Nejslavnější upírský dům hrůzy

Ano, ano, jak jste si již jistě domysleli, budu mluvit o sídle nejznámějšího upíra všech dob – Draculy. Navzdory tomu, že ve své zemi je Vlad III. Dracula, přezdívaný Tepeš (Narážeč), uznáván za hrdinu, jenž bránil svou vlast před rozpínajícími se Turky, zbytek světa ho zná spíše jako krvežíznivého upíra, jenže kde končí realita a kde začíná fikce, to je dnes již téměř nemožné zjistit.

Vlad III. Dracula

 

O jeho krutosti koluje mnoho legend, není se však čemu divit, když své dětství strávil nedobrovolně v rukou Turků, jako pojistka proti svému otci, a měl dostatek času přiučit se. Kromě těchto legend však existují i další, jež říkají, že jeho prokletá duše pořád bloudí jeho sídlem Poenari, přičemž o jeho dalším hradě Bran se to tvrdí také.

Poenari

 

Je možné, aby ze zmíněných hradů lidé utíkali s hrůzou? Dva američtí historici z Bostonu, Raymond McNally a Radu Florescu, chtěli strávit noc na Poenari v pohoří Fagaraš, když se jim stalo něco zvláštního. Z ničeho nic, bez toho aby něco uviděli nebo uslyšeli, zmocnil se jich nepopsatelný pocit nezvladatelného děsu, a tak se rozběhli dolů do údolí, co jim síly stačili. Tihle dva nejsou jediní, kterým se něco takového stalo. Již v roce 1977 našel pastýř v místě, nad nímž zřícenina hradu stojí, muže v mdlobách, byl to americký dobrodruh Vincent Hillyer, který navzdory radám chtěl stůj co stůj strávit noc na hradě. Poté co se probral, řekl, že se mu stalo něco nepochopitelného, přičemž přivolaný lékař našel při prohlídce na jeho krku dvě ranky. Stal se snad obětí upíra?

Bran

 

Návrat ke kořenům

Vraťme se teď na chvíli na začátek celého šílenství kolem Draculy, do okamžiku, kdy se kniha poprvé objevila na pultech a z neznámého irského spisovatele Brama Stokera se stala hvězda.

Bram Stoker

 

Z historických záznamů je zřejmé, že o krutosti Vlada III. Draculy nemůže být řeč, no byl to teprve Stoker, kdo přišel s teorií, že po své smrti vstává z hrobu a pije lidskou krev. Slova, jež říkají, kdo vlastně Drákula je, vložil spisovatel do úst samotnému profesoru Van Helsingovi, a na jejich základě někteří historikové určují jeho totožnost, jakožto Vlada III.
Musím říct, že skutečně existuje legenda, jež mluví o tom, že Tepeš s oblibou obědval mezi nabodnutými na kůl a chleba si namáčel v misce s jejich krví, to však neznamená, že by se z něj po smrti stal upír. Dost historiků zastává názor, že to dělal proto, aby získal pověst krutovládce, jenž se nezalekne ničeho.

Otázkou však zůstává, zdali byl Tepeš skutečně předlohou pro Stokerovu postavu hrabě Draculy, neboť samotný autor nikdy neřekl, kdo mu “stál modelem“, a tak vznikla legenda, jejíž tajemné pozadí nenechává dodnes mnohým spát.

Nocleh u upíra

A teď se již vraťme zpátky do současnosti k podivným událostem, jež se na hradě Poenari odehrály. Ti, jež strávili noc v pevnosti, opisují často stejné zážitky, mají se tam rozléhat těžké kroky, cizí hlasy, rachot a skřípění.

Jenny Nowak

 

Známá česká spisovatelka Jenny Nowak spolu se šesti přáteli se také rozhodli okusit noc na zřícenině na vlastní kůži a všichni se mohou pochlubit stejnou vidinou dlouhovlasého muže. Že by hradní pán přišel zkontrolovat návštěvníky, nebo snad osazenstvo trpělo halucinacemi, způsobenými bujnou fantazií fanoušků upířích románů?! Kdyby se skupinkou nebyl i pes, jenž strnule koukal vidině do tváře a ustrašeně kňučel, bylo by to skvělým vysvětlením jejich zážitku, no naneštěstí byl a tím vše zkomplikoval.

