Charlaine Harris – Pravá krev: Klub mrtvých

Opožděná recenze na knihu Klub mrtvých od americké spisovatelky Charlaine Harris. Je to sice již nějaký ten pátek, co je kniha na trhu, ale menší zopakování děje či nalákání nových čtenářů nikdy nezaškodí ;-)

Představovat si nějak blíže sérii Pravá krev, nebo chcete-li True Blood, je asi zbytečné. Pravidelní návštěvníci ji bezesporu znají a ti méně zběhlí čtenáři již určitě slyšeli alespoň o seriálu. Pravá krev je knižní a seriálový fenomén, který hýbe světem, v USA vychází již jedenáctý díl knihy, u nás je na cestě čtvrtý. My se ale nyní podíváme zpět, na díl zatím poslední, třetí.

Stejně jako u předchozích dvou dílů, i zde je velmi povedená obálka. Oproti originální je tato česká verze sympatičtější (tedy aspoň pro mě), nepůsobí tak dětsky a vyhlíží relativně formálně. Tvrdá vazba a ideální velikost knihy ji přímo předurčují k okamžitému otevření a začtení se do děje…

…který plynule navazuje na předchozí dění. O ději velmi stručně (kniha je na trhu již pár měsíců a kdo je fanouškem série, už ji má za sebou, kdo ne, ať začne u recenze na první díl): Telepatickými schopnostmi nadaná Sookie Stackhouseová, její upíří přítel Bill a jejich neutuchající láska, jeden z hlavních motivů ságy. Tedy mohl by být, kdyby tento cit nezačal u Billa poněkud upadat. Proto využívá příležitosti a vydává se za úkolem, který mu byl udělen Louisianskými upíry. Kdyby jen věděl, co ho čeká, a s kým… Ale ani Sookie nečeká procházka růžovým sadem. Napadení vlkodlakem, návštěva upíra Erica, záchrana Billa za asistence pohledného vlkodlaka Alcida a aby toho nebylo málo, tak i jiskření mezi postavami a možnost nových vztahů…

Kniha je oproti předchozím dílům o něco méně erotická, plně to ale vynahradí vztahové zápletky, kterých si zde čtenář užije. Styl autorky snad netřeba hodnotit, akorát bych se opakoval: kniha je čtivá, vtipná, čtenáře vtáhne do děje a já osobně jsem měl co dělat, abych ji po celonočním čtení odložil a aspoň chvíli se prospal.

Pro fanoušky upířin, detektivních příběhů, romancí či fantasy je sága Pravá krev povinnost, komu se nechce číst, ať si počká na seriál z produkce HBO, který se chysta na obrazovky již za pár týdnů. A my, čtenáři, můžeme netrpělivě očekávat čtvrtý díl s podtitulem Mrtví pro svět, ve kterém se vše ještě více zamotá.