Barb & J. C. Hendee: Skrz kámen a moře

Hledání ukradených svitků zavede učenku Wynn, upíra Chana a kouzelnou vlčici do říše trpaslíků. V patách mají vraždící nemrtvý přízrak a před sebou tajemnou trpasličí sektu, která je záhadou i pro jejich soukmenovce. Zjistíme, jaké překážky Wynn zdolá ve věčné tmě trpasličích chodeb a o co skutečně jde Prastarému nepříteli, stvořiteli všech nemrtvých.

skrz-kamen_thumbOsmá kniha z cyklu Vznešení mrtví opět o trochu víc poodhalí svět autorské i manželské dvojice Barb & J. C. Hendee. Cyklus je počítán dál i od sedmého dílu, přestože zde neúčinkují původní hlavní hrdinové, poloviční upírka Magiera a elfí míšenec Leesil. Příběh se zaměřuje na postavu učenky, která hrála dříve jen druhé housle.

Zápletka knihy není nijak složitá. Hrdinové hledají starodávné texty, které jim zabavila skrytá frakce učenců a ukryla je mezi trpaslíky. Jejich pátrání využívá přízrak pradávného mága, dychtící po ztracených znalostech.  A to je všechno. Pátrání, odhalení, střet, mezi tím očekávané problémy a na závěr jen lehce odkryté tajemství, aby byl čtenář navnaděn na další díl.

Největší slabinou knihy je nuda. První dvě třetiny příběhu jsou tak nudné, že jejich čtení je utrpení. Autoři se při změně hrdinů pokusili změnit i tempo a stavbu vyprávění. Kde dříve Magiera nešetřila násilím a vyhrožováním, tam nyní Wynn používá diplomacii, úskoky a vědomosti. Tedy, měla by používat diplomacii, úskoky a vědomosti. Místo toho sledujeme jakési amatérské pokusy mladého děvčete, které pořádně neví, co chce a jak toho dosáhnout. Kde Magiera šla rázně za svým cílem, tam je Wynn pouze vláčena okolnostmi. Očekávaný přerod naivky v silnou osobnost se nekoná.

Druhým hrdinou je nemrtvý Chane. Šlechtický floutek, který si před proměnou zakládal na své chytrosti a fyzické zdatnosti. Jeho postava se také chová nelogicky a neodpovídá načrtnutým vlastnostem. Ukradl artefakty, které by mohly znásobit jeho síly. Přesto je nezkoumá. Nepomáhá učence s plánováním, i když právě on by měl vědět, jak úskokem získat, co potřebuje.

Třetí do party je fena Stín. Potomek fae, který na sebe vzal fyzickou podobu. Stín zdědila inteligenci, telepatii a dokáže zranit nemrtvé. Zatím není jisté, zda nesleduje nějaký svůj vlastní záměr. Komickou vložkou od překladatelky je přeložení fenčina jména a jeho neskloňování v textu.

V prvních šesti dílech se kvalita knih postupně zvedala, až dosáhla na průměrnou akční fantasy. Bohužel se změnou hrdinů šla kvalita strmě dolů. Celým příběhem je cítit snaha autorů držet postavy ve vytyčené osnově. Vede to k nepřirozenému chování a křečovitým rozhovorům.

Kniha Skrz kámen a moře pro mě byla velkým zklamáním. Popsaný svět má slušný potenciál a snad muselo dát větší práci napsat takhle slabý příběh, než napsat po všech stránkách průměrnou fantasy.

Ukázka
Vydal: FantomPrint; 2013
Koupit knihu