Michael Mammay: Mise na planetě

Nejlepší místo ke zločinu? Válkou zmítaná vzdálená planeta, kde o životy vojáků usiluje nejen nepřítel, ale i zrádci ve vlastních řadách. Zdánlivě rutinní vyšetřování se bleskurychle mění v boj o život.

Na plukovníka Carla Butlera se obrací jeho starý a velmi vlivný přítel generál Serata, který pro něho má důležitý úkol. Na vojenské základně Kappa se za záhadných okolností ztratil mladý poručík, což by představovalo pouze problém pro armádní velení, zmizelý poručík Mallot je však synem mocného nejvyššího radního. Celé záležitosti se chytila média a vyšetřování podléhá silnému politickému tlaku. Butlerův úkol je zdánlivě jednoduchý: najít poručíka a zjistit, co se stalo.

Plukovník Carl Butler není žádná kancelářská krysa, ale ošlehaný veterán, který opět musí opustit svou ženu, aby vykonal něco pro vlast. Jejich děti už dávno vylétly z hnízda a Carl se už honosí statusem dědečka, díky občasnému zmrazení pro cestu vesmírem však na svůj věk vůbec nevypadá. Pro cestu na základnu Kappa dostane k ruce generálova asistenta Hardyho a osobního strážce McCanna. Z jejich přítomnosti není vůbec nadšený, ale hned po přistání se ukáže, že se mu oba budou hodit, protože na Kappě se děje něco divného. Podle všech indicií byl poručík Mallot na poslední akci raněn. Došlo k jeho evakuaci z povrchu planety, ale do nemocnice na vesmírné základně už nedorazil. Jediný, kdo by mohl podat svědectví, je posádka záchranného zdravotnického transportu, ta však celá zahynula o několik dní později při sestřelu. Ani radarové záznamy se nedají dohledat. Tohle vyšetřovaní bude mnohem náročnější, než Carl čekal.

Planeta Kappa se počítá mezi ty světy, kde lidé narazili na inteligentní a komunikace schopnou rasu, což většinou znamená, že její obyvatele nechají o samotě. Kappa ale ukrývá velmi lukrativní a žádané zásoby nerostů, a proto se z ní stala válečná zóna. Domorodci sice nedosahují technické vyspělosti svého protivníka, avšak dokážou mu velmi znepříjemnit život. Někteří domorodci se nechali za různé úplaty přesvědčit ke spolupráci, ovšem jiní nemilosrdně likvidují své zaprodané soukmenovce i lidské vojáky. Tomuhle zmatku z vesmírné základny velí plukovník Stirling a nemá to vůbec lehké.

Velitel pozemních operací Karikov zůstává na povrchu planety, na základně se vůbec neobjevuje a domluvit si s ním schůzku je pro jeho vytíženost skoro nemožné. Další překážkou ve vyšetřování představuje neochotná velitelka polní nemocnice MEDCOMu Mary Elliotová, která nejenže nemá ráda Stirlinga, ale nějaké nicotné vyšetřování ji vůbec nezajímá. Mezi nimi jako hadr na holi sviští Carl Butler a snaží se zjistit, kdo něco ví o zmizení poručíka Mallota, protože tajnosti mají úplně všichni.

Mise na planetě je debutový román amerického válečného veterána Michaela Mammaye. Příběh se od počátku tváří jako klasické military sci-fi, ale brzy se ukazuje, že potenciál je mnohem větší. Autor nabízí spíš klasickou akční detektivku nebo politický thriller. Mise na planetě je čtivý, svižný, napínavý román, který mile překvapí. Celý děj táhne Carl a není těžké si ho oblíbit, i když je to spíš takový vlk samotář než týmový hráč. Popisy vedlejších kladných, záporných i tajemných postav nejdou příliš do hloubky. Jednak by to příliš brzdilo svižné tempo, jednak by to ani úplně nesedělo k hlavnímu hrdinovi, aby se věnoval osobním vztahům místo pečlivé práci.

Pokud někdo touží po dlouhých vzletných popisech vesmíru, román Michaela Mammaye rozhodně není nic pro něho. Zápletka stojí na napínavé a rychle ubíhající akci, kde je víc mrtvol než poklidných rozhovorů a chvilek u kávy. Přesto dává dokonalý smysl.

Román Mise na planetě se zatím dočkal dvou pokračování. Čtenář během návštěvy Kappy není ošizen o neočekávané zvraty ani šokující překvapení. Je to zkrátka výlet do galaxie, jak má být.

Ukázka

Vydal: Laser, 2021
Překlad: Jakub Marek
Vazba: brožovaná
Počet stran: 344
Cena: 359 Kč