M. T. Majar: Krvavý písek

Po úspěchu Znamení vlka se M. T. Majar rozhodla podruhé vypravit do urban fantasy světa vlkodlačice Tori a naservírovat dychtivým čtenářům další porci příběhů ze slunné části Spojených států viděných očima české rodačky, která nejde pro drsné slovo daleko.
Majar_Krvavy_pisek
V průběhu prvního dílu dostala Tori jen krátkou příležitost prožít skutečné štěstí po boku milovaného muže a vychutnat si nově nalezený domov mezi členy své smečky. Příčinou byl Eliah, Druhý konkurenčních Tichých stínů, který s ní měl jiné plány a neváhal využít šanci k jejímu únosu. V momentu, kdy se omámená Tori zvolna probírá z mrákot a navrací se jí ostré smysly, je Ruben i každá přátelská tvář už dávno  stovky mil daleko. Kolem se rozléhá pustá a rozpálená krajina Arizony a jedinou společnost tady představuje indiánský šaman, který ji omráčil, svázal a jako balík posadil na svoji motorku. Není divu, že se Tori pekelně rozzuří a začne kolem sebe okamžitě kopat a kousat.

Postupem času ale přichází na to, že by měla se svým odporem a rychlým odsouzením chvíli počkat. Eliah má totiž ke svému drsnému jednání překvapivě vážný důvod. Možná reprezentuje jediného vlkodlaka v rodině, ale rozhodně není sám, kdo v ní ovládá magii navažských předků. Jeho sestra byla podobně nadaná a to se jí nakonec vymstilo a ona se ocitla uvězněná ve vlastním těle, zatímco její duše putuje mimo prostor i čas a nedokáže se sama vrátit, kam patří. A přesně k tomu Eliah potřebuje Toriin výjimečný talent, s nímž mu snad dokáže pomoct přivést sestru zpět k životu. Pohled na mladou dívku ležící bez pohnutí na nemocniční posteli i truchlící rodina kolem nakonec rozhodne. Tori prozatím odsune vlastní touhy a přání na vedlejší kolej a odhodlá se vydat na dobrodružnou cestu za tajemstvím indiánských kouzel.

Prašný americký jihozápad nepředstavuje právě to nejbezpečnější místo pro lycas, a proto ještě předtím, než má Tori příležitost zapojit se do Eliahova plánu, dostává se do hledáčku gangu pátrajícího právě po někom, jako je ona. Spirála směrem krajina nejhorších nočních můr je vzápětí až směšně krátká a Tori se setkává tváří v tvář s lidmi, pro které jsou vlkodlaci jen odolným nástrojem k dosažení morbidních potěšení. Nezbývá než se porvat s osudem. Pouť za ztracenou duší bude pro Tori mnohem nebezpečnější, než sama na počátku tuší, a odnese si z ní víc než jen pár šrámů a škrábanců.

Pokračování série Vlci přináší originálnější a lépe zpracovaný příběh, než tomu bylo u jeho předchůdce, přes veškeré drsné zvraty ale děj nedokáže úplně chytit a zaujmout. Na vině je hlavně úbytek dialogů a někdy až příliš obsáhlé popisy okolí i myšlenek, kvůli nimž se pak všechno zpomaluje. Líbilo se mi celkově drsnější pojetí, některé scény byly až překvapivě brutální i na žánr urban fantasy, kde bývá už poměrně zvykem, že autorky nechávají své hrdinky protrpět a prožít ledacos. Takové momenty jsou vykreslené do detailů, působí syrově realisticky a dávají připomenout, že přes veškerou odlišnost a nadpřirozeno nakonec bývají těmi největšími netvory obyčejní lidé mezi námi. Z vedlejších postav dostává kromě Eliaha více prostoru oblíbený Mikael, který získal skvělou šanci posunout a rozvinout svůj vztah k Tori. Osobně dávám velké plus za navažský folklor a indiánskou magii, škoda že tématu nakonec byl věnován menší prostor, než v jaký jsem doufala.

Krvavý písek trpí syndromem druhých dílů úspěšně započatých sérií, které zkrátka ne vždy zvládnou ve všem uspokojit vysoká očekávání. Nejde o dokonalou knihu, ale rozhodně je na ní poznat posun dál. A kdo ví, případné pokračování série má díky ní otevřeno spoustu nových možností. S příběhy z podobného žánru se na malém českém trhu stále ještě moc často nesetkáváme, přitom nám dávají šanci zažít zase něco trochu jiného, co by nám realita nikdy nedovolila, a i o tom myslím celá spisovatelská dřina je. Držím Tor palce, ať už ji její postavy napříště zavedou kamkoliv.

Vydal: Fantom Print, 2013

Ukázka z knihy

Koupit knihu