Juraj Červenák: Chřestýš Callahan

Zapomeňte na idylický „Divoký“ západ Karla Maye. Závan té pravé divokosti můžete nyní ochutnat ve fantasy westernu Chřestýš Callahan. Přečtěte si o místě, kde civilizace nic neznamená, nůž do zad je běžnou součástí života, skalpy cenná komodita, whisky se pije častěji než voda, hygiena je sprosté slovo, veš věrný společník na cestách a šamani skutečně ovládají magii.

Callahan_FRONT_05.aiJuraji Červenákovi, známému slovenskému spisovateli, u nás knihy vycházejí již řadu let. Ve svém nejnovějším díle se zaměřil na Divoký západ. Na první pohled jde o kombinaci témat Solomona Kanea od R. E. Howarda, hororů H. P. Lovecrafta, mayovek a známých westernů. Vše v moderním pojetí, vyzdvihujícím drsnost hrdinů a nejasnou hranici mezi dobrem a zlem.

Po řemeslné stránce se Chřestýš Callahan řadí k nadprůměru. Děj nemá hluchá místa, chování postav je uvěřitelné, rozhovory přirozené, logika nikde moc neskřípe. Zkrátka kvalitně odvedená práce. Oproti stylu vyprávění Červenákova Bohatýra se jedná o velké zlepšení. Skoro jako by to byla práce dvou různých lidí.

Kniha se skládá ze tří povídek, které na sebe navazují velmi volně. Kdyby nebylo několika drobných zmínek, které určují chronologii, tak nezáleží na tom, v jakém pořadí povídky čtenář zhltne.

První příběh Deštivá noc v Boot Hillu je zaměřen na vúdú a vyvolávání zombií. Autor si zde pohrává s vnímáním dobra a zla. Provokativně ukazuje, jak je vše relativní. Sám čtenář se musí rozhodnout, kdo vlastně byl v právu. Zda je zločinem vinen i ten, kdo jen nečinně přihlíží páchanému bezpráví. Jak velká pomsta je ospravedlnitelná a jaký trest si kdo zaslouží. Jde o nejkratší text, přesto má nejhutnější atmosféru a děj nabitý akcí.

Kupcik_ChrestysNásleduje novela Brána duchů, v níž díky délce bylo možné rozvinout několik zápletek. Hlavní linka se zabývá starými bohy indiánů a snahou zabránit jejich návratu. Finální střetnutí je ohromující a je jisté, že proti bohům střelné zbraně nic nezmůžou. Pokud má čtenář načteny mayovky, určitě ocení zparodování Old Shatterhanda, Vinnetoua a Sama Hawkense. Nejde však o zesměšnění, spíše o humorné vzdání pocty a snad i návrh, jak by to mohlo vypadat „doopravdy“.

Poslední povídka Naděje umírá poslední popisuje invazi upírů v jednom malém hornickém městečku. Pokud hrozba nebude včas zlikvidována, tak by mohlo dojít k zamoření celého státu. Situaci nijak neulehčuje početná tlupa agresivních banditů, kteří se rozhodli vykrást banku vyprázdněného městečka. Jestli zná čtenář události v městečku Tombstone z roku 1881, tak ho potěší postavy šerifa a doktora zubní chirurgie.

Děj všech povídek je napínavý, zápletky dostatečně poutavé. Paradoxně se tak největší slabinou stává ústřední hrdina, lovec lidí, či spíše jen hlav, Chřestýš Callahan, nikoli však kvůli  jeho živobytí. Chytat zločince je potřeba, a proč se namáhat s jejich přepravou, když kulka vše rychle vyřeší a nasolená hlava je k vybrání odměny plně dostačující. Problém je v celkové nepropracovanosti postavy. Jeho činy nemají odůvodnění. Nic ho nemotivuje pokračovat v tom, co dělá. Snaží se neustále dostat k penězům, nevypadá to však, že by jich tolik k něčemu potřeboval. Nevíme tedy, proč se tak snaží a zda má nějaké cíle, nebo sen, za kterým se žene. Zločince chytá zřejmě jen pro to, že tak může beztrestně střílet po lidech. Drsňák Callahan nežije, pouze přežívá. Prostě vrah, bez špetky emocí a empatie. Někomu takovému fandit je těžké, ne-li přímo nemožné.

Knížku dobře uvádí povedená obálka Lubomíra Kupčíka.  V e-booku mám bohužel vnitřní ilustrace v horší kvalitě, která stírá jemnější detaily. Alespoň podle obrysů (mírně přeháním) soudím, že obrázky příjemně doplňují text.

Hodnocení: 70 %

P.S. Doufám, že v budoucnu grafická úprava bude hrát důležitou roli i u e-booků. Dnes je přeci už jedno, zda kniha zabírá 2 MB nebo 8 MB. Pouze na to upozorňuji a neberu to v potaz při celkovém hodnocení knihy.

Ukázka

Vydal: Brokilon; 2013

Koupit knihu