Zaslíbená Země Nezemě přináší děti z volného chovu

Nakladatelství Crew v případě série Zaslíbená Země Nezemě udělalo totéž, co u Čarodějovy nevěsty – sáhlo po titulu, který se v zahraničí stal hitem již po několika prvních vydaných dílech. Zaslíbená Země Nezemě má však k romantické, pohádce zhruba stejně daleko jako roztomilé štěňátko zlatého retrívra k vyhladovělému vlkovi.

Tři skoro dvanáctileté děti Emma, Norman a Ray žijí spolu s dalšími caparty v sirotčinci Grade Field House. Mají měkké postýlky, dobré jídlo a po každodenním učení si mohou celý zbytek dne hrát a dovádět. Nikdy jim nepřišlo zvláštní, že se mají pohádkově na to, že jsou údajně sirotci. Nezamýšleli se nad podivným číselným tetováním na krku ani nad mřížemi v oknech… Ale to vše se změní ve chvíli, kdy Emma s Normanem náhodou zjistí, že jejich milovaný sirotčinec je ve skutečnosti farma, na níž jsou děti chovány jako jateční dobytek bandou démonů. Je třeba vymyslet plán útěku – a to rychle!

Všechno má své meze, ale Japoncům to zřejmě někdo zapomněl říct. Většinou totiž málokomu projde, aby ve svém díle páchal násilí na dětech, což je základní premisou Zaslíbené Země Nezemě. Není tedy divu, že manga sklízí ve světě rozporuplné reakce a rozpoutává vášně. Po odvysílání prvních dílů anime se do toho dokonce vložila i PETA, která neváhala příběh přirovnat k reálnému chovu skotu na farmách. Možná si podobnosti bylo autorské duo Kaiu Širai (scénář) a Posuka Demizu (kresba) vědomo, možná ne, pravdou ale zůstává, že jejich dílo vám zahraje slušně na city. Přeci jen roztomilé malé dětičky, které se radují z toho, že je někdo adoptoval, a místo toho skončí v žaludcích démonů – to je trochu podpásovka. I já sama jsem tedy z mangy poněkud rozpolcená.

 

Příběh je syrový, hutný a plný emocí hned od úvodního svazku série. Pravdu o démonech totiž hrdinové zjistí poměrně záhy a po zbytek dílu se snaží dát dohromady dostatek informací a připravit strategii útěku. Po chvíli sice začalo být neustálé opakování toho, že jim dochází čas a potřebují vymyslet onu strategii, poněkud obtěžující, ale tísnivá atmosféra to vynahradila. Té totiž není málo – postupně vyplouvá na povrch, jak moc jsou děti hlídané, aniž by si to uvědomovaly, a jak mizivá je jejich šance na útěk tak, aby to přežili všichni. Před čtenáři se navíc pozvolna otevírá pravděpodobně postapokalyptický svět budoucnosti (příběh se odehrává v roce 2045), jemuž vládnou démoni a lidstvo je na vyhynutí. I samotné okolnosti příběhu tak lákají k dalšímu objevování. Přesto…

Emoce tu fungují, člověku je úzko, srdce se svírá na správných místech. Dalo by se říci, že je tedy vše tak, jak má být. A i když jsem morbidnímu kouzlu příběhu propadla, nemůžu se zbavit dojmu, že autoři věděli moc dobře, co dělají, když použili děti. Někde vzadu v hlavě tak hlodá červík, že Zaslíbená Země Nezemě jistým způsobem tlačí na pilu – že je to celé příliš prvoplánové, příliš tendenční a snaží se čtenáře emocionálně vydírat. Podobnou okatou manipulaci nemám v lásce. Nechám se však překvapit dalším dílem a třeba se ukáže, že byl tento pocit nepodložený.

Kresba nemá tolik typických manga prvků, takže ji snáze skousnou i ti, kdo mangu přímo nevyhledávají. Je poměrně hranatá a ostrá, s výraznými konturami a vcelku jednoduchá – nenajdete tu žádné zběsilé šrafování a pozadí jednotlivých panelů bývá nezřídka jednobarevné či jen s lehce načrtnutými drobnostmi. Díky tomu kresba zůstává přehledná, na druhou stranu je v tom stále potenciál, s nímž by se dalo zapracovat na zhutnění atmosféry.

Zaslíbená Země Nezemě je znepokojivý příběh, který nesedne každému. A i samotný název odkazující k Petru Panovi je zde na místě – tyhle děti totiž nejspíš taky nikdy nevyrostou…

Vydal: Crew, 2019
Překlad: Anna Křivánková
Vazba: brožovaná
192 stran / 199 Kč