Joss Stirling: Najít Sky (Benediktovi 1)

První díl nové série o rodině Benediktových začíná příběhem patnáctileté Sky Brightové, jejíž adoptivní rodiče se i s ní stěhují za prací z anglického Richmondu do zapadlého městečka Wrickenridge v Coloradu.

Stirling_NajitSky

V rodině potrhlých umělců žije Sky deset let a co bylo předtím, si moc nepamatuje. Trápí ji noční můry ze vzpomínek z dětství. S tím, co ji už v životě potkalo, se není čemu divit, že je uzavřená a má problémy s novými lidmi i místy. Starosti, zda zapadne v nové škole, a její úvahy o důležitosti toho slova, Sky moc klidu nepřidávají:

Měla jsem pocit, že “zapadnutí” je velkou částí zkušenosti z Wickenridge. Nebyla jsem si jistá, jaký z toho mám pocit. Předpokládala jsem, že to bude OK, když se mi podaří zapadnout, ale jestli propadnu u testu zapadnutí do nové školy … To bude špatný. (str. 11)

Její přijetí mezi ostatní náctileté proběhne dobře, až na konfliktní setkání s rebelem školy, Zedem Benediktem. Zed pochází z početné rodiny a vypadá to, že Sky má to štěstí potkávat ho velmi často. Po zjištění, že mají společného více než lásku k hudbě, se jejich setkání doprovázená Zedovými výhrůžkami změní mezi nimi v náklonnost a hlubší cit. Sky patří do světa, o kterém nic neví, a Benediktovi jsou jeho součástí. Sky půjde o život v boji o moc mezi bytostmi nadanými zvláštními schopnostmi mysli. Tyto schopnosti někteří z nich využívají pouze k svému prospěchu a nezdráhají se je použít tím nejhorším způsobem.

Joss Stirling prozatím napsala tři knihy ze série o členech rodiny Benediktových. Děj prvního z nich zasadila do současnosti, s běžnými problémy mládeže na střední škole. Překonávání ostychu, první lásky a v případě Sky i vyrovnání se se svým dětstvím a vlastními schopnostmi jsou důležitou součástí románu.

Sky je sympatická dívka s mírnou povahou, než přijde na chvíle, kdy se snaží prosadit své mínění. Pak se ukáže i její temperament. Skyin protějšek Zed může být ze začátku čtenáři protivný, než se dozví, že jeho postoj je jen pózou, protože skrývá nejedno tajemství.

Román Najít Sky je kromě několika akčních scén skutečně hledáním, kým a čím Sky je. Autorka hodně klade důraz na vztah se Zedem, jde převážně o romantický příběh a fantasy prvky ho jen doplňují. Celá kniha je psána v první osobě z pohledu Sky, bez hrubostí a vulgarizmů.

Knihu jsem přečetla rychle, je velmi čtivě napsaná a nechybí v ní ani špetka humoru. V tomto žánru bylo vydáno už mnoho knih a o originální nápady je proto nouze. Nemůžu se tak vyhnout srovnání s první knihou série Stmívání spisovatelky Stephanie Mayerové, mají mnoho společného. Komu se příběh Belly a Edwarda zamlouval, nebude rozhodně zklamaný ani knihou Najít Sky.

Vydal: Brána, 2013