Charlaine Harris: Pravá krev – Bezpochyby mrtví

Nakladatelství Baronet (kterému touto recenzí děkuji za výtisk knihy) nás nenechá vydechnout a každého půl roku nám, poctivým čtenářům, naservíruje další odvážná dobrodružství Sookie Stackhouseové a jejich (teď už nejen) upířích přátel. A věděli jste, že její sestřenice Hadley byla taktéž dítětem noci?

Schválně píši minulý čas, protože Hadley už není ani mezi živými, ani mezi mrtvými (samo o sobě to nedává smysl, i když to vlastně smysl dává…zajímavé, že?). Její vrah byl po zásluze potrestán a na naši hlavní hrdinku čekají nepříjmené dozvuky její smrti – vyřizování dědictví..

Ale jak už to tak bývá, nic nejde podle plánu z na první pohled prostého úkonu se stane boj o holý život. I v tomto díle jde do pozadí městečko Bon Temps a jeho obyvatelé, své malé "místo" zde dostane pouze Sam a Jason, za to nás příjemně překvapí detektiv Bellfleur. :-) I mez upíry se staré známe tváře nevyskytnou v takovém množství, jako tomu bývalo doposud. Bill I Eric se sice v knize sem tam mihnou, nicméně roli hlavního mužského hrdiny zde zastává někdo zcela jiný…a neméně sympatický. No a aby toho nebylo málo, nezůstane zapomenuta ani Debiina smrt.

Se Sookie se podíváme na zajímavá místa, ať už doprostřed bažin či do královského "paláce", poznáme novou spoustu lidí a dalších stvoření a navíc si zasympatizujeme se širokou škálou postav. A právě jejich obměna oproti předchozím dílům knize hodně pomohla. Po několika méně zdařilých dílech od této autorky se nám konečně dostává do ruky kniha, jejíž děj je svižný, napínavý, nenatahovaný a zajímavý. Poněkud otevřený konec a příslib velkých věcí ze začátku knihy dávají tušit, že další díl bude opět stát za to. Pro mě osobně jeden z nejlepších dílů celé série.