Shigor Birdman: Stará béčková legenda

Zakladatelé města Norport vsadili na nečekanou utopii. Vše magické a nadpřirozené je tu přísně zakázáno, a tak nabízí bezpečný přístav pro obyčejné lidi. Zároveň je to místo, kam se stěhují příšery na odpočinek. Mnoho z nich si předtím nechá vymazat mysl i nebezpečná nadání, ale jiné proplují sítí korupce a úplatků. Takovou bývalou příšerou je i detektiv „říkejte mi Bý“. 

Soukromý stárnoucí detektiv s kladným vztahem k alkoholu Howard Brian „Bý“ Edgar si vysloužil výjimku pro příšery, protože si odpracoval těžké roky v městském týmu SWAT, který sice patří k policejním složkám, ale jeho členové se specializují na všechno magické svinstvo, co se v Norportu vyskytne, a nedrží svou hlavu proklatě nízko. Bý si užívá svůj zasloužený důchod a jídlo i alkohol s medovou příchutí, dokud na jeho dveře nezabuší policie, protože žena, se kterou ho viděli noc předtím v baru, byla unesena. A k jeho smůle sestra dotyčné je manželkou jednoho z městských radních a nejmocnějšího démona zdejšího podsvětí. A není to jediná ženská, která v poslední době zmizela. 

Karvinský rodák ukrytý pod pseudonymem Shigor Birdman už čtenářům nabídl sci-fi Mise, které musela selhat či postapo Kronika konce světa. Stará béčková legenda je akční fantasy, kde nechybí chlast, med, ženské a věčně nakrknutý hlavní hrdina. Stačí správné spouštěcí tlačítko a krev začne stříkat, kosti praskat a záporáci padat z oken. V Norportu podle hlavního hrdiny žijí magoři, příšery a monstra, co zkouší více či méně úspěšně hrát si na lidi. Imigranti totiž věří, že jsou lidi.

Nechybějí tu démoni, andělé, dinosauři, vlkodlaci ani ježibaba. Sám hlavní hrdina patří mezi nadpřirozenou sebranku, ale co je a co dokáže, kromě pravého béčkového masakru, to už musí zjistit čtenář sám. Kniha je plná hlášek, narážek a zajímavých slovních hříček. Při čtení románu vám přijde na mysl jiný český autor, který si také libuje v divoké akční fantastice. 

Stará béčková legenda nabízí zajímavý městský svět a autor postupně polehoučku odkrývá jeho tajemství, ale hlavní hrdina zatím nezavedl čtenáře do všech jeho koutů a neobjasnil mnohá městská tajemství. Vlastně ještě ani neprozradil svůj dlouhý a komplikovaný životní příběh. Jen lehce naznačil, a tak se čtenář může pustit do dalšího dílu Brutální béčkový masakr, protože stále zůstává mnoho věcí neobjasněno a neuzavřeno. 

Vydal: Mystery Press, 2023
Obálka: Filip Štorch
Vazba: brožovaná
Počet stran: 408
Cena: 379 Kč