Americká modlitební příručka – instantní víra a bižuterní Ježíš pro každého

Neoddiskutovatelným znakem západní civilizace je postupné hloupnutí většiny jejích zástupců, sklouzávajících až na úplné dno estetického cítění. Mělkou kulturou a uměním počínaje a vírou v něco víc konče. Co se stane, když se nějakému smrtelníkovi podaří nalézt zaručený způsob, jak dosáhnout svých cílů? Stane se celebritou kýče, milovanou i zatracovanou, bižuterním Ježíšem, přinášejícím instantní víru, víru v modlitbu každému na míru, podle jeho přání.

Právě to se přihodilo hlavnímu hrdinovi románu s výmluvným názvem: Americká modlitební příručka. Wardlin Stuart, potomek amerického bílého póvlu, nedostudoval vysokou školu a zabíjel čas ve všeobjímající nudě jako noční barman sezónní restaurace pro turisty. Do chvíle, než přišel osudový moment, jenž kompletně otřásl samými základy jeho bezvýznamné existence. Říká se: „Za vším hledej ženu“, a platí to i zde. Před podnikem zabrzdí červené porsche a do prázdné restaurace vstoupí rozrušená žena chtějící panáka na sekeru. Rychlý souběh následků způsobí, že snoubenec oné dámy zanedlouho leží na podlaze s krvácením do mozku po docela prudké ráně lahví vodky do hlavy, a i když šlo o neúmyslné zabití, je Wardlin odsouzen po procítěné výpovědi této femme fatale, která je jedinou svědkyní onoho incidentu, na deset let za vraždu.

Vydání knihy, která čtenáři prozradí, jak splnit své touhy, je krásný příklad „amerického snu“, nebýt toho, že sen je pouze snem. A každý jedinec vyčnívající nad ostatní, úspěšný a veřejně známý, nepřitahuje pozornost pouze toho dobrého. I zlo si chce přijít na své a o nepřátele není nouze, stejně jako o falešné přátele. Tudíž propuštění, manželství a vydobytí si svého hvězdného místečka na světě je pro hlavního hrdinu pouze začátkem jeho boje o život a duši.

Fantastický příběh je protkaný prvky magického realismu, podobenstvími z bible a křesťanskou mystikou, kdy každá myšlenka je hmotná a má svoji energii. A když ji jedinec, nebo skupina lidí nasměrují dostatečně silně a správným směrem, může činit skutečné zázraky. Ovšem každá mince má dvě strany a tou druhou je, že energie se neztrácí. Kumuluje se a materializuje v až biblických bojích dobra se zlem. Wardlinovi se začne zjevovat Pán osamění. Současně s úspěchem jeho knihy o učení Modlitace se začne formovat sekta jeho stoupenců, říkající si Wardlinisté, současně i jeho odpůrců, věrných oveček pastora Monroa Treata, zesměšněného Wardlinem před celým národem v Show Larryho Kinga. Tím se z něj stává zákeřný a hlavně všehoschopný nepřítel číslo jedna.

V rozhodujícím souboji se zlem bloudil Ježíš po poušti čtyřicet dní pokoušen Satanem, hlavnímu hrdinovi však stačí jedna zdrogovaná noc psychedelického bloudění slumy na mexické straně hranic s USA. Trip plný fyzických i psychických útrap, při nichž nejde Wardlinovi pouze o život, ale i o jeho nesmrtelnou duši.

Americká modlitební příručka se čte velice dobře, v překladu, jemuž není co vytknout. Je na ní znát autorova vyzrálost, životní moudrost pramenící z bohatých životních a cestovatelských zkušeností, o kterých se čtenář dozví to nejnutnější na úplném konci knihy. Tedy alespoň to, co si sám Lucius Shepard ještě za svého života přál, aby se o něm veřejně vědělo. Je prošpikovaná lidsky hřejivým vtipem, místy sarkastickými poznámkami hlavního hrdiny, neboť celý příběh je vyprávěn v ich formě.

Hodnocení: 97 %

Ukázka

Vydal: Gnóm!, 2020
Překlad: Jakub Němeček
Obálka: Eva Horská
Vazba: šitá
Počet stran: 368
Cena: 350 Kč