Chelsea Abdullah: Zloděj hvězdného prachu

Zloděj hvězdného prachu je první díl dobrodružné fantasy trilogie inspirované příběhy Tisíce a jedné noci.

V království, jehož vládce nenávidí džiny a nechává je bez milosti lovit a zabíjet, si pro sebe mladá obchodnice Loulie al-Nazari vybudovala velice prosperující živnost. Specializuje se na prodej zakázaných magických předmětů a o zákazníky rozhodně nemá nouzi. Žije sice za hranicí zákona, ale vzhledem ke své tragické minulosti, kdy při masakru v poušti ztratila celou svoji rodinu, jí neustálé tajnosti a cestování z místa na místo docela vyhovují. Doprovází ji přitom věrný osobní strážce Kádir, ve skutečnosti džin, který před světem musí důsledně skrývat svoji identitu. Velice dlouho se oběma dařilo unikat pozornosti autorit, ale jejich štěstí se vyčerpá ve chvíli, kdy Loulie zachrání život princi Mazenovi, jednomu ze sultánových synů.

Jeho otec dá překvapivě Loulie na vybranou. Buď ji podrobí svým přísným zákonům, nebo se pro něj Loulie vydá na nebezpečnou výpravu za bájným reliktem – tajemnou lampou, uvnitř které se má skrývat jeden z legendárních vládců džinů. Sultán po ní pátrá již nějakou dobu, protože věří, že s její pomocí by mohl přinést zkázu všem džinům. Nikomu z proslulých čtyřiceti loupežníků ve službách jeho syna se dosud předmět nepodařilo vypátrat, Loulie by to ale dokázat mohla. Vydává se proto společně s Kádirem a v doprovodu prince i nejlepší z princových loupežnic Ajši bint Lúas nedobrovolně na výpravu, která jim do cesty postaví spoustu překážek a na které se nakonec bude muset postavit čelem i vlastní minulosti.

Zloděj hvězdného prachu je v první řadě akční a dobrodružný příběh těžící z povedené zápletky a barvitého prostředí, do kterého je zasazen. Není příliš vhodné knihu otevírat s očekáváním přehnané komplikovanosti, masivního vývoje jednotlivých postav nebo epické romantické linky mezi nimi. Ne, jde o poměrně přímočaré vyprávění plné magie, džinů, tajemných ruin dávno ztracených měst utopených v poušti, nekonečných nocí pod otevřenou oblohou i dnů strávených na přeplněných tržištích, kde se obchodníci v labyrintu různých stánků předhánějí ve vychvalování vlastního zboží a kde lze narazit naprosto na cokoliv.

Kniha je na několika místech protkaná drobnými samostatnými příběhy, jasně inspirovanými těmi z Tisíce a jedné noci. Už na první pohled lze poznat, s jakou láskou k nim autorka přistupovala a jak pečlivě a přirozeně do knihy začleňovala nespočet prvků arabského folkloru a kultury, včetně tradice vypravěčství. Na debut se jedná v mnoha ohledech o skutečně vynikající román, který se nachází někde na pomezí mezi young adult a fantasy určenou staršímu publiku. Autorčin styl psaní mě dokázal ihned zaujmout a udržel moji pozornost až do konce, přestože bych asi uvítala, kdyby byla kniha o něco kratší a veškeré velké zvraty nebyly ponechány až na závěr.

Zloděj hvězdného prachu postrádá zmiňovanou komplikovanost, témat, jako je hledání vlastní identity, vyrovnávání se s traumaty a vrozenými předsudky, se dotýká spíše zlehka, což není tolik na škodu, protože v románu jde hlavně o dobrodružství, pátrání po magických předmětech a odhalování nejrůznějších záhad.

Trochu větší problém ale představují hlavní postavy. Příběh je vyprávěn ze tří různých úhlů pohledu (Loulie, Mazen, Ajša), ani jedna z postav ale není příliš dobře prokreslená a jejich vzájemné vztahy nemají téměř žádnou hloubku. Džinové ve vedlejších rolích v čele s Kádirem jsou paradoxně mnohem zajímavější a doufám, že se pokračování dotkne víc i právě jejich minulosti. Já sama se na něj i přes uvedené výtky moc těším.

Vydal: Laser, 2023
Originální název: The Stardust Thief
Stránky autora: https://www.chelseaabdullah.com/
Překlad: Robert Čapek
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 496
Cena: 599 Kč