Bill Willingham: Mýty 5 – Trpká období

Mýtov – utajená část New Yorku, jejíž obyvatelé jsou skoro nesmrtelní exulanti z magických a pohádkových světů. „Mýty“ drží svou existenci v tajnosti před běžnými lidmi, tzv. všedňáky, ale i přesto se dokážou dostat do kupy problémů. Po bitvě o Mýtov přichází čas obnovy, volba nového starosty a blíží se termín Sněhurčina porodu.

Willingam_Myty5Obyvatelé Mýtova se připravují na vůbec první demokratické volby v celé své exulantské historii. Krásný Princ, známý kurevník, příživník a parazit, se rozhodl dostat k zabavenému Modrovousově bohatství a jediná cesta vede přes křeslo starosty. Tuhle pozici zastává už mnoho staletí král Cole, i když všechnu agendu má ve skutečnosti na krku jeho zástupkyně slečna Sněhurka. Aktuálně velmi těhotná, protože se zapletla s Velkým zlým vlkem Wolfim. Jak to vypadá, tak nad čtvrtí „Mýtů“ se zatahují mraky.

Pátá kniha příběhů nejen z Mýtova obsahuje sešity 22 a 28 až 33. Prvním příběhem je Zhýralá Popelka. Tohle děvče už dávno neposluhuje svým příbuzným, ale vlastní obchod s obuví Skleněný střevíček. Občas se schází se dvěma dalšími exmanželkami Krásného prince: s Šípkovou Růženkou a Sněhurkou. Důležitější je ovšem její tajný život. Lehce sprostá, zlobivá a životem protřelá Popelka patří mezi Wolfiho super tajné agenty. Ke obelstění nepřítele dokáže použít svůj rozum i tělo. Pohádkové postavy zkrátka nejsou nudné a dokážou si užívat života skoro jako James Bond.

Válečné příběhy spojují dvě části Rotu D a Frankenstein versus vlčí muž. Wolfi nebýval vždycky jenom šerifem Mýtova. Během druhé světové války pomáhal Spojencům likvidovat nepřátelské vojáky v Evropě. Bohužel poslední živý z roty D, která plnila tajný úkol na hradě Frankenstein, Shawn Duffy právě umírá na rakovinu a touží se setkat se starým přítelem. Wolfiho likvidování německých plánů až podezřele připomíná kapitána Ameriku, ale víc než cokoliv jiného vzbuzuje podobné pocity jako životní příběh mutanta Wolverinea. Přišel jsem, zažil jsem, přežil jsem, ale ostatní okolo mě zemřeli. Jen já zůstávám skoro pořád stejný.

Největší část knihy zabírají čtyři části příběhu Trpká období (Kruté, horké léto; Dlouhý, tvrdý podzim; Temná, smrtící zima; Než přišlo jaro.). Sněhurka konečně porodí, ale nedá se očekávat, že by Wolfiho potomstvo bylo zrovna normální a vypadalo naprosto lidsky. Přece jen Wolfi dokáže být člověkem, mít meziformu nebo na sebe vzít podobu přerostlého maxivlka. Komplikace s dětmi vráží mezi Sněhu a Wolfiho klín a jejich cesty se rozcházejí i kvůli mocenskému vývoji v Mýtově. Obyvatele Farmy čeká velké překvapení, protože mrňata chce vidět jejich dědeček, který až podezřele připomíná herce Juraje Kukuru v pozdějších letech.

I tentokrát se o napsání scénáře postaral Bill Willingham. Zhýralou Popelku i Válečné příběhy kreslil Tony Akins, jehož styl je na první pohled odlišný od kresby Marka Buckinghama v hlavní příběhové linii. Oba ilustrátoři mají svůj osobitý styl, který rozhodně patří k tomu lepšímu mezi komiksy. Ani tentokrát nechybí násilí, vtip a pořádná dávka v napětí. Mýty jsou rozhodně komiksem pro starší čtenáře a nedají se označit za hloupé obrázky. Naopak nabízejí mnohem větší požitek a smysl než mnoho jiných hromádek papíru na trhu.

Mýty: Trpká období přináší nové informace o důležitých hráčích na Mýtovském písečku. Po ohrožení zvenčí v minulém díle se tentokrát všichni obyvatelé musí vyrovnat s prudkými změnami v jejich centru. Jen čas ukáže, jestli byly všechny novoty k horšímu, nebo k lepšímu. Opět nezbývá než napjatě vyhlížet další díl téhle čtivé komiksové série, protože takhle to přece nemůže skončit.

Vydal: Crew; 2014

Koupit komiks