Cate Tiernanová: Wicca

Šestnáctiletá Morgan Rowlandsová právě nastupuje do třetího ročníku střední školy s kamarádkou Bree a dalšími spolužáky. Přesvědčená o své průměrnosti se pohybuje ve stínu Bree a obdivuje mladší sestru Mary K., která bez problémů zapadá i jako nováček v prvním ročníku do školního dění a získává oblibu u starších spolužáků. S nástupem o rok staršího spolužáka Cala Blaira, který se právě přistěhoval, objevuje Morgan nový talent pro čarodějnictví a proniká do tajů Wiccy.
Tiernan_Wicca

Střední škola ve městě Widow´s Vale, tak jako další americké školy, je členěna podle zaměření studentů do skupinek. Mají zde skupinku chytrých, krásných, sportovců i rebelů. Morgan nepatří ani do jedné z nich, ale kamarádí se s mnoha z jejích členů. Po příchodu Cala, který je předmětem zájmu všech dívek včetně Morgan a Bree, dojde k přeskupení a vzniká další společnost čarodějnická – magický kruh pod vedením Cala. Cal členy svého kruhu (covenu) provází světem Wiccy a magických rituálů. Morgan, která skrývá náklonnost ke Calovi a dává přednost Bree před sebou, objevuje velké nadání pro čarodějnictví. Když se rodiče Morgan dozvědí o jejích pokusech, dojde mezi nimi k hádce. Nebude to hádka poslední a Morgan čeká mnoho konfliktů a odhalení starých tajemství.

Kniha Wicca je svazkem tří prvních dílů již patnáctidílné série knih s tituly „Kniha stínů„, „Coven“ a „Pokrevní čarodějnice„. Spisovatelka Cate Tiernanová v nich píše o našem současném světě, jehož součástí jsou čarodějnice – příslušníci sedmi starých čarodějnických rodů a lidé následující náboženství Wicca. Jednotlivé rodiny byly zaměřené na určitou oblast magie a docházelo mezi nimi k mnoha bojům končícím smrtí. Dnes už pravých čarodějnic patřících k sedmi rodinám moc není a musí se řídit přísnými pravidly pod dohledem čarodějnické rady.

Čtenář se dozví podrobnosti o bylinách a rituálech spjatých s přírodou, a mnohé z historie o honech na čarodějnice.

Kniha je psaná v první osobě z pohledu Morgan a každá kapitola začíná krátkým úryvkem z deníků čarodějnic nebo citátem ze starých knih. Pokud jde o úryvek z deníků, čtenář musí dumat nad souvislostí s dějem a o jakou postavu z knihy mohlo jít. Jsou to zajímavé náhledy do minulosti, ale i myšlenky současných postav.

Morgan je sympatická hlavní postava, nejistá si sama sebou a objevující své pravé já. Nechybí ani padouši a rozporuplné postavy jako třeba Bree.

Kniha se mi četla velmi dobře, i když čarodějnických knih v poslední době je jak máku, stejně jako těch o upírech a vlkodlacích. Jedná se o jednu z těch lepších a dokáže zaujmout poutavým vyprávěním a magií spjatou s přírodou. Byla jsem zvědavá, co přijde dál, a najednou byl konec. Mírně otevřený, tak doufám, že u nás vyjde další pokračování.

Ukázka

Vydal: CooBoo, 2013