Březnová Pevnost s Picardem i Doctorem Strangem (PR)

Kapitánské frčky, oddané posádky, vše pro dobro federace. To vždy prosazovali ti nejlepší velitelé ze Star Treku. Také o nich si povíme mnohé v březnové Pevnosti nové.

James T. Kirk a Jean-Luc Picard. Pravděpodobně nejslavnější hrdinové dekády trvající startrekovské odysey. Podívali jsme se jim na zoubek a k tomu přihazujeme exkluzivní rozhovor s Williamem Shatnerem, který se už 15. března objeví v Praze na výjimečném ST koncertě ve Forum Karlín.

Vzpomeneme si také na BIRDS OF PREY a na očekávanou superhrdinskou jízdu BLOODSHOT. Velmi se ale těšíme i na TICHÉ MÍSTO: ČÁST II, protože první film byl hodně zdařilá peckovice.

V seriálech si pak řekneme víc o netflixovském zeleném pojetí nordických ság RAGNAROK.

Hodně ale budeme vzpomínat i na pražský Comic-Con, protože byl úplně mňam, tak moc, až jsme vám z něj přivezli rozhovor s Johnem Rhysem-Daviesem alias Gimlym.

A což takhle klasický hororový hrdina NEVIDITELNÝ, toho znáte? Představíme! Mile rádi ale ukážeme prstem i na PŘEDURČENÉHO od Benedicta Jacka. Samozřejmě nesmí chybět ani tak trochu jiný, byť polský zaklínač JAKUB VANDROVEC.

Oskar Fuchs nám představí svého bojového mága Gabriela LEICHENBERGA, zatímco povídkami do čísla přispěli Robin Stejskal a jeden z nejlepších žánrových autorů u nás Jaroslav Mostecký.

A mimochodem, doteď jsme vám dlužili KOMIKSOVÝ TOP TEN za uplynulý rok 2019. Napravíme!

V historii pak nahlédneme do roku 1925, kdy se začalo na Aljašce umírat. Také si ale představíme další kapely z letošního PevnostConu, parádní formace ALISON a HUKKA MUGGIES, šermířskou skupinu SERVUS BELLUM a zároveň vám odtajníme, že hlavním parťákem letošního PevnostConu je ostravské nakladatelství FANTOM Print.

A v Hlasu fandomu si posvítíme na plzeňský CO.CON, na STARCon 2020, na roztomilý Fantasy ples, na slovenské fandomové aktivity a na anděly hradu Krašov.

A to rozhodně není všechno! Chcete vědět víc? Tak hezky listujte a nenechte se rušit. Pevnost vládne a přeje vám krásné počtení  @casopispevnost @vitajaro

 

Přílohou Pevnosti je komiks Doctor Strange 1: Cesty podivných.
Jason Aaron je nepochybně hvězdný komiksový scenárista. Bohužel ne z toho ranku, že byste mu s otevřenou pusou odkývali i recept na karbanátky. Má také svoje slabší chvilky. Ale má zatraceně silné chvíle. Třeba celou sérii Skalpy. Jeho příspěvek k sáze o předním marvelovském mágovi patří naštěstí k té druhé části Aaronovy tvorby. A můžete si být jisti, že jeho rukopis poznáte od samého začátku. Z kánonu si bere jen tolik, abychom Strange ještě poznali, zbytek zahazuje a představuje jeho realitu novou, temnější a plnou ošklivých a neodbytných etických otázek. Zaplatil Doctor Strange svůj účet, který mu náleží za masivní využívání magie? ptá se jeden otravný všeználek v Baru bez dveří hluboko pod New Yorkem.
Protože každá akce vyvolává reakci a kouzlit není jen tak. Postupně tak máme možnost odkrývat ošklivou pravdu o ceně, kterou Strange platí za to, že je předním ochráncem Země a jejích obyvatel. A pak zamíříme ještě hlouběji, ke skutečnostem, které i před doktorem jeho nejbližší radši tají. A mezitím se stmívá nad magií samotnou, nejvyšší kouzelníci všech sfér prchají či umírají, stejně jako mnozí magičtí parazité, kterých je najednou na útočišti Země více, než je zdrávo. Tatam je do značné míry bezstarostná marvelovská barvičkovost, tohle je ošklivá jáma plná hnijících červů. Není to samozřejmě taková pitevna jako již zmíněné Skalpy, ale na poměry superhrdinského komiksu nabízí Aaronův Doctor Strange strachu a hnusu – a hlavně etického přesahu – víc než dost.

 

Pevnost 2020/03
www.pevnost.cz