V. E. Schwabová o psaní, pravdě a nestvůrnosti

Neobyčejní, první román pro dospělé V. E. Schwabové, si vysloužil nadšené ohlasy kritiků a čtenářská ocenění. Její série Tvář magie si získala mnoho fanoušků. Píše také romány pro mládež i pro děti. Deník The Independent ji nazval „přirozenou následnicí Diany Wynne Jonesové“ se „záviděníhodnou, téměř Gaimanovskou schopností přeskakovat mezi styly, žánry a atmosférou.“ Redaktorka Ardi Alspachová si s V. E. Schwabovou popovídala o psaní, pravdě a nestvůrnosti.

 

Fantasy je pro autory často způsobem, jak poukázat na určitou pravdu o našem světě – na jakou pravdu chcete svým psaním poukázat?
Hned takhle na začátku těžká otázka, ano? Snad nikdy jsem nezačala psát s tím, že chci poukázat na nějakou skutečnost. Obvykle se to samo ukáže během psaní. Asi by se ale dalo říct, že jedna z věcí, na které chci svými romány poukázat, je, že vám svět nepředhodí připravenou cestu. Musíte si ji proklestit sami.

 

Hned na několika besedách s vámi bylo zmíněno jedno ze stěžejních témat vašich románů – poukazujete na to, jak nestvůrně se lidé dokážou chovat. Mohla byste to svým čtenářům trochu přiblížit?
Ano, fascinují mě strašlivé činy, kterých jsou lidé schopni, avšak co mě zajímá snad ještě víc, je jinakost. Pocit, že někam nepatříte. V každém mém příběhu se najdou dva druhy postav – ti, kdo se do společnosti narodili a vnímají na sobě, že do ní nezapadají, a ti, kdo do společnosti vstoupí a je jim řečeno, že nezapadají. Líbí se mi rozdílnosti i společné rysy, interakce mezi lidmi a místy a napětí, které do příběhu cizinci přinášejí.

 

Co bylo inspirací k vytvoření jednotlivých Londýnů ve vaší sérii Tvář magie?
Nechtěla jsem vytvořit naprosto rozdílné světy, víc mě lákalo vzít jednu kostru a obalit ji rozdílnými těly. U Šedého Londýna bylo jasné, že potřebuje mít základy v naší realitě. Rudý Londýn je inspirovaný východní Evropou, zatímco Bílý Londýn je založený na studené Skandinávii. Chtěla jsem vytvořit světy, které se od sebe budou lišit, a přesto budou neoddělitelně propojené, nejen zmiňovanými kostmi, ale i přítomností magie. Zároveň jsem chtěla, aby byla filozofie jednotlivých světů natolik odlišná, že bude dané světy sama utvářet.

 

 

Během šesti let jste vydala dvanáct románů. Kde schováváte Hermionin obraceč času a můžu si ho půjčit? Teď ale vážně, jak si dokážete tak skvěle organizovat čas? Zvláště když jste během té doby také promovala na vysoké?
Víte, nejsem ani zdaleka tak pracovitá, jak si lidé myslí, ale pracuji téměř neustále. Neexistuje okamžik, kdy bych nepracovala na knize. Člověku nepůjde organizace času, pokud nejste schopní nedělat něco. Nebo v mém případě několik takových věcí. Nezvládala bych mít málo práce.

 

Myslíte, že současné politické dění může mít vliv na vaše budoucí díla?
Jedna z mých nejnovějších knih, Divoká píseň, je o světě, v němž násilné činy plodí nestvůry, a Tvář magie má také silný politický aspekt ve smyslu zneužití moci. Dalo by se tedy říct, že při psaní budu vždy myslet na současné politické dění.

 

Pro některé spisovatele je těžké být kreativní, když v současné době probíhá tolik protestů. Jakou radu byste dala spisovatelům/tvůrcům, aby dokázali pracovat v atmosféře, v níž se jejich práce může jevit jako zbytečná vzhledem k tomu, že jiní zažívají různé potyčky a konflikty?
Rozhodně je chápu. Několik posledních měsíců pro mě bylo náročné soustředit se, snažím se však připomínat si, že v umění je síla, a že pokud bych netvořila, dovolovala bych, aby mě okolnosti umlčovaly. Prohrála bych na rozdíl od těch, proti kterým bojuji. Všichni máme v nitru prostor pro vztek, činy i umění, a na všech z nich záleží.

 

 

Ještě se vrátíme k vašemu vysokoškolskému titulu – studovala jste nestvůrnost ve středověkém umění. Pokud byste přednášela o znacích takovéhoto chování ve fantasy, sci-fi a hororu, která díla byste uvedla v seznamu povinné literatury?
To je výborná otázka. Určitě bych uvedla Americké bohy Neila Gaimana, román Deathless od Cat Valente a Unpooted od Naomi Novik.

 

Na závěr tu máme pár doplňovaček, jen tak pro radost:
Bradavická kolej: Zmijozel
Oblíbený čaj: anglický snídaňový
Oblíbené místo, které jste navštívila: Edinburgh ve Skotsku
S kterou z vašich postav byste si dala čaj? Victor Vale nebo Rhy Maresh
Kdo je vaší inspirací? Neil Gaiman

 

Zdroj: Barnesandnoble.com