Dark: Otázka není kde. Ale kdy.

Netflix má zaslouženě čím dál více diváků, protože přináší skutečně zajímavé seriály. Vlajkovou lodí je samozřejmě Stranger Things, dříve to byl například House of Cards. Jsou tu ovšem další lahůdky jako například Altered Carbon, letošní Kingdom či německý Dark. A právě Dark do světa vypustil svou druhou sérii.

 

V prosinci 2017 se dostala na obrazovky první série německého seriálu Dark. Netflix dává šanci tvůrcům z celého světa a ani netrvá na angličtině. Seriál Dark na sebe strhl slušnou pozornost a vysloužil si vysoká hodnocení. Za vše mohl propracovaný děj, zajímavé postavy a temná atmosféra.

Seriál se odehrává v malém fiktivním městečku Walden, jehož dominantou je jaderná elektrárna. Každý zná každého, kolem městečka jsou lesy a tajemná jeskyně, jejíž tunely vedou do netušených prostor, kde elektrárna skladuje něco, co by neměla. Do relativního klidu města zasáhne nález mrtvého těla v lese. Jedná se o malého chlapce, který je podivně oblečen. Vyšetřování se ujme místní policista Ulrich Nielsen (Oliver Masucci), který si ihned rozpomene na události staré třiatřicet let, kdy se ztratil jeho bratr Mads. Je přesvědčen, že obě věci spolu souvisí. Rozbíhá se spletitý příběh, kdy se místní teenageři začnou o případ také zajímat a především o tajemství jeskyně.

Seriál je zpočátku spíše kriminální. Svou atmosférou si sice tyká s hororem, ale s každým dílem vás překvapí, kam se Dark dostává. Z krimi je regulérní sci-fi, i když velice temné a psychologické.

První série je už déle za námi, a tak jen upozorním, že pokud jste ještě první řadu neviděli, následující slova jsou již SPOILEREM!

Dark pojednává o cestování časem. První série roste s každým dílem a postupně zjišťujete, že se odehrává ve třech obdobích. V současnosti, v roce 1986 a 1953. Vše je provázané a uvidíte rodiče postav ze „současnosti“ i je samotné, když se do daného období dostanou. Aby toho nebylo málo, ve Waldenu současnosti se objeví podivný cizinec a také muž vypadající jako kněz, který si říká Noe (Mark Waschke) a moc rád hovoří s dětmi. Tajemství přibývá a zároveň příběh bobtná. Vše je formulováno velice chytře a logicky. Přesto je Dark tím typem seriálu, který je potřeba opravdu pečlivě sledovat, aby vám něco neuteklo.

První série zkrátka dokázala zamotat hlavu, ale tím způsobem, že toho chcete víc a víc. Čekání na sérii druhou tak působilo docela dlouze. Rok a půl.

„Sic mundus creatus est – Thus the world was created.“

V červnu 2019 se dostalo na obrazovky konečně pokračování, jen místo deseti dílů vzniklo tentokrát pouze osm. Řada začíná tam, kde minulá skončila. Jako by mezera mezi sériemi vůbec neexistovala. Karty jsou rozdány. I nyní sledujete osudy členů čtyř rodin, které se navzájem prolínají, jak protagonisté cestují skrze různé roky. První série hodně věcí prozradila. Kdo je zodpovědný za ztrácení dětí, proč se na nich dělaly pokusy, co se vlastně skrývá v jeskyni.

Druhá série začíná v budoucnosti a Jonas Kahnwald (Louis Hofmann), jeden z hlavních hrdinů, se snaží dostat zpět domů, do svého času. Na jedné straně máme jeho jako mladíka, na druhé straně v „současnosti“ je on jako dospělý muž, který se snaží bojovat proti jistému Adamovi. A prozradím, že Jonas je v seriálu vyobrazen ve více svých podobách. A nejen on. Setkáte se známými postavami, ale různě starými, a dokonce budete postupně odhalovat, kdo je kdo. Stále více obyvatel Waldenu se o cestování časem dozvídá a děj se čím dál víc zamotává.

Dark je však chytrý a vypráví tajemným, ale srozumitelným způsobem. Přesto nastanou téměř komické situace. To když zjistíte, že rodinné vztahy jsou zamotané natolik, že vlastně nevíte, kdo je čí otec nebo matka. Téměř všechny postavy, které jste dosud znali, jsou s cestováním časem konfrontovány, a máte pocit, že ve Waldenu si každý cestuje časem, jak se mu zlíbí. Tvůrci seriálu si však jsou těch absurdit vědomi, a jakkoliv je seriál zamotaný, stále si drží vnitřní logiku a všechny „šílenosti“ dávají smysl a jsou odůvodnitelné.

Aby toho nebylo málo, přibývá další letopočet – 1921. Zde se setkáte s tajemným mužem jménem Adam, který je hlavním „záporákem“ (ačkoliv to je stále spíš dohad) a člověkem, který se snaží s během událostí manipulovat. Vše se točí kolem konce cyklu (33 let) a ten nastane, až přijde apokalypsa. Není tajemství, že tu bude mít na starost místní jaderná elektrárna.

Na samotném konci série pak přichází velké překvapení, když se objeví postava, kterou byste nečekali, a prohlásí větu, která změní dosavadní heslo seriálu („Otázka není kde. Ale kdy.“) na něco zcela jiného. Ale to překvapení vám nebudu kazit.

Pakliže první řada příjemně rozvíjela příběh a odhalovala nová tajemství, druhá rozehrává ohromné drama, které může působit jako divoká bramboračka a absurdní fantasmagorie. Přitom však zcela jasně deklaruje to, o čem doposud seriál byl. O čase. Dá se čas změnit? Kde je jeho počátek a má nějaký vůbec? Pohybujeme se jen v nekonečných cyklech?

V Dark není had Ouroboros zakousnutý do svého ocasu, nýbrž se sám do sebe zaplétá a tvoří několik uzlů. Jediné, co si momentálně může divák tohoto seriálu přát, je, aby se z něj nestal druhý Lost (Ztraceni), který se do své složitosti tak zamotal, že to sami jeho tvůrci nezvládli ukočírovat.

Nicméně tvůrci Dark se zdají rozumní. Právě se začala natáčet třetí řada, která by měla být finální. Další záhady tak nejspíš nepřibydou, naopak se vyřeší. Dark má úžasnou atmosféru, fascinující filozofii a donutí člověka přemýšlet. Nejen o ději, ale právě i o čase.

 

Země původu: Německo
Domovská stanice: Netflix
Hrají: Louis Hofmann, Oliver Masucci, Jördis Triebel, Sebastian Rudolph, Mark Waschke ad.
Premiéra: 1. 12. 2017
Délka epizody: 52 minut
Počet sérií: 2 (10+8 epizod)