Listopadová Pevnost: akční Legie, hororová Carcosa a jako příloha Rezistence! (PR)

Legie Patria Nostra. A rozhodně nejen ta. Podzim znovu zavoněl dobrodružstvím a nová Pevnost má opět tu čest být vaším průvodcem těmi nejbáječnějšími fantastickými světy.

Slovy klasika: „Mordyje, tady je lupičů LEGIE!“ Nový společný projekt Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové má ambice zase jednou rozvířit vody tuzemské akční sci-fi, a proto si o LEGII povíme vše a přihazujeme rozhovor navrch.

Stejně tak nám ale nedá spát ani čtvrtá LADY MECHANIKA, pročež jsme prohodili pár slov i s jejími tvůrci Joem Benitezem a Marcií Chenovou.

A co na to seriálová sekce? Představí vám ZÁHADNÉ SÍDLO BLY, zatímco COMIC-CON PRAGUE 2021 exkluzivně hlásí další superhvězdy, báječného představitele seriálových záporáků Neala McDonougha a komiksového čaroděje Jasona Aarona.

A rovnou zpět do knih: Vélin Al Sorna od Anthonyho Ryana se totiž vrací do víru války ve VOLÁNÍ VLKA, první knihy z nového fantasy cyklu Čepel krkavce.

Jelikož vyšly páté sebrané povídky lovecraftovského hororu ČERNÁ KŘÍDLA CTHULHU, podíváme se nejen do pracovny mistra hrůzy, ale také po pokličku práce hororového nakladatelství Carcosa.

A co rozhodně nesmí zapadnout, na světě jsou nové romány od dvou největších tuzemských autorů fantastiky Františka Novotného a Vladimíra Šlechty!!! První jmenovaný mistr se v knize DRYÁK vydal do alternativní historie, v níž se u vlády nad naší zemi udrželi Přemyslovci, zatímco Šlechta nabízí PADAJÍCÍHO ARCHANDĚLA, třetí díl z pentalogie Poslední velkoměsto.

V povídkách se pak vydáme s Marií Domskou do mimozemského DIVADLA, které zaskórovalo i v literární soutěži Vidoucí, a v hororových vodách zalovil povídkou VÚDÚ americký spisovatel Stephen Woodworth.

V roce 2049 se pak bude s genetikou manipulovat v románu MATEŘSKÝ KÓD a k tomu se kapitán Černé flotily Jackson Wolfe vydá hledat NOVÉ HRANICE v dalším počinu oblíbeného Joshuy Dalzella. A pak tu máme samozřejmě cyklus ALGOR, jemuž se právě narodilo čtvrté dítko, CHLAD CHIMÉRY, ale stejně tak dojde řeč i na čarokrásný malovaný AMULET.

V hrách si povíme víc o DRAČÍ HLÍDCE, v historii o JANCE SEKERCE a v Hlasu fandomu se poznáte se ZBOJNÍKEM, s PÍSNĚMI STŘEDOZEMĚ a co je nového, se nám donese jak od KROTITELŮ DRAKŮ, tak od CENY KARLA ČAPKA.

Ani tím ale zdaleka nekončíme. Vítejte v nové Pevnosti a ať se vám na jejích stránkách líbí 😊 #casopispevnost #vladne

 

Příloha Pevnosti:
Veronica Rothová: Rezistence
Povstalecká trilogie, možná lépe známá pod názvem Divergence, je klasikou young adult v žánru dystopie, která se svého času dočkala i filmového zpracování. Postapokalyptická společnost rozdělená do frakcí podle toho, na jaké „ctnosti“ si jednotlivé skupiny lidí nejvíce zakládají, dává vzniknout „divergentním“ jedincům, kteří ani do jedné z frakcí nezapadají, protože mají spíš „od každého něco“. A právě takovou všestrannou hrdinkou je i Tris Priorová, hlavní postava této série.
Rezistence navazuje po „úvodu do světa“ v Divergenci, kde jsme si představili frakce i hrdiny a prošli si tréninkovým kolečkem. Vrháme se tak rovnýma nohama do akce a boje proti nefunkčnímu systému, který se snaží každého zatlačit do předem vymezené škatulky. Tris postupně prochází alespoň několika okamžiky života v každé z frakcí a její pohled na svět – stejně jako ten čtenářův – se díky tomu mění a vyvíjí. A ukazuje se, že Rezistence má i po několika letech od vydání pořád čím svoje čtenáře oslovit. Téma dystopií, nefunkční společnosti a boje za svobodu je stále aktuální a rezonuje, nápady Rothové pořád překvapují a je třeba rovnou říct jedno: autorka se toho nebojí, postavy padají jak mouchy. A jak už to tak umí, i tento díl je zakončen zvratem, který mění všechno a otevírá možnosti do dalekosáhlejší šíře.
Pokud vám tahle série v době své největší slávy unikla, rozhodně to dožeňte. Na papíře funguje navíc daleko lépe než na filmovém plátně.

 

Časopis Pevnost 11/2020
www.pevnost.cz
www.facebook.com/CasopisPevnost