FORT

Taky jste si jako děti stavěli s kamarády bunkry nebo domečky na stromech? K této kratochvíli se můžete vrátit ve hře Fort, kterou v češtině vydalo vydavatelství Fox in box.

Ve hře si hrajete s kamarády, stavíte bunkr, sbíráte hračky a cpete se pizzou. Je určena pro 2 až 4 vůdce dětské party ve věku od 10 let a stavba bunkru vám zabere 20 až 40 minut.

Co najdete v krabici

Fort je hra karetní, takže většinu obsahu krabičky tvoří karty. Nejvíce je karet kamarádů. S těmi se přímo hraje, mají na sobě některý ze šesti základních symbolů nebo žeton mince (žolík). Většinou na sobě mají jednu nebo dvě akce a pak přezdívku konkrétního kamaráda.  

Co najdete v krabici

Pak jsou zde malé karty švindlování, výhod a karta hrad z kolínek pro toho, kdo první postaví bunkr páté úrovně. 

Každý hráč má k dispozici jednu hráčskou desku. Na ni si zaznamenáváte stavbu bunkru, pokládáte na ni nasbírané suroviny, podkládáte karty, které tím dáváte na hlídku a které současně slouží jako nápovědní karty, je na nich totiž uveden přehled celého tahu.

V krabici jsou ještě dřevěné žetony, pro každého hráče jeden bodovací a jeden pro označení aktuální úrovně bunkru, žetony pizzy a hraček.

To vše doplňují už jen pravidla a bodovací deska.

Všechny komponenty jsou kvalitní, hráčské desky jsou z více vrstev, takže vznikají okénka pro vkládání žetonů, které se vám nerozkutálejí. 

Grafika hry je zvláštní, možná trochu dětská, proto nemusí každému sednout. Mně se k tématu líbí. Posuďte sami z fotek.

Jak se to hraje

Hra je založena na principu takzvaného deckbuildingu, kdy si postupně vytváříte herní balíček doplňováním nových karet.

Na začátku hry dostane každý hráč hráčskou desku a dva nejlepší kamarády. Pro první hry je doporučeno každému rozdat osm karet dalších dětí a s nimi začít hrát. Až si hru trochu osaháte, můžete karty draftovat. Vždy si jednu vyberete a zbytek pošlete dál, dokud nebudete mít v ruce celkem deset karet.

Hraje se na body. Ty získáváte z karet a hlavně za stavbu svého bunkru. Úroveň bunkru také ovlivňuje, kolik dětí (karet) můžete mít na hlídce a jakou máte kapacitu báglu. 

Hráči hrají postupně, každý odehraje svůj tah a pak může pokračovat další. Na začátku kola provedete úklid. Seberete si kamarády ze svého dvorku, které vám neodloudil jiný hráč, a dáte si je na svůj odhazovací balíček.

Karty kamarádů

Pak přichází hra. Z ruky zahrajete jednu kartu (ano, jen jednu) a provedete jednu nebo obě akce. Ta horní je veřejná a tady je chvíle pro ostatní. Pokud zahrají z ruky kartu se stejným symbolem, mohou akci zkopírovat a provést taky. Akce jsou různé. Pokud máte dost surovin, můžete stavět bunkr, sbírat pizzu a hračky nebo je ukládat do báglu, posílat některé kamarády na hlídku, zničit některé karty nebo získávat vítězné body. Vždycky musíte provést aspoň jednu akci z karty, a pokud je to ta horní, mohou vás ostatní následovat. Některé akce můžete podpořit dalšími kartami se stejnými symboly z ruky nebo k nim přidat symboly dětí na hlídce.

Poté, co si dohrajete, je čas zlanařit další dítě do party. Můžete si vzít nějakou kartu z parku nebo můžete přetáhnout kamaráda (kartu) jiného hráče z jeho dvorku. Když si s ním nehrál, dobře mu tak.

A je to taky naopak, děti, s kterými jste si nehráli (tedy karty, které vám zůstaly v ruce), musíte položit na dvorek a nabídnout je ostatním.  

A na konci tahu si doberete do pěti karet. A hraje další hráč.

Hra je zpestřená ještě tím, že v okamžiku, kdy postavíte bunkr první úrovně, si vezmete kartu švindlování, která vám, pokud splníte na ní napsaný úkol, přinese další body. A při druhé úrovni získáte unikátní kartu výhod, která vám může pomoci k vítězství.

Hra končí v okamžiku, kdy někdo postaví bunkr páté úrovně, dojdou karty v dobíracím balíčku nebo někdo z hráčů dosáhne 25 nebo více bodů na stupnici vítězství. Dohraje se kolo a spočítají se body.

Moje hodnocení

Hra má spousta nápadů, které se mi hodně líbí. Ve hře je velká míra interakce mezi hráči. První plus pro mě je, že hrajete vlastně pořád. Sledujete, jak zahráli soupeři, a využíváte to. Tato mechanika se mi líbí hodně, dodává hře spád, nutí vás sledovat, jak ostatní hrají, a nakupovat si karty tak, abyste měli pestrou skladbu symbolů a mohli na soupeře dobře reagovat. Navíc vám to umožní zbavit se karet a nedávat je na dvorek. Zajímavé je i pravidlo, že karty, které jste nepoužili, musíte vyložit a nabídnout ostatním. Občas se musíte rozhodnout, jestli zahrajete kartu, která je silná, ale moc se vám nehodí, nebo něco, co aktuálně potřebujete, a o silnou kartu přijdete, protože ji k sobě přetáhne někdo ze soupeřů. 

Drobné rýpnutí ke hře mám: všichni hráči mají nejlepší kamarády se stejnými kamarády. To mě trochu mrzí, protože mohla být vytvořena nějaká malá asymetrie mezi hráči. 

Pokud máte rádi deckbuilding a nevadí vám interakce mezi hráči, Fort určitě vyzkoušejte. Myslím, že budete příjemně překvapeni.

Pokud si naopak chcete hospodařit na svém a děsí vás možnost, že vám soupeř překazí pracně vymyšlený plán, nebude to nejspíš hra pro vás.

Počet hráčů: : 2 – 4
Doporučený věk : od 10 let
Herní doba : 20 – 40 minut
Čeština : v balení hry
Vydavatelé: : Fox in box

Leder games

Autoři: : Grant Rodiek
Originální název : Fort
Rok vydání : 2020
Orientační cena : 800,-