Julien Blondel a Shonen: Dark Souls: Vykoupení 2 – Ohniště

Ti nejlepší bojovníci si zaslouží víc šancí. Zrodí se z popela a zkusí znovu dosáhnout svého cíle, ať už je jakýkoliv. Tak jako ve hře Dark Souls, kde je umírání samozřejmou součástí postupu vpřed. Protože s každou smrtí se učíte být příště lepší a znát svého protivníka.

V komiksové sérii na motivy oblíbeného, ale velmi obtížného RPG se hlavní hrdinové sice smrti snaží utéct, ale pořád je to Dark Souls. Takže se nikdo s nikým nemaže a každá chyba je potrestána.

Druhý díl Vykoupení s podtitulem Ohniště sleduje opět cestu Iry, která hledá svého syna. Navíc ztratila svého společníka Euda. Ira potká tajemného bojovníka s tělem mrtvoly neznámého lovce, jenž na hlavě nosí neustále helmu. Yionas je stižen kletbou, kvůli níž je jeho vědomí uvězněno ve zmíněné helmě, a tak chce svou kletbu zlomit. Yionas dokáže Iře pomoci s oživením Euda a společně se všichni tři vydávají na další cestu nehostinným světem.

Ohniště přímo navazuje na Ztracenou lidskost, první mangu z této série, ale je mnohem komplexnější a zajímavější. Autor skvěle střídá delší pasáže, kdy vypráví příběh čistě skrz jednotlivá komiksová okénka, s těmi, kde hrají prim dialogy. Děj ubíhá svižněji než u prvního dílu. Čtenář se už dokáže více do příběhu dostat. Svět stále působí oproti hře poněkud prázdněji a hrdinové nemusí bojovat na každém kroku, přesto se neustále něco děje. Objeví se tu jediný pořádný bossfight. Ve hře musíte být neustále na pozoru a co krok, to souboj. Tady nikoliv.

Pro fanoušky herního Dark Souls je druhý díl mangy jistě zajímavější. Je tu celá řada easter eggů a tvůrci sem dobře implementovali hned několik věcí z her. Například vzkazy, které jako hráč můžete nacházet na zemi, především před nějakou překážkou, soubojem nebo třeba na hraně skály. Je tu rovněž moc pěkně zobrazeno a vysvětleno znovuoživování, kdy umíráte, abyste se znovu zrodili a zkusili hru pokořit opakovaně. Samozřejmě nedílnou součástí komiksu je vizuál světa, který vychází z her.


 

Jelikož je autorem kresby opět Shonen, nezbývá než zkonstatovat, že vše zůstalo při starém. Kresba je velmi pěkná, atmosférická, ale na některých místech přeci jen budete mít problém přesně poznat, co se děje. Při jedné scéně je zobrazeno opravdu hodně kreatur, avšak kvůli velké světlosti poněkud splývají a nejsou dobře rozeznatelné. To je ovšem jen jediná výtka, protože jinak je kresba moc pěkná. Především obrazy na celou stranu jsou opravdu oku lahodící.

Autory komiksu jsou scenárista Julien Blondel a Shonen. Prvně jmenovaný je v rodné Francii známý komiksový tvůrce. Adaptoval do této podoby například Epos o Gilgamešovi či conanovský román Hodina draka. Býval také hudebním DJ, ale také tvůrcem stolních her nebo pomáhal i s videohrami.

Shonen je kreslíř, který se prozatím etabloval sérií Outlaw Players, a sám o sobě tvrdí, že je velkým fandou her od FromSoftware (tvůrci Dark Souls).

Vykoupení 2 – Ohniště je povedenější než díl první. Nabízí lepší příběh a troufnu si říct, že i hráči herní předlohy se zde budou cítit více „doma“. Pořád platí, že je to část delší série, a proto je konec trochu neuspokojivý. Zkrátka by člověk rád četl dál, ale děj je utnut v napínavém momentu. Jinak ale druhý díl Dark Souls překonal moje očekávání a snad podobný vývoj bude pokračovat dál.

Vydala: CREW, 2025
Scénář: Julien Blondel
Kresba: Shonen
Překlad: Richard Podaný
Tisk: černobílý
Vazba: brožovaná
Počet stran: 212
Cena: 249 Kč