M. T. Majar: Znamení vlka

Prosadit se u nás už svým debutovým románem není nic snadného a dvojnásobně to platí v oblasti fantastiky. M. T. Majar měla v tomto ohledu nástup přímo raketový, byť její první kniha Hot Boys pod fantasy nespadá, se Znamením vlka do ní kročila oběma nohama a úspěch se s dávkou štěstí a podporou nakladatelství Fantom Print dostavil. Není divu, česká autorka píšící stylem hvězd zahraniční paranormal romance tu dosud chyběla.

Majar_Znameni_vlkaViktorie nikdy nepoznala v domovských Čechách spokojený život, a tak po smrti prarodičů, kteří ji vychovali, ráda přijala pozvání své tety odstěhovat se za ní do rozlehlých Států a začít znovu. Že to nebude nic lehkého, bylo pragmatické a rázné Tori, jak si začala říkat, jasné od samého začátku, ale nebyla by to ona, kdyby se vzdala a nebojovala o své malé místo pod sluncem. S vědomím, že není úplně obyčejná, ale zdědila „dar“, snad podvědomě celou dobu cítila, jak její cesta směřuje k velkému přelomu. Ten přišel v podobě ošklivého pokusu o znásilnění a rozběhl se zuby jejího zachránce. Z Tori se stal vlkodlak, lycas, a svět pro ni přes noc dostal úplně nové rozměry. Nejprve přišla na řadu bolestivá proměna a nové tělo se zostřenými smysly, následovalo zařazení do smečky a určení pozice v její hierarchii. Realita lycas není jednoduchá a uhlazená. Drsný svět tvorů, o kterých se povídají strašidelné pohádky dětem před spaním, je plný násilí, zesílených emocí a základních pudů. Tori se do něj ponořila plna očekávání, ale nebyla by to ona, kdyby sklonila hlavu a hrála podle pravidel, jakmile se objeví první potíže. Vždyť v sázce je záchrana jejího přítele a místo po boku Rubena, alfy její nové rodiny, smečky Měsíční řeky.

Ze stránek Znamení vlka dýchá pocit povědomého. Román se odehrává v USA, ale silný dojem něčeho známého je tu přítomný na každém kroku, ať už jde o různá přirovnání a odkazy na typicky české věci nebo samotný způsob myšlení hlavní hrdinky a vypravěčky Tori. Kniha zkrátka nezapře, že je napsána Češkou. Ve spojení s cizím prostředím pak jde o zajímavou kombinaci. U vyprávění jako takového nechybí smysl pro humor, ani dobře zvládnuté popisy akčních scén i překvapivě detailně podaných erotických pasáží, stejně jako s přehledem podané vysvětlení zvyků a zákonů lycas. Stejně dobře zvládnuté jsou i veškeré popisy, příběh tak plyne rychlým tempem bez zbytečného váznutí.

Bohužel celkově je děj na můj vkus příliš jednoduchý, přímočarý a poměrně předvídatelný, vše se odbyde bez větších překvapení, což je veliká škoda. Stejně tak o samotné Tori, jinak vcelku sympatické hlavní postavě, která nepatří mezi typické drsné urban fantasy hrdinky, ale není ani žádným slabým pokorným typem, se toho za celou dobu příliš nedozvíme. Jednoduše řečeno, schází tu pečlivěji vybudovaný svět, možná nějaké vedlejší linie a prohloubení příběhu, kam by citlivěji zapadly Tořiny všudypřítomné myšlenky na to, jak ji ten který mužský právě přitahuje. Kniha se četla velmi dobře, nezbývá než doufat, že se pokračování, na které navnadil epilog, ponese v o něco napínavějším duchu.

Znamení vlka představuje rozhodně příjemnou změnu v záplavě paranormal romance a urban fantasy zahraničních titulů. S trochou příležitosti k vypsání a odvahou pustit se do dalších témat a komplikovanějších příběhů může mít M. T. Majar nakročeno stát se u nás stejně oblíbeným jménem jako některé její zahraniční kolegyně.

Ukázka

Vydal: Fantom Print, 2012

Koupit knihu