Vampirizmus na Trutnovsku

Nejen Čelákovice a Transylvánie jsou domovem upírů, ale i tak idylické městečko, jakým je Trutnov, se sem tam blískne nějakou tou záhadou…

Kronikář Jan František Beckovský (1658-1725) zaznamenal ve svém díle Poselkyně starých příběhů českých případ zámožného turnovského měšťana Štěpána Hubnera. Píše, že roku 1567:
„Umřel veliký boháč a obyvatel města Turnova štěpán Hubner a s velkou slávou tělo jeho počestně bylo pohřbeno, jakožto onoho, který ode všech ctěn a vážen byl, že několika domy krásnými město Turnov okrášlil. V krátkém čase křik se rozmáhal, že to tělo z hrobu vstává, lid honí, je objímá i tak mačká, že jich osob několik od toho objímání umříti muselo. I bylo poručeno katovi, aby to tělo vykopal, je k šibenici dovezl a hlavu jemu sťal. To když se stalo, vystříkla hojná krev z těla všecka čerstvá, ačkoliv ten boháč před pěti měsíci umřel, z těla kat vytrhl srdce jeho celé čerstvé, a to tělo na prach spálil.“
Ačkoliv kronikář píše o Turnovu, badatelé zjistili, že v turnovských kronikách není nic o tomto bohatém měšťanovi známo. Jeden z pramenů, ze kterých Beckovský čerpal, byla kronika trutnovského kronikáře šimona Huttela, kde se píše, že:
„6. července 1567 uhořel v Trutnově Stephan Scholz – jinak zvaný Hubner, za 20 týdnů po jeho smrti bylo tělo opět vykopáno etc., etc. Jeho celá historie, všechny okolnosti jak se to s ním stalo a sběhlo, je možno číst a najít v exemplární knize, která vyšla tiskem, má-li kdo ještě chuť o tom číst, etc., etc.“
O Hubnerovi se říkalo, že byl spolčen s ďáblem – překvapivě rychle zbohatl, ve sklepích mu vína více přibývalo, než ho prodal, znal prý kouzelné byliny, léčil lidi i zvířata. Na místě, kde stál jeho dům, byla postavena po roce 1583 novorenezanční radnice, která stojí dodnes. Hubner však nepřestal strašit ani po své posmrtné popravě.
Beckovský si tedy spletl Trutnov s Turnovem a tento případ se ve skutečnosti udál v Trutnově.

Zdroj: Landr, L.: K pověsti o „turnovském“ upíru Hubnerovi. Kapesník, červenec, 2000