Kendare Blake: Tři temné koruny

Mirabella, Arsinoe a Katharina jsou trojčata, která se bohužel narodila s královskou krví. To je na ostrově Fennbirn staví do nezáviděníhodné role. Podle tradice totiž může usednout na trůn pouze jedna z královen. A to tehdy, až zabije obě své sestry. Souboj začne zanedlouho, po dovršení jejich šestnáctin.

Všechny dívky si v útlém věku podle svého nadání rozdělily do péče dvory. Mirabella má vlohy pro ovládání živlů. Arsinoe by měla ovládat zvířata i rostliny. Katharina se učí připravovat jedy a také tomu, jak být vůči nim imunní. Zatím se ale zdá, že skutečným darem obdařila bohyně pouze první ze sester. Druhé dvě se ke zklamání svému i svých opatrovníků potýkají s obrovskými problémy. A festival Beltain, kde budou muset svá nadání veřejně předvést a který zahájí souboj o trůn, se blíží.

Svět Tří temných korun má svá slabá místa a jedním z nich je sama diskutabilní věrohodnost celého systému. Proč by vůbec dívky, které k sobě necítí nenávist, navíc žily v dětství společně jako rodina, měly chtít jedna druhou zabít? A která z královen vlastně má lidu po usednutí na trůn co nabídnout? Společenství, která každou z nich odděleně vychovávají, učí sestry zlepšovat se ve svém nadání. Co ale bude potom, až dvě z nich nebudou stát v cestě vítězce, na to je nikdo nepřipravuje. Tedy kromě toho, že královna posléze opět porodí trojčata, aby se řetězec tradice nepřerušil.

V prvé řadě ale knize ublížila už samotná anotace. Ta slibuje nelítostný boj na život a na smrt tří mocných sester. Kendare Blake ale první díl čtyřdílné série pojala spíše jako úvod do děje; představuje svůj svět a favoritky jednotlivých dvorů. O jejich rovnocenném nadání nemluvě. Kromě několika menších zvratů se tak počátku slibované akce čtenář dočká až v posledních kapitolách. Zkrátka dostane jen špetku toho, co původně očekával.

Samozřejmě je potřeba jednotlivé královny před začátkem souboje poznat, přestože zvolit si oblíbenkyni není snadné. Logicky by to měla být Mirabella, která má po celou dobu trůn zdánlivě na dosah. Autorka se ale nejvíce zaobírá osudem Arsinoe, královny naturalistky. Ačkoliv tím, jak neustále odbíhá k její kamarádce Jules, by se mohlo zdát, že jsou hlavní hrdinky ve skutečnosti čtyři.

V příběhu figurují i zástupci mužského pohlaví. Ponejvíce jsou to nápadníci královen, kteří se postupně dívkám dvoří, případně milenci královniných přítelkyň. Mezi některými páry přeskočí jiskra, přesto hraje romantika v příběhu spíše vedlejší roli.

Dojem trochu kazí také chyby, které ale mohly vzniknout i nepečlivým překladem. Hned na prvních stránkách se například píše o jedovatém hadu, kterého královna travičů Katharina během slavností nosí jako náramek na zápěstí. Nejprve se jedná o korálovce, v dalším ději už je to ale najednou korálovka, která ale patří do čeledi neškodných užovek. Výjimkou nejsou ani nesjednocená jména jako Fennbrin/Fennbirn či Arsinoe/Arsione.

Závěr naštěstí knihu Tři temné koruny pozvedá. Během slavnosti Beltain se objeví spousta nových zvratů a informací, které spoustu věcí mění a slibují akčnější a temnější nástup v druhém dílu. Četbu bych doporučila všem, komu nevadí pomalejší uvedení do děje a příliš do hloubky neřeší jednání postav a politiku fiktivních světů. V takovém případě dostanou zajímavě rozpracovaný příběh, který má v dalších dílech rozhodně co nabídnout.

Ukázka

Vydal: Fragment, 2019
Překlad: Alžběta Kalinová
Vazba: vázaná
424 stran / 349 Kč