Richelle Mead o filmové adaptaci Vampýrské akademie

V prosinci 2013 se spisovatelka Richelle Mead zúčastnila online besedy, kde odpovídala na otázky přímo od svých čtenářů. Tématem byla mimo jiné i chystaná filmová adaptace známé Vampýrské akademie,  která si svou zahraniční premiéru odbyla 7. února, do slovenských kin vtrhne 27.2 a do českých pak o necelé dva týdny později, 6. března 2014.

Vampire_Academy_poster

Jak myslíte, že si Vampýrská akademie povede, když je trh s adaptacemi knih pro mládež považovaný za přeplněný? Co podle vás odlišuje Vampýrskou akademii od jiných upířích filmů?
To je skvělá otázka a rozhodně jsme se jí zabývali, protože jsme viděli, jak neslavně si vedou jiné paranormální fantasy filmy pro dospívající. Propagační tým se snaží ukázat vtip i akční stránku filmu, doufají, že tak přitáhnou pozornost těch, kteří nemají zájem o „hloupé, nudné, melodramatické upířiny“. A to se jim docela povedlo, zájem je. Hodně fanoušků knih je z filmu nervózních, bojí se, že se z něj vyklube komedie, ale mohu vás ujistit, že to není pravda! Film přinese stejně dramat, akce i humoru jako knihy, ačkoli propagace tak na ty, kteří nečetli scénář, nemusí působit.

Moje žena miluje vaše knihy. Teď viděla trailer na film a začala být trochu nervózní. Mohla byste ji ujistit, že to bude dobré?
Rozhodně to bude dobré! V trailerech a v propagaci filmu se hrálo hlavně na humor, protože paranormálním filmům pro mládež se v poslední době příliš nevedlo. Je to smutné, ale je to fakt. Doufám ale, že film ukáže, jak vtipná a akční Vampýrská akademie je, a že to v ní uvidí i všichni ti, kteří VA zatím neznají a jejich natěšenost jim někdo kazí. Ale vaše žena i ostatní mohou být klidní. Všechny důležité okamžiky, akce i romantika, které znáte z knihy, jsou i ve filmu. Četla jsem scénář a moc se mi ulevilo, když jsem zjistila, že se věrně drželi mého díla.

Když jste se dozvěděla, že se vaše knihy převedou do filmové podoby, koho jste si přála, aby ztvárnil vaše postavy? Jak se vám výběr herců zamlouvá?
Nikoho jsem si nepředstavovala, protože jsem nechtěla být zklamaná. A v konečném důsledku se mi moc líbí, koho vybrali. Všichni jsou svým rolím tak oddáni. Seznamovali se se svými postavami a také se jim dostali do hlavy. Pro ně to není jen další práce a za to jsem moc ráda.

Vyhovuje vám, jaké herce vybrali do rolí? Osobně myslím, že Danila, Zoey i Lucy odvedou skvělou práci.
Ano, moc se mi výběr herců líbí. Nejen proto, že vypadají jako mé postavy, ale protože mé postavy opravdu chápou. Toho jsem se původně hodně bála – co když bude herec sedět vzhledově naprosto skvěle, ale „nevypíchne“ jedinečnost své postavy. Danila, Zoey a Lucy nejenže svým postavám rozumějí, ale v reálném životě jsou trochu jako oni. A z filmu jsou nadšení.

Dokáže film ukázat pouto mezi Lissou a Rose?
Ano, určitě to bude vidět. Na to, aby ho vynechali, je až příliš důležité.

Mohla byste nám prozradit, co z první knihy vystřihli a do filmu se nedostalo?
Takhle z hlavy asi ne. Pár drobností vystřihli z časových důvodů nebo proto, že na plátně by nepůsobily tak jako v knize. Například Rose nepátrá po svatém Vladimirovi v knihách tak moc jako v románu, protože by to na plátně působilo nudně. Takže ji nechali pátrat na internetu a zakomponovali do toho pár vtipných momentů – jako například tu nechvalně proslulou scénu, kdy se s notebookem Kirovové schovávala pod stolem.

Je ve Vampýrské akademii nějaká scéna, na kterou se obzvlášť těšíte, až ji uvidíte na plátně?
Moc se těším na konec. Zahlédla jsem pár záběrů a vypadalo to skvěle. Konce vždy píšu nejradši, protože všechny záhady a tajemství jsou rozřešené a věci nabírají spád. Taky se moc těším na scénu Lissy a Christiana v podkroví. Viděla jsem je v několika scénách a jsou skvělí. Navíc mezi Lucy a Dominicem perfektně funguje chemie.

Líbilo se vám, když jste viděla, jak se vám v podstatě před očima mění kniha ve film?
Bylo to neuvěřitelné. Pro mě osobně jsou hlavní především romány, ale líbilo se mi, když jsem viděla, jak se to, co jsem si doteď jen představovala, probouzí k životu. Například když píšu scény z vyučování, myslím především na rozestavění stolů a na dialogy postav. Ale když jsem byla na place, lidé od filmu připravovali vše do nejmenších detailů: byly tam batohy, knihy, knihovnické značky, cvičebnice a podobně. Vidět, jak se mé představy stávají realitou, bylo úžasné.

 

Zdroj: DhampirLife.com
Za konzultaci faktografie děkuji Syki.