Within Temptation – historie

Holandská kapela Within Temptation vznikla roku 1996 na popud současného kytaristy Roberta Westerholta a jeho přítelkyně Sharon den Adel. Nabídka na vydávání desek přišly hned během prvních dvou měsíců jejich existence. Within Temptation se rozhodli pro holandský DSFA Records a podepsali s ním smlouvu.

 

Within Temptation

V dubnu roku 1997 vydávají své první album s názvem Enter, jedná se o souhrnné vydání prvních demonahrávek kapely. Brzo po vydání svého prvního alba hrají Within Temptation na festivalu Dynamo Open Air 1997, což bylo už jejich páté vystoupení. Po Dynamu mají nespočet nabídek na vystoupení a koncem roku 1997 odjíždějí na dvoutýdenní turné po Německu a Rakousku.

Následují další velká vystoupení jako např. Noorderslagu nebo Dynamo Open Air 1998, kde se stávají hvězdou večera. Posléze vydávají album nazvané The Dance, které slouží jako mezník mezi debutovým albem a novou nahrávkou. V roce 1999 se Within Temptation rozhodli zpomalit a po dvou letech koncertování si vzali pauzu. Sharon a Robert v této době dokončují svá studia. Rok 2000 je pro Within Temptation rokem změn, obdrželi totiž několik pozvání na velké festivaly. V prosinci téhož roku vydávají další album – Mother Earth.

V roce 2001 absolvovali 40 vyprodaných koncertů a několik dalších festivalů. Vrcholem jejich koncertování bylo vystoupení na festivalu Pink Pop, kde si zahráli před 100.000 diváky. Dále vystupují např. v Paříži, Belgii a vydávají 2 singly – Our Farewell a Ice Queen. Právě singlem Ice Queen si v roce 2002 vybudovali celosvětový úspěch. Ice Queen trhá žebříčky hitparád v Holandsku dalších zemích. V roce 2003 Within Temptation přechází k jinému vydavateli (GUN/BMG), kde vzniká reedice alba Mohter Earth. Tímto albem si získali srdce a duši rockové komunity.

V roce 2004 kapela natáčí svoji asi nejúspěšnější nahrávku s názvem The Silent Force s producentem Danielem Gibsonem. První singl Stand My Ground vynesl nové album na první příčky hitparád. V srpnu roku 2005 obdrželi světové hudební ocenění za nejprodávanějšího holandského umělce na světě. V únoru roku 2007 vydávají singl What Have You Done, ve kterém se kromě Sharon představí také zpěvák Keith Caputo z kapely Life Of Agony.

Zatím posledním velkým projektem Within Temptation bylo vystoupení Black Symphony, které proběhlo 7. února 2008 v Rotterdamu. Na natáčení bylo použito 14 HD kamer a kapela zde vystoupila spolu s metropolitním orchestrem (čítající 60 členů) a se sborem Pa’dam Chlor (30 členů). Vystoupení excelovalo nespočtem světelných efektů, obří videoprojekcí, šlehajícími plameny a dalšími pyrotechnickými efekty. Sharon i zbytek kapely zde ze sebe vydali to nejlepší a celý koncert je k zakoupení i na dvd.