25. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

Jubilejní 25. Podzimní knižní veletrh se bude konat v pátek a v sobotu 9. a 10. října 2015 v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Motto veletrhu, Nekonečný proud času, je spojeno s jubilejním, už dvacátým pátým ročníkem veletrhu a odráží též současný velký zájem o knihy, spojené s nedávnou i dávno minulou historií.

Knizni-veletrh-HB-2015

Podzimní knižní veletrh je nejstarší český knižní veletrh a za dobu své existence se stal oblíbeným místem, kam každoročně přijíždí více než 160 nakladatelů, přes 100 spisovatelů a víc než 16 000 návštěvníků – knihkupců, knihovníků a čtenářů. Řada nakladatelů jinam než do Havlíčkova Brodu nejezdí a veletrh tak poskytuje nejširší obraz o stavu české knižní produkce.

Většina vystavovatelů jezdí na veletrh už mnoho let (k těm nejstálejším patří mj. Atlantis, Portál, Volvox Globator, Host, Argo, Meander, Dauphin, Olympia, Šulc-Švarc, Toužimský a Moravec, Moba, Academia, Epocha, Lingea, Dobrovský, Vyšehrad, Prometheus, Mladá fronta, Svatošovo nakladatelství, Druhé město, Paseka, Baset, Pavel Mervart a také několik univerzitních nakladatelství: Karolinum, Vutium, CERM, nakladatelství Masarykovy univerzity a Univerzity Palackého). Každý rok přibývají i noví vystavovatelé – letos poprvé přijíždí koncern Albatros Media a dále zajímavá nakladatelství Broken Books, Dar Ibn Rushd, Fotoaso, Omega a další.

 

VSTUPNÉ

Dvoudenní slosovatelná vstupenka opravňuje nejenom k opakované návštěvě knižního veletrhu (třeba i více členů jedné rodiny), ale v době veletrhu platí i do Galerie výtvarného umění a Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Vstupenka obsahuje slosovatelný kupon. Slosování bude probíhat během veletrhu dvakrát: v pátek v 18 hodin v literární kavárně Petrkov na balkoně a v sobotu v 16 hodin ve velkém sále Kulturního domu Ostrov. Ti, kdo odevzdají vyplněný kupon, mohou vyhrát velké knižní ceny z Domu knihy Kanzelsberger, nakladatelství Metafora, Jota, Šulc-Švarc, Hejkal a dalších, zájezd do maďarských termálních lázní a kolekce alsaských vín od cestovní kanceláře M Tour a společnosti Pozdní sběr, vstupenky na koncert Rock for Book 2015 a další zajímavé ceny. Podmínkou získání ceny je být přítomen při losování a přijít si cenu osobně převzít.

Vstupenka na 25. Podzimní knižní veletrh má podobu knížečky a obsahuje kupony na slevy u stánků několika vystavovatelů (nakladatelství Mladá fronta, Metafora, Šulc-Švarc, Grada, Masarykova univerzita, Tiskárny Havlíčkův Brod, a.s., Hejkal) a další zajímavé nabídky (vstupenky do Muzea Vysočiny a Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, slevu na vstupenku na koncert Rock for Book 2015, slevový kupon při nákupu zájezdu v cestovní kanceláři M TOUR a kupon na zlevněnou vstupenku na příští 26. Podzimní knižní veletrh, který se bude konat 14. a 15. října 2016).

Dvoudenní slosovatelná vstupenková knížečka stojí 50 Kč, při předložení kuponu loňské vstupenky 10 Kč. Snížené vstupné pro handicapované návštěvníky je 30 Kč.

Lidé, kteří mají v době veletrhu, tedy 9. nebo 10. října narozeniny, členové České astronomické společnosti, českého a mezinárodního PEN klubu a děti, které ještě nechodí do školy, mohou veletrh navštívit zdarma.

