Březnová Pevnost v prodeji i s Prokletým Dilvishem! (PR)

Taky jste zvědaví, co nám tahle superdívčina předvede? My též! Captain Marvel vítáme potleskem i poklonou a společně s ní přichází celé menu nejvybranějších fantastických lahůdek!

 

Inteligentní, půvabná a zároveň nejsilnější zbraň marvelovského univerza. To je CAPTAIN MARVEL, superprůvodkyně novým pevnostním číslem, jejíž úspěch či neúspěch na stříbrném plátně napoví, jak to bude dal s avengerským odkazem. Jí a všem ostatním Kree přejeme hodně štěstí.

Stejně tak si ale řekneme něco také o ALITĚ a FESTIVALU OTRLÉHO DIVÁKA, zatímco v seriálové sekci vás krásně pokoušou korejští zombíci ze šlágru KINGDOM.

A protože superhrdinství není nikdy dost, připomeneme si zároveň odrostlého pekelného synka HELLBOYE.

Za HRANICE IMPÉRIA pak zve Jan Kotouč, zatímco velkou robotickou show rozpoutala Martha Wellsová ve svém románu VÝPADEK SYSTÉMU.

Podobně ale žijeme i STAR TREKEM, a navíc máme tu čest přivítat zpět na výsluní WILLIAMA GIBSONA. A k tomu jsme vyzpovídali Zuzanu Strachotovou, autorku DEVÍTI NOCÍ.

Povídková sekce pak hlásí přítomnost VERONIKY FIEDLEROVÉ a LUCIE LUKAČOVIČOVÉ.

Stejně tak ale propadneme vesmírné těžařině v románu Scotta Reintgena NYXIA. Anebo jste zvědaví spíše na TAJEMSTVÍ MÁGŮ?

A vedle rozhovoru s Klaudií Grayovou a ZLODĚJŮ DÝMU samozřejmě nesmí chybět komiksový HUSTÝ NÁŘEZ. Případně fandíte spíš THORGALOVI?

A protože je Míla Linc veselá kopa, přichystal si pro všechny zasloužilé čtenáře výlet po těch nejslavnějších putykách fantastiky a tematicky souvisí i nová rubrika Martina Kužela s reálnými výčepy, kudy kráčely žánrové dějiny, zatímco Tomáš Bandžuch zve do Kroměříže.

Chybět ale nebude ani další pozvánka na blížící se PevnostCon, v níž vám představíme kapelu HAKKA MUGGIES.

A ani to není vše! Pevnost vládne a přináší vám jen to nejlepší z fantastických světů! #casopispevnost

 

Příloha Pevnosti: Roger Zelazny – Prokletý Dilvish

Jdi a zabij temného čaroděje! Meč a magie s poetikou amberu.

Udatného bojovníka s elfskými kořeny Dilvishe žene vpřed pomsta. Poté co kvůli kletbě zlého čaroděje Jeleraka strávil dvě století v pekle a poté co jej při útěku nezastavilo ani pět mocných jezdců chystajících mu smrt, vydává se na cestu za svou nemesis. Doprovází jej mluvící magický, ocelový oř Black, a aby dosáhli vytčeného cíle, musejí se postupně vypořádat s čaroději, lapky, bohy a bohyněmi, s upíry, zombiemi, s pohyblivým městem… a s mnoha dalšími přirozenými i nepřirozenými stvůrami.

Kniha je koncipována jako řada volně na sebe navazujících povídek, jejichž rozsah se pohybuje od pěti po šedesát stran. Autor je psal přes dvacet let a posléze se vše rozhodl propojit do jednoho celku. Kdo zná Amber, Zelazného majstrštyk, asi nebude překvapen, jak invenčně si autor pohrál s principy žánru meč a magie. Rekvizity a kulisy jsou stejné jako u Roberta E. Howarda (Barbar Conan) nebo třeba Fritze Leibera (Fafhrd a Šedý Myšilov), ale způsob, jak k nim Zelazny přistupuje, má v sobě neopakovatelnou poetiku a je plný skrytých odkazů a vtipných řešení jednotlivých zápletek. Ano, hodně se tady ohání mečem, hodně se i kouzlí, a vše se žene vpřed v neutuchajícím tempu, kde žádné slovo není zbytečné. Ale zároveň se zde nic nebere příliš vážně a je vidět, s jakým nadhledem autor k tématu přistoupil.

Zelazného Prokletý Dilvish je příjemné oddychové čtení na jedno odpoledne, které je výjimečné tím, jak zábavně překračuje hranice žánru meče a magie.

 

Časopis Pevnost 3/2019
www.pevnost. cz
www.facebook.com/CasopisPevnost/