Buffy, přemožitelka upírů pěkně od začátku a v upgradované verzi (PR)

Mezi novinkami, které si na konec listopadu připravilo pražské nakladatelství Comics Centrum, se objeví také komiks Buffy, přemožitelka upírů. Kultovní televizní seriál z přelomu tisíciletí se v komiksu dočkal svého restartu.

 

Nechybělo mnoho a žádný seriál by vůbec nevznikl. Jeho tvůrce, americký scenárista, producent a režisér Joss Whedon, totiž údajně nebyl příliš spokojen s tím, jakým způsobem byl zpracován jeho první scénář s postavou Buffy, jenž byl roku 1992 uveden do kin pod názvem Buffy, zabíječka upírů.

Koncept však naštěstí zaujal lidi z televizní branže, a tak mohla půvabná blond středoškolačka Buffy 10. března 1997 před zraky miliónů amerických diváků zabít svého prvního upíra na televizní obrazovce. Seriál měl celkem 7 řad, v nich 144 epizod, a díky jeho velké popularitě se dočkala svého vlastního seriálu také jedna z vedlejších postav, upír Angel.

Ačkoliv seriál skončil roku 2003, tedy před dlouhými sedmnácti lety, postava Buffy je dodnes popkulturní ikonou a pro její představitelku Sarah Michelle Gellarovou byla prozatím její životní rolí.

Nová komiksová série, kterou se českým čtenářům chystá nabídnout Comics Centrum, vzniká pod dohledem tvůrce Buffy Josse Whedona. Příběh se věnuje událostem kolem sunnydalské střední znovu od samého začátku, pro jeho pochopení tedy není nutná znalost filmu, seriálu, ani dalších komiksů. Představuje tedy ideální příležitost pro nové čtenáře.

Ani skalní fanoušci fenoménu Buffy se však nemusejí obávat, že by jim komiks nenabídl nic nového. Příběh se od seriálu i filmu liší. Tvůrci totiž umístili děj do současnosti. Kromě klasických přemožitelských starostí tak Buffy a její blízcí řeší kupříkladu také sociální sítě nebo chytré telefony.

Komiks vydalo roku 2019 americké nakladatelství Boom! Studios a obsahuje první čtyři sešity série Buffy, přemožitelka upírů, s podtitulem Střední je peklo. Na motivy seriálu ho napsala scenáristka Jordie Bellaireová (Redlands) a kresby se ujal výtvarník Dan Mora (Go Go Power Rangers, Hexed). Čtenáři se v něm mohou těšit na návrat všech oblíbených postav, jako jsou Buffyini spolužáci Alex, Willow či Kordélie, záhadný Spike či knihovník Rupert Giles.

Knihu si čtenáři budou moci zakoupit u Comics Centra od 27. listopadu 2020. Vydání spadá do termínu, na který nakladatelství plánuje Černý pátek, tj. prodej většiny titulů s výraznou slevou, a to jak na e-shopu, tak ve výdejním okénku kamenné prodejny.

 

ANOTACE:
V KAŽDÉ GENERACI SE ZRODÍ PŘEMOŽITELKA… A TADY JE TA VAŠE!

Je to Buffy Summersová, přesně tak, jak ji znáte. Chce to, co každá puberťačka: najít si na nové škole kamarády, mít dobré známky a uniknout osudu přemožitelky upírů, jejímž údělem je donekonečna bojovat se silami zla… Jen s tím rozdílem, že tentokrát vypadá Buffyin svět mnohem více jako ten, který uvidíte při pohledu z okna.

Slavnou Buffy přenesli do nové éry tvůrci v čele s držitelkou Ceny Willa Eisnera Jordie Bellaireovou a Danem Morou, kteří spojili síly s tvůrcem původního televizního seriálu Jossem Whedonem, aby ji postavili před nové výzvy, představili jí nové přátele a pár nepřátel, na které si někteří z čtenářů dost možná ještě budou pamatovat. Ale bez ohledu na to, kolik věcí se změnilo, jde v jádru pořád o totéž: Buffy a její parta čelí zlu a hrozbám, jež vystrkují své růžky pod povrchem na první pohled dokonale uhlazené sunnydaleské střední, čímž se pouze potvrzuje to, co vždycky věděl každý, kdo někdy dospíval. Střední je zkrátka peklo!

Vítejte opět v bráně pekelné! Vše začíná znovu!

 

INFO O KOMIKSU:
Buffy, přemožitelka upírů 1: Střední je peklo
Autoři: Jordie Bellaireová, Dan Mora
Anglický originál: „Buffy the Vampire Slayer, Vol. 1: High School is Hell“
Překlad: Alexandra Niklíčková
Vydalo: Comics Centrum, listopad 2020
Vazba: vázaná, s matným přebalem a parciálním lakem
Počet stran: 128 barevných
Cena: u nakladatele od 27. 11. 2020 do 11. 12. 2020 za cenu 359 Kč, dále pak 419 Kč, běžná cena 599 Kč
Věkové doporučení: 14+

 

O NAKLADATELSTVÍ:
COMICS CENTRUM vzniklo v roce 2003. Zakladatelé nakladatelství získali své zkušenosti s komiksem již v roce 1993 prací na magazínu Comics Arena. Ve své produkci se Comics Centrum zaměřuje na komiksové příběhy určené především dospělým čtenářům, na díla zajímavá po scenáristické i grafické stránce. Nakladatelství vydává romány v obrazech, jako je například Ragemoor, Drsná škola, Vrána, 300: Bitva u Thermopyl, Prsten Nibelungův, Měsíční stín, Vodní had, Poslední jednorožec nebo Duchové mrtvých. Mezi komiksové série, které patří do jejich portfolia, jsou knihy z Hellboyova universa (Hellboy, Ú.P.V.O., Lovec čarodějnic, Humr Johnson), Sin City, Tomb Raider Archivy, Goon, Želvy Ninja, Conan, Baltimore, Grandville, Zámek a klíč, Černá palice, James Bond, Bestie burdenské a další. S velkým ohlasem se setkala také série Myší hlídka a RPG Myší hlídka: Hra na hrdiny. V roce 2007 Comics Centrum vydalo v České republice historicky první knihu o dějinách světového komiksu. Pro české vydání nakreslil speciální obálku Bryan Talbot. V roce 2012 Comics Centrum přivítalo v Praze Jamese O´Barra, výtvarníka a autora kultovního komiksu Vrána, který zde prvně pohovořil o své práci, komiksech, o Vráně a její zfilmované verzi. Vydání zrestaurovaného komiksu Drsná škola z roku 2013 bylo natolik úspěšné, že si restaurovaná data vyžádali i ve vydavatelství Dark Horse v USA. Od roku 2014 začalo Comics Centrum vydávat speciální velkoformátové sbírky komiksů, tzv. „kolosální knihy“. Doposud takto vyšly knihy: Kurva velký Sin City, Hellboy: Pekelná knižnice 1, 2, 3, Kolosální Conan, Kolosální Conan z Cimerie, Arkwright Integral, A zrodí se hvězdy…, Witchblade 1, 2, 3 a Darkness 1, 2.
www.comicscentrum.cz