Rozvratník má v rukávu ještě jeden poslední trik

Ke’helios, divotvůrce, psanec, karbaník, podvodník, Argosan, Cesta nekonečných hvězd, enigmatik, učitel karet… Během své cesty získal Kellen z rodu Ke mnoho jmen a přízvisek, žádné však plně nevystihuje, kým se tenhle chlapec během šesti knih stal pro své fanoušky. Jedno je ale jisté: jeho pouť tady končí. Zatím.

Kellen urazil dlouhou cestu, na níž poznal mnohé přátele i nepřátele. Nakonec však zůstal ve službách daromanské dětské královny a hodlal ji ochránit za každou cenu před okolním světem. Jenže se schyluje k válce hrozící zachvátit celý kontinent a Darome bude první na ráně. V poušti se totiž zrodil bůh, pod jehož vlajkou se sjednocuje nejpočetnější národ světadílu, a hodlá vyhladit všechny bezvěrce – počínaje dětskou královnou. Zabránit její smrti se dá jediným způsobem: zabít boha. Navzdory vší pravděpodobnosti to dokáže jen jediný člověk – divoká karta, nepředvídatelný a nevypočitatelný Kellen Argos.

Sebastien de Castell ze sebe během tří let vychrlil šest knih, v nichž čtenářům představil chlapce, který nebyl vyvoleným, přesto stál u zrodu mnoha událostí hýbajících světovými dějinami. Od arogantního, sobeckého spratka prošel Kellen obrovskou proměnou, díky níž se mohl Rozvratník – závěrečný svazek série Divotvůrce – ubírat směrem, který možná ani sám autor zprvu neočekával. Vzhledem k tomu, jaký má Kellen charakter, mohou čtenáři v Rozvratníkovi odhalit určité zvraty dřív než nastanou, ale i tak v knize zůstala slušná porce překvapení, jaké zvládne tak obratně zahrát s rozdanými kartami opravdu jen Sebastien de Castell. Jeho vypravěčské umění se s každým dalším dílem zlepšovalo a každá nová kniha byla komplexnější a o fous lepší než ta předešlá. Rozvratník sice zůstává zhruba na stejné úrovni jako předchozí Královnovrah, není to však výtka, naopak pochvala.

Kellen se celou dobu snažil uchovat si nezávislost a na jeho postavě to byla obdivuhodná vlastnost, určující do značné míry, jakým směrem se bude dál vyvíjet. Postupