Tanya Stewnerová: Tajemství oceánů (Alea, dívka moře 3)

Alea s Lennoxem jsou z hlubin jezera Loch Ness zpět na palubě plachetnice Crucis a jejich pátrání ve společnosti ostatních z party Alfa cru může pokračovat. Informace, které oba získali, je vedou na Island, k horkým pramenům na ostrově.

V předchozí knize Barevné vody Aleu a Lennoxe skleněná koule zavedla pod hladinu jezera ve Skotsku, kde nalezli prastarou knihovnu Rach Turan hlídanou zástupci vodní říše, kteří dlouhá léta marně čekali na někoho, jako jsou oni dva. Předali jim vzkazy od jejich rodin, z nichž se dozvěděli, k jakým rodům patří a co zapříčinilo smutný osud mořského národa. Většina obyvatel podmořských měst a sídel byla nakažena smrtícím virem, jemuž se daří ve znečištěné chladné vodě. Nemocní se snažili za každou cenu zachránit dosud zdravé jedince, rodiče svěřovali své děti suchozemcům a zdraví dospělí utíkali do bezpečí souše nebo do oblastí s horkými prameny, kde smrtící virus nepůsobí. Tak byl zachráněn Lennox, Alea i její sestra, a tak se snad zachránil i Aleyin otec, jenž zamířil po vypuknutí nákazy na Island. Tam také směřuje další cesta Aley s podporou věrné party Alfy cru s nadějí, že na Islandu nalezne alespoň část rodiny.

Prázdniny se Alfa cru pomalu chýlí ke konci, ale stále je čas prožívat nová dobrodružství při odhalování skrytých tajemství oceánů, seznamovat se s novými vodními bytostmi a bojovat s nepřáteli. A možná i naplnit stará proroctví, která se pod hladinou moří vypráví s touhou po starých dobrých časech, kdy vodní lid pečoval o všechno živé pod vodou i o spojenectví mezi jednotlivými národy.

Tanya Stewnerová ve třetím pokračování příběhu o Alee, dívce moře pokračuje ve stejném duchu a stylu jako v předchozích dvou knihách. S každým dalším příběhem je více patrný její zápal pro záchranu vodního světa a vyprávěním o Alee přibližuje mladým čtenářům stupeň zamoření i obtíže, které s ním vodní tvorové mají.

Příběh je poutavý, má spád a svými odhaleními překvapí. Alea s Lennoxem už vědí, že nejsou příbuzní a nic jim nebrání v navázání romantického vztahu. Tedy pokud se na sebe zrovna nezlobí. Alea objevuje svoje schopnosti i omezení, cítí odpovědnost za to, postavit vodní lid znovu na nohy. Lennox by chtěl Aleu před každým nebezpečím uchránit. Suchozemská část Alfa cru začíná mít větší úlohu v příběhu i v magickém světě. Čtenář sleduje, jak hrdinové skládají nové písně nebo koncertují a jak Alea překonává trému. V románu přibudou noví magičtí tvorové, z nich někteří budou pro další pokračování velmi důležití.

Knihu mohu jedině doporučit, opět je to milé a magické čtení, které čtenáře zaujme. S dcerou doufáme, že Tanya Stewnerová brzy napíše pokračování, protože Tajemstvím oceánů vyprávění o Alee rozhodně nekončí.

Ukázka

Vydal: Fragment, srpen 2017
Ilustrace: Claudia Carls
Překlad: Lucie Simonová
Počet stran: 416
Cena: 299 Kč