Fonda Leeová: Nefritová válka

Rodina Kaulů pokračuje v bitvě proti znepřátelenému klanu Hory v druhé části epické ságy plné intrik, soubojů a honby za pomstou.

Žanlung, hlavní město ostrovního státu Kekon, je stále zmítáno válkou mezi dvěma znepřátelenými klany. V čele Nezdolných nyní stojí Hilo a Šae, dva přeživší sourozenci, kteří nikdy nečekali, že by se mohli dostat do vedoucích rolí. Hilo jako Pilíř nemá vůbec lehkou pozici. Přísahal pomstu vrahům svého bratra, ale zároveň se potřebuje stát rozvážným a silným vůdcem a naučit se dělat správná a kompromisní řešení, aby jeho klan dokázal přežít v rychle se měnícím světě kolem. Může se přitom opřít o Šae, svou Počasnici, spravující všechny obchodní záležitosti rodiny, ale už nemá oporu ve svém bratranci Andenovi, který i více než rok po tragédii, která s nimi všemi tak otřásla, stále odmítá nosit nefrit. Jejich protivnice Ayt Mada, Pilířka Hory, přitom nezahálí.

Za mořem se navíc dvě znepřátelené mocnosti Šotar a Ygutan chystají na válku o provincii Oortoko. Do ní se s jistotou zapojí také Espenská republika, spojenec Kekonu. Obyvatelé ostrova mají na celý konflikt rozdílné názory, vyhlíží ho ale s obavami. Jeho propuknutím se totiž ještě zvýší tlak na produkci nefritu a jeho vývoz. Nefrit byl po dlouhou dobu pouze výsadou Zelených kostí, speciálně trénovaných bojovníků, kteří jediní ho byli schopni nosit a využívat ke zvýšení své síly a schopností při soubojích. Jenže nyní o něj mají zájem úplně všichni. Cizí vlády, pašeráci i mafiánští bossové si chtějí s jeho pomocí zajistit bohatství nebo výhodu oproti svým konkurentům. Rodina Kaulů je proto nucena uzavírat nová, nečekaná spojenectví a udělat, cokoliv je zapotřebí, aby ochránila svoji moc, postavení a nefrit.

Fantasy trilogie často trpí tím, že prostřední kniha nedokáže splnit velká očekávání čtenářů a autoři ji používají spíše jako most mezi začátkem a koncem příběhu, kde se neodehraje nic skutečně důležitého. Je pravda, že za celých téměř 650 stran se v Nefritové válce status quo příliš nezmění, ale přesto se nemůžu ubránit být z knihy naprosto nadšená. Fonda Leeová vzala vše, co z prvního dílu Nefritové město dělalo tak výjimečný román, a vystavěla na těchto základech ještě ambicióznější, složitější a hlubší příběh, kde neexistují hluchá místa a který ani na okamžik nenudí. 

Opět zde dominují témata rodiny, cti a povinnosti. Jedná se o velkolepou rodinnou ságu v duchu těch nejlepších gangsterských příběhů. Obsahuje šokující momenty, akční scény a dechberoucí souboje. Ústředním motivem je stále konflikt mezi dvěma mocnými klany, který však tentokrát dalece přesahuje území města Žanlung, o něž šlo v prvním dílu. Čtenář v knize navštíví hned několik míst mimo samotný ostrov Kekon, jak je ostatně patrné hned z map začleněných do jejího úvodu. Jde ve své podstatě o urban fantasy v tom nejlepším slova smyslu, která si dává záležet na vykreslení všech míst a kultur, s nimiž hlavní postavy přijdou do styku a jež navštíví.

V první řadě však Nefritová válka klade důraz hlavně na postavy. Příběh je opět vyprávěn z různých úhlů pohledu, což jen přispívá k tomu, že v podání Fondy Leeové působí Hilo, Šae, Anden a mnozí další neskutečně lidsky. Jejich motivace jsou uvěřitelné, nedělají vždy dokonalá rozhodnutí, musí dávat přednost loajalitě před osobním štěstím, vyrovnávat se s řadou vnitřních konfliktů a s následky svých činů. Pokud to snad z Nefritového města nebylo tolik patrné, tentokrát je nad slunce jasnější, že všechny postavy se sice řídí pevnými pravidly a morálními zásadami, ty je však často dovádí k páchání strašných věcí. Není vždy možné s nimi souhlasit, ale nelze je než proti své vůli obdivovat.

Knihy o organizovaném zločinu a mafiánských rodinách se často zaměřují hlavně na muže, je proto radost vidět, jak významné úlohy v Nefritové válce zastávají Šae nebo Hilova manželka Wen. Větší prostor také dostává Anden, který se musí vyrovnávat se svým vyhnanstvím do Espenie a pocity imigranta vykořeněného z domovské kultury. Nutné odlehčení potom přichází v podobě momentů rodinné pohody mezi Hilem, Wen a jejich malými dětmi.

Nefritová válka je brilantní román, plný akce, komplexního a do detailů promyšleného vyprávění i nečekaně tragických momentů. Fondě Leeové se v něm podařilo něco skutečně obtíženého: ještě o kousek překonat skvělý první díl.

Vydal: Host, 2024
Původní název: Jade War
Stránky autorky: www.fondalee.com
Překlad: Filip Drlík
Vazba knihy: brožovaná
Počet stran: 648
Cena: 499 Kč