James Marsters

SPIKE – kultovní postava, díky níž je znám po celém světě. Odbarvený upír z televizních seriálů Buffy, premožitelka upírů, a Angel. Tuhle postavu hrál americký herec James Marsters celých sedm let a získal za ni řadu cen.

James se narodil 20. srpna 1962 v Greenville v Kalifornii. Otec je kněz, matka sociální pracovnice. Už od dětství se chtěl stát hercem a hrál v místních divadlech v Modest, kam se s matkou po rozvodu přestěhovali. Studoval herectví na Pacific Conservatory of Performing Arts v Santa Marii a dva roky Juliard. Profesionální kariéru začal v divadle Goodman Theatre v Chicagu. Hrál v řadě Shakespearovských dramat. V roce 1990 se přestěhoval do Seattlu spolu s přáteli, se kterými založili vlastní divadelní společnost The New Mercury Theatre Company.

V televizi debutoval rolí kněze v TV seriálu Northern Exposure. Průlomem kariéry však byla role Spika v seiálu Buffy, přemožitelka upírů (1997-2003). Původně byl přijat jen pro pár epizod, ale diváci i scenáristé se do jeho role zamilovali a připsali mu další díly. Od čtvrté série už byl Spike v Sunnydale nastálo. Po skončení BtVS se se svou postavou přesunul do páté série Angela. Když seriál skončil, James si nechal v televizi oholit své odbarvené vlasy k prodeji na charitu a vrátil se ke svým hnědým.

James se objevil i v jiných TV seriálech – Millenium, Andromeda či televizním filmu Cool Money. Výraznější roli si zahrál ve filmu P.S. Miluji tě (2007) a v seriálech Beze stopy, Torchwood, Smallville a Caprica.

Byl frontmanem kapely Ghost of the Robot. První album Mad Brilliant jim vyšlo v roce 2003, po dvou letech se James dal na sólovou dráhu. První sólo album Civilizad Man vyšlo v roce 2005.

Má jednoho syna Sullivana (*1996) se svou bývalou ženou Liane Davidson.

Když v roce 2004 Královská Shakespearovská společnost ze Stratfordu vyhlásila anketu, koho by diváci nejradši vyděli jako Romea a Julii, vyhráli James Marsters a Keira Kinghtley. James porazil takové známé herce jako Johnny Depp, Jude Law či Orlando Bloom.

James se často účastní různých setkání s fanoušky.
O natáčení epizody 6.19 Seeing Red (Vidět rudě), kde se Spike pokusí znásilnit Buffy, řekl: „Byl to nejtěžší den v mém životě. Kvůli scénám znásilnění jsem odmítal role. Je to něco, na co se nechci ani dívat. Když na to kliknu v televizi, musím to vypnout, jinak bych prokopl obrazovku. Co vidíte v té scéně, je právě moje hrůza z jejího natáčení. To není opravdu žádné hraní a já se na tu scénu nedíval. Viděl jsem krátké klipy při „Minule jste viděli“. Občas to ukazují a já si vždycky říkám „Můj bože“. Scénáristé jsou skvělí, ale ten den, když jsem se objevil na natáčení, jsem jim řekl: „Někdy nevíte, co děláte. Nechápete, co po nás chcete.“ Jsem na to pyšný umělecky, ale jako člověk už nikdy, nikdy, nikdy nechci dělat takovou scénu znovu a vždy to odmítnu, protože vím, co to se mnou dělá.“ (United Press International, 11.6.2003)

Let me rest in peace (BtVS, 6×07 Once more with feeling)

Zdroj: IMDB.com, civilizedjames.org