Les bez srdce vás naláká do svého stínu

Pokud patříte k těm, kdo vyhledávají romantické příběhy z fantasy prostředí, a ještě jste neslyšeli o Lesu bez srdce, který vydalo koncem loňského podzimu nakladatelství CooBoo, pak zbystřete.

Owen je synem astronoma, který pro krále mapuje hvězdnou oblohu. Žije spolu s ním a se svou dvouletou sestrou těsně vedle hranice lesa, v němž sídlí mocná čarodějnice a její dcery: lesní sirény. Ty lákají lidi pod koruny stromů svou písní a tam je brutálně zavraždí, aby získaly jejich duše. Čím víc duší, tím víc moci pro čarodějnici. A čím mocnější čarodějnice, tím rozlehlejší les, který hrozí pohltit celý známý svět. Jenže co když není všechno takové, jaké se na první pohled zdá? Co když se krvelačná nestvůra zamiluje? A co když se někdo zamiluje do ní…

Hned na začátku čeká na čtenáře milé překvapení, když zjistí, že ačkoliv se svět zdá místy lehce středověký, nachází se zde vlaky, pušky nebo třeba telegrafní stanice. Tento záměrný kontrast je vcelku vítaným osvěžením. I samotná existence dvou zdánlivě odlišných světů, kdy se dávnověk střetává se svým nezadržitelným pádem a nahrazením modernějšími technologiemi ve fantasy kulisách, působí dobře a má rozhodně něco do sebe. Snová atmosféra místních legend, říznutá poznáváním hvězd, se snoubí s hororovým lesem, co čtenáře na povel vláká do pasti, zláme mu kosti, nechá ho vykrvácet a pozře jeho duši (zkrátka romantika).

Vyprávění má několik částí – skoro jako by to byla tragédie o třech dějstvích. V první se vyvíjí nepravděpodobný vztah mezi lidským chlapcem a lesní sirénou. Ve druhé se pak mění kulisy i ladění příběhu. Z melancholické romance se stává dramatický kus o pokání, vině a odpuštění, o tom, že svému předurčení lze uniknout. Velké finále pak nabízí konečný střet s mnoha druhy obětování se – a i když může místy působit trochu překombinovaně, pořád v rámci knihy dává smysl a myslím, že nejednomu čtenáři poteče po tváři rosa a srdce bude ronit mízu pro hlavní hrdiny.

Les bez srdce je primárně romantickou knihou, není ale jen o milostném vztahu. Je také o touze najít sám sebe, rozhodovat o svém životě a vzepřít se nadvládě, kterou nad ním někteří mohou mít.
Pravdou ovšem zůstává, že počátky vztahu mezi Owenem a stromovou sirénou se zdají poněkud uspěchané – jednotlivé scény jsou krásné a emotivní, dohromady však tvoří jakýsi zrychlený vývoj vztahu, na jehož základech pak stojí veškeré následné drama. A ačkoliv je to vztah emocionálně vypjatý a v jistém ohledu i osudový, pořád se do mysli vkrádá myšlenka, že byl zkrátka budován příliš krátce na to, aby bylo možné věřit v jeho sílu a hloubku. Obzvlášť s přihlédnutím k oblíbenému, krásně dekadentnímu motivu zamilování se do skutečné nestvůry.

Joanna Ruth Mayer se nicméně dokázala skvěle vžít do hlavních hrdinů a díky tomu budou i čtenáři moci velice sugestivně prožít jejich smutek, vztek, dilemata i rodící se lásku. Prožívat jejich trýzně a hoře mohou barvitě také skrze autorčin podmanivý, melancholický jazyk, jenž dodává celému románu velice silnou a hutnou atmosféru.

Přestože dokáže kniha strhnout a popínavé šlahouny rostlin snadno omotají nebohé čtenáře a stáhnou je do hlubin v jistém ohledu tragického milostného příběhu, pořád se najde docela dost okamžiků, které celkový obraz rozbijí. Ať už je to opakování motivů, v daný okamžik přílišné melodrama, uspěchanost, dílčí nevěrohodnost či lehké logické zaškobrtnutí. Ve výsledku ale převládá zdařilá atmosféra, zvládnuté myšlenkové pochody postav, které se přehrabují ve vlastních pocitech, a příběh hrající na lyrickou notu.

Joanna Ruth Mayer stvořila krásný, přiměřeně temný a ponurý příběh, který sice má mouchy, ale v rámci romantické fantasy young adult literatury patří k tomu lepšímu, co může trh nabídnout – a rozhodně k tomu originálnějšímu.

Ukázka

Vydal: CooBoo, 2021
Překlad: Zuzana Stifterová
Vazba: vázaná
Počet stran: 392
Cena: 399 Kč