Zážitky z Pragoffestu 2014

Mezi 30. lednem a 2. únorem 2014 se v Modré škole v pražských Hájích uskutečnil už 5. ročník Pragoffestu. Celá akce v sobě zahrnuje GameExpo, Pragocon, Legendcon a Český Craftcon. Ve školním areálu se sešli milovníci deskových i počítačových her, oddaní fanoušci seriálů jako Star TrekHry o trůny. Nechyběly četné kostýmy z jedné předaleké galaxie ani skupinka duhových poníků. Na své si přišli i zájemci o japonskou či britskou kulturu, o fantasy i sci-fi literaturu.

letak_pgf14Celá akce vypukla pro návštěvníky po šesté hodině odpolední ve čtvrtek 30. ledna. Linie přednášek přivítaly své první posluchače, ale celá akce se teprve začala rozjíždět. My (já a Renča s doprovodem) využili pololetní prázdniny a zřejmě jako naprostá většina pracujících jsme si vyžádali dovolenou, abychom na PGF mohli dorazit už v pátek. Cesta na velká pražská nádraží nějakou dobu zabere a přesun k Modré škole se zastávkou na ubytování také chvíli trval. Letos, na rozdíl od let minulých, nezajišťovali pořadatelé festivalu bydlení na ubytovnách, ale organizovali pouze noclehy v horních patrech školy, kde si včasně ubytovaní mohli roztáhnout spacáky ve třídách. Opozdilci se museli spokojit s chodbami.

Prosklenými dveřmi školy jsme prošli chvíli před obědem a hned nás čekala křižovatka. Žádná z cest naštěstí nevedla do pekla. Přímo rovně vcházeli majitelé platných vstupenek viditelně připevněných na oblečení. Doleva mířili neregistrovaní zájemci a doprava předem přihlášení návštěvníci. Odbavení proběhlo plynule a bez potíží a hned u nejbližší nástěnky jsme spatřili známou tvář, naši redakční kolegyni Darkwitch. Po příjemném rozhovoru a po menších komplikacích (ztratila se nám mužská část zlákaná vidinou her a zábavy) jsme vyrazili do nedaleké restaurace, kde na nás už čekaly Axia s Finkou. Následoval dobrý oběd a nad ním porovnávání programů jednotlivých linií a plány jejich zhlédnutí.

S jednou hodinou odpolední nás čekala první přednáška – 10 věcí, na něž autoři kašlou. Její autor věděl, o čem mluví, dokázal pobavit a jeho „Poznámka pod čarou“ ho vzorně doplňovala. V příjemné náladě nás čekal přesun do přízemí a místnosti č. 3, kde probíhal program v rámci TO NEJ (výběr nejlepšího). Zjevně se jednalo o vtípek pořadatelů, protože sál začal být brzy známější spíš jako TO NEJhorší místo k přednášení. Kvůli kabelům nešly zavřít dveře a v těsném sousedství pobíhaly davy mlaďoučkých nadšených a uřvaných příznivců Českého Craftconu. Naštěstí byla Martyho přednáška o Nových komiksových filmech hlavně vizuální. Po ní následovala dvouhodinovka Františky Vrbenské a Vlada Ríši. Druhého z jmenovaných asi nepotěšily výsledky jeho soukromého průzkumu v oblasti náhledů obálek pro novou knížku.

PGF2014_foto_autorkyfoto: Jan Kovanic

Ve čtyři hodiny začínala přednáška Co číst ze zahraniční fantasy? a po ní následovala výprava do buFFetu, kde byl obsluhující personál proháněn neustálými požadavky na hranolky s kečupem, na hranolky s tatarkou, a na několik druhů toustů. Zůstává s podivem, že fritézy a toustovače nápor vydržely. Během té doby se naše partička rozpadla. Axia zmizela někde mezi davy, Renča řešila redakční záležitosti Sardenu a já jsem stihla část pořadu Z pohádky do pohádky, kde se probíraly filmové pohádky a hlavně jejich zámecko-hradní natáčecí lokace. Hned poté následovala další dávka komiksových filmů od Martyho. K mému potěšení jsem o hodinu později našla Renču u stejného stolu, kde jsem ji zanechala. Společně jsme se odebraly před devátou hodinou, abychom si poslechly Silvii Šustrovu a její Fantastiku nejen pro děti na ČT :D. „Déčko“ se zjevně snaží vychovávat další členy českého fandomu. Začít se musí opravdu brzy.

V sobotu nabízel PGF víc než šestnáct programových linií od deváté ráno až do večerních hodin. Většina účastníků před polednem nevstává, ale výjimkou z tohohle pravidla jsou „minekrafťáci“, kteří se začali početně trousit k budově Modré školy snad ze všech koutů Prahy a sousedního Středočeského kraje. Ke mně a Renče přibyla brzy Ax a dorazila i Slíva s dětmi. Překvapivě jsme všechny čtyři začaly poslechem Honzy Nohovce a Nejlepšími knihami roku 2013. A hned poté nás čekal oběd v našem, již z minulého roku osvědčeném podniku. Jednalo se o sraz Anitablakebooks.cz, který za pořádající výbor zajišťovala Finka. Nad dobrým jídlem, chutnou kávou a horkou čokoládou se nás sešlo skoro ke dvaceti, i když několik z nich patřilo mezi rodinné přívěšky, které byly rády za teplý a klidný oběd. U stolů nechyběla Finka, Tor, Czistoslava, Boule, naše kvarteto z dopoledne. Aby ten babinec nebyl tak velký, tak dorazili i Milda a Dardalion. Připojil se i Kuchy doprovázený hned dvěma dívkami.

Po obědě a s plnými žaludky jsme se rozprchli.  Menší část nás zamířila zpátky do školy na Island, skutečnou Píseň ledu a ohně. Velice nemilé překvapení čekalo na předem nepřihlášené příchozí návštěvníky okolo poledne, kdy se na vstupních dveřích objevila cedule oznamující, že došlo k překročení kapacity. Celou situaci se naštěstí během pár hodin podařilo vyřešit a příchodu nových nadšenců nic nebránilo.

PGF2014_hernafoto: Jarda Houdek

Větší část Anití skupiny se rozhodla vyplenit cukrárnu. Naštěstí se ráj mlsalů zákusků ukázal výtečně zásobený, protože na nás ostatní taky zbylo. Z doslechu jsme se dozvěděli, že jediná Finka trhala partu, protože si vybrala jiný druh cukroví než zbytek. Někteří z nás závisláků-mlsalů brzy zjistili, že jeden zkrátka nestačí. Po čtvrté hodině nás v Modré škole tři spisovatelky seznámily s postřehy ohledně vztahů mezi Autory a betačtenaři. Tor si v žádném případě nemohla nechat ujít JWP a jeho Hvězdní honáci opět honí! od sedmnácté hodiny. Já jsem zatím společně s Renčou přezkoušela v kvízu několik dalších účastníků ze znalosti knižních obálek za rok 2013.

Následně se uskutečnil hromadný přesun do občerstvovacího zařízení, kde se srazily redakce Sardenu a Dětí noci. Tím pro některé nás sobotní program a vůbec celý PGF 2014 skončil. Oficiální konec celé akce nastal v neděli po poledni.

Jiní účastníci mohou mít úplně odlišné zážitky. Vždyť za zmínku stojí Bibliobus Oskar parkující před budovou, MatFyz EXPO ve vstupním vestibulu, obrovská herna plná počítačů a stolků s deskovými hrami. Každý nadšenec fantastiky si bez problémů dokázal najít to své. Takže zase za rok nebo raději už v létě na Festivalu Fantazie v Chotěboři.