P. C. a Kristin Castová: Neferetino prokletí (Škola noci)

V pořadí třetí novela ze světa Školy noci, kde se z Nyktou vyvolených náctiletých stávají upíří mláďata, čtenáře zavede do Chicaga roku 1893. Zde vyrůstá šestnáctiletá Emily Wheilerová, budoucí temná kněžka Neferet.


Cast_Neferetino_prokletiEmily je dcerou vlivného despotického muže, bankéře Barretta H. Wheilera, a matky Alice, která je těhotná a k porodu přizve svou dceru, aby přihlížela, co jí v manželství čeká. Dívka je svědkem narození mrtvého bratříčka i těžké smrti matky. Ztráta a traumatický zážitek Emily hluboce zasáhne. Otec je rozezlený úmrtím ženy a hlavně dědice, kterého pres Alicin slib nedostal. Z Emily je nyní paní domu a postupně přebírá stále více úkolů po matce. Je vytržená ze světa dospívajících, ztrácí kontakt s přáteli a otec ji postupně izoluje od veškerého dění. Nezdravě srovnává Emily s matkou a staví ji do její role. Každá noc se pro Emily stává hrozbou a jedinou útěchu ji přináší deník a tajné zákoutí s kašnou se sochou býka v zahradě.

P. C. a Kristin Castovy se tak jako v předchozích dvou novelách věnují osudům jedné z dospělých postav, jejichž rozhodnutí zásadně ovlivňují dění v knižní sérii Škola noci. Neferetino prokletí sleduje Emylin čas před proměnou v upíří mládě a vše, co mohlo ovlivnit její spřízněnost s Nyktou nebo s temnotou.

Novela je psána v první osobě z pohledu Emily formou zápisů do deníku. Čtenář ze zápisků vnímá přicházející hrozbu, a pokud četl předchozí vydané knihy, už ví, čemu hrdinka neunikne, a příběh prožívá spolu s ní. Na překážku však není ani neznalost předchozích knih, novela se dá číst samostatně. Styl textu je vyzrálý a daleko dospělejší než příběhy Zoe Redbirdové. Kniha je doprovázena celostránkovými ilustracemi, což z knihy dělá o třídu vyšší záležitost.

Kniha je velmi poutavým čtením a zaujala mě daleko více nežli celá knižní série. Totéž platí i pro předchozí novely Drakova přísaha a Lenobiin slib. Novely vyplňují některá slepá místa kolem Býků v knihách Školy noci a ten, kdo ji má rád, udělá jen dobře, když si přečte i je.

Vydal: Knižní klub, 2013
Ukázka
Koupit knihu