Pro peníze všechno?!

Poenari je prvním známým sídlem nejznámějšího upíra, tím druhým je Bran, a i když je vzdálenost mezi nimi jenom 60 km, vzhledem ke kvalitě rumunských cest vám to zabere víc času, než byste čekali. O nebezbečnosti Branu by mohl svědčit smrtelný infarkt amerického turisty, háček je jenom v tom, že dříve se zaměstnanci skrývali do truhel a skříní a pak v příhodný okamžik udělali na kolem procházející turisti "bu bu bu", no teď již mají všechny podobné praktiky zakázány. Navzdory předchozímu patří pořád mezi nejoblíbenější atrakce Rumunska, no tady se opět nabízí otázka, jestli je Bran skutečným sídlem upíra Draculy.

Je sice pravdou, že Vlad III. se na něm několikrát při cestě do Valašska zastavil, ale vždy tam pobyl jenom krátce, a i když se objevila tvrzení, že na něm měl být vězněn, mnozí zastávají názor, že ani Bran ani Poenari nejsou jeho sídlem.

S knihou v ruce hledajíc

Cesta do tajemného sídla je v knize popsaná velice pečlivě, a proto se český záhadolog Ivan Mackerle rozhodl použít ji jako cestovní příručku, jež by ho k němu přivedla.

Ivan Mackerle

 

V knize se píše, že Jonathan Harker nejprve strávil noc ve vesnici Bistrita a pak se vydal do průsmyku Birgaului, kde má hrad stát, jenomže tady nic není a ani být nemá, navzdory tomu Mackerleho výprava objevuje zarostlé zbytky hradeb. Mohly by být tyhle pozůstatky, 300 km vzdálené od Poenari, zbytky onoho pověstného Draculova hradu?
Návštěvníci Transylvánie, jež hledají místo, kde údajně dodnes zůstává nesmrtelná duše hrabě Draculy, většinou automaticky míří do Poenari, vždyť jak jinak by se tam mohl po nocích ozývat hlomoz a u turistů by se objevovaly stejné vidiny? Anebo, že by to všechno způsobovala jenom bujná fantazie ovlivněná smyšlenou legendou?

Kdepak tvé kosti spočívají?

Na konci tohohle příspěvku si položme jednoduchou otázku: Kde je vlastně Vlad III. Dracula pohřben?
Odpověď: Na malém ostrůvku jménem Snagov, uprostřed jezera ležícího nedaleko Bukurešti stojí klášter, v němž má ležet, přičemž se tam nachází dokonce i náhrobní deska s jeho podobiznou.

Ostrov Snagov

A tady se objevuje háček, a to dost veliký. V roce 1935 se skupina archeologů rozhodla otevřít hrob a prozkoumat pozůstatky, jenomže místo nich našli jenom několik kousků šperků a pár vlčích kostí. Nálezy byly převezeny do muzea v Bukurešti, kde následně zmizely, mohly se stát kořistí vášnivého sběratele, ale také si pro mě mohl přijít bývalý majitel.

Ať tak nebo tak mnozí byli přesvědčeni, že to souvisí s událostí, jež se odehrála o pět let dříve. Filmová společnost Universal Pictures totiž tehdy v Rumunsku natáčela horor Dracula. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby ústřední postavu neztvárnil Rumun Béla Lugosi, okolo kterého se táhla aura tajemnosti, ztotožnil se totiž se svou postavou  natolik, že možná i sám uvěřil, že je upír. Jeho záhadnost zvýšil také fakt, že jeho přítelkyni Bridget Brighton našli s rozsápaným hrdlem, no to je již jiný příběh.

Béla Lugosi