Audiokniha: František Kotleta: Hustej nářez

Psal se rok 2019 a planetu Zemi obsadili nezvaní žlutí mimozemští návštěvníci, kartani. Lidstvo nemělo příliš na vybranou a rozhodlo se okupantům podvolit, to se však nelíbí Bratrstvu krve.

Audio_Kotleta_Hustej-narezAž dosud měli upíři světový monopol na moc, i když to (a svou existenci) mezi obyčejným lidem nahlas nevytrubovali, ale kartani je vyhodili ze sedla. Upíři jsou rozhodnutí s tím něco neprodleně udělat, ale žlutí emzáci mají pár kroků náskok. Tak začíná první díl série Bratrstvo krve od Františka Kotlety, který si jeho věrní čtenáři mohou zařadit do své sbírky nově také jako audioknihu.

Upír Jan Bezzemek je ve svých přibližně sedmi stech letech příliš mladý na umírání. Potíže s těmi „malými zasranými žlutými zrůdami z kdovíjaké vesmírné prdele“ řeší nejraději za pomoci svých „pouštních orlíků“, popřípadě čímkoliv jiným, co dokáže poničit Robocopa (bojové brnění a skafandr v jednom) a mimozemšťana v něm. Jako ve správné akční jízdě nechybí ani v Hustém nářezu ledová sexy bloncka, nadržená zrzka, šílený a nezničitelný Germán, odhodlaný teplický fotbalový fanoušek a studentka gymnázia s vlastní rakví a se slabostí pro starší chlapy. A krev. Hodně krve a nějací zmasakrovaní „žluťásci“, ale to k akčnímu žánru zkrátka patří.

Postavy rozhodně nejsou ploché a prostoduché. Jan Bezzemek je upír na správném místě. S ničím se neštve, ale nepálí po všem, co se hýbe, a používá mozek. Zkrátka drsný sympaťák, co si s chutí ušpiní ruce. Vedlejší postavy nejsou v románu pro okrasu, i když to dámy mezi rvaním krků, stínáním hlav a likvidací emzáků stíhají docela dobře. Super hrdina, sexy kočky, hnusní zmetci a popcornová jízda. Opravdu je třeba něco dodávat?

Na rozdíl od autorova posledního díla, sbírky Příliš dlouhá swingers party, v níž prim hrají detektivní zápletky a pouze občas se objeví pěkně zabalené násilí, první Kotletův román je akcí zahlcená a krví dlážděná cesta jednoho upíra toužícího po pomstě. Samozřejmostí jsou příběhové zvraty, podlé intriky, ale hlavní náplň románu představuje důmyslná likvidace žluťásků. Nic víc a nic míň. Funguje to skvěle.

Audioknihu namluvil Richard Fiala a už od první chvíle je jasné, že jeho hlas k Janu Bezzemkovi úžasně pasuje. Hned v první kapitole hlavní hrdina působí jako roztomilý sociopat. Vzhledem k tomu, že celý příběh má pouze jednoho narátora, se Richard Fiala musel popasovat i dialogy. Jeho Gerhard nebo Uhřík mluví s přízvukem či nářečím a rozhodně se nedají zaměnit, ale ženské postavy se nepovedeně pitvoří, což představuje kámen úrazu nejednoho dialogu v audioknihách s jedním vypravěčem. Richard Fiala byl rozhodně správnou volbou pro Jana Bezzemka.

Celá kniha má necelých devět hodin, které jsou rozděleny do sedmi kapitol – Poklidná česká kotlina 2020, Bratrstvo, Veronika, Kateřina, Petra, Sangot, Gerhard. Nejdelší z nich se blíží ke třem hodinám, ale průměr je okolo hodiny a půl, což znamená vražedně dlouhý časový úsek, když posluchač disponuje technikou, která nedovoluje dějový posun dozadu v rámci jedné kapitoly, ale pouze přeskakování mezi jednotlivými celky. Trošku nedořešeně působí i pasáž, kde hlavní hrdina vypráví o minulosti, ale přerušují ji současné události. Minulost a přítomnost sice oddělují delší pomlky, ale stačí krátké rozptýlení a posluchač už se musí v ději trpělivě hledat.

Hustej nářez patří i přes drobné nedostatky mezi velice povedené audioknihy a posluchačům nezbývá nic jiného, než se těšit na ohlášený nášup, který v podání Richarda Fialy bude určitě fakt hustý.

audiotekaCZ logoVydala: Epocha, 2014

K zakoupení na Audioteka.cz