vysvětlováním fungování Města, všechny důležité termíny i neobvykle složená jména je však možné dohledat ve slovníčku umístěném na konci knihy.

Vzpomínka zvaná říše představuje v mnoha ohledech velice zajímavou a chytře vystavěnou moderní sci-fi. Je až těžké uvěřit, že se jedná o debut. Arkady Martineové bych snad vyčetla jen to, že se jí nepodařilo do knihy zabudovat víc překvapivých momentů a že její postavy na můj vkus postrádaly hloubku a nedokázala jsem si k nim vytvořit hlubší vztah. Naopak oceňuji důraz na ženské hrdinky a queer romantické zápletky, byť z větší části pouze naznačené. Nepochybuji ale o tom, že se právě tento aspekt může naplno rozvinout v dalším díle. Vzpomínka zvaná říše velice dobře funguje jako samostatný román s uspokojivým koncem, přesto jsem zvědavá, kam se může příběh Mahit posunout dál.

Originální název: A Memory Called Empire
Stránky autorky: https://www.arkadymartine.net/
Nakladatelství: Host, 2021
Překlad: Vratislav Kadlec
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 480
Cena: 429 Kč