 

PROGRAM

Veletrh má za sebou téměř čtvrtstoletí a není proto překvapivé, že jeho mottem je Nekonečný proud času. Plynutí času a ponory do moderní i starší historie jsou v této době tématem celé společnosti. Nejenom Podzimní knižní veletrh je jubilejní. Výročí slaví i řada nakladatelů – nakladatelství Jota oslaví své čtvrtstoletí unikátním průvodcem Petra Nosálka po místech Paměti národa, Volvox Globator veletržním přípitkem jubilejním pivem. Velký kus cesty ušla i svoboda (je o dva roky starší než veletrh) a také Česká republika (ta je o rok mladší). Není proto divu, že historickým tématům je věnována velká část doprovodného programu. Jiří Padevět představí svou knihu o konci 2. světové války Krvavé finále, František Niedl nás provede Krajinou nočních jezdců z 15. století, Petr Čornej bude hovořit o Stížném listu české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa, s Petrem Horou Hořejšem se budeme toulat nejen českou minulostí, knihkupec Vráťa Ebr se tentokrát představí jako hrdina knihy Narozen na popravišti, Jaroslav Čejka uvede kontroverzní román o nedávné minulosti Most přes řeku zapomnění, Věra Sosnarová bude vyprávět o dvaceti letech, které přežila v sovětském gulagu, legendární slovenský autor Anton Hykisch představí český překlad svého románu Rozkoše dávných časů…

Historie bude možná hlavním, ale zdaleka ne jediným tématem a hostem veletrhu. V doprovodném programu se představí mnoho zajímavých českých autorů – prozaiků i básníků (Michal Viewegh, Sylva Fischerová, Martin Vopěnka, Lenka Procházková, Tomáš Míka, Martin Reiner, Ivan Kraus, Olga Walló, Eda Kriseová, Jan Pavel, Olga Stehlíková, Michal Šanda, Dora Čechova, Martin Jun, Eva Hauserová, David Zábranský a řada dalších). Řada programů je určena dětem: nakladatelství Fraus představí zábavnou matematiku metodou profesora Hejného, Obec překladatelů přiveze zábavnou překladatelskou dílnu Kateřiny Klabanové pro žáky druhého stupně základních škol, Grada nabídne setkání s autorem fenomenálních Oprásků sčeskí historje, Petra Dvořáková uvede svou novou dětskou knihu z nakladatelství Host nazvanou Flouk a Líla

Jako každý rok se na veletrhu i v doprovodném programu představí široké spektrum literatury faktu. politik Petr Fiala představí knihu esejů Na konci bezstarostnosti, politolog Josef Mlejnek jr. knihu Kuře v hrnci a křeček v kole, botanik Václav Větvička bude podepisovat svou novou knihu, Zdeněk Lyčka bude číst z knihy Na kajaku z Prahy do Severního moře.

Překladatele bude na veletrhu zastupovat velmi oblíbený Martin Hilský, jehož shakespearovské přednášky patří vždy k vrcholům veletrhu, a Josef Mlejnek – ten představí své překlady dvou knih na ruské téma – Prokletí impéria Pawla Rojeka a Svatou Rus Alaina Besancona.

Skandinávský dům upozorní na podzimní novinky ze severu Evropy, mj. veselý román finského humoristy Arta Paasilinny Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude.

Novinkou je i několik zajímavých „kolektivních pořadů“ , v nichž se představí sdružení amatérských literátů a literátek Druhá múza, Šest nevinných autorů dechberoucího detektivního románu z nakladatelství Pavel Mervart a několik autorů a redaktorů Pravého domácího časopisu.

Kompletní doprovodný program naleznete zde.

Veletrh se koná v Kulturním domě Ostrov, Na Ostrově 28 v Havlíčkově Brodě. V pátek 9. října je otevřeno od 10 do 19 hodin, v sobotu 10. října od 9 do 17 hodin.

Mottem veletrhu je Nekonečný proud času. Přijeďte na Podzimní knižní veletrh a poznejte současnost dřív, než se stane historií.

Zdroj: hejkal.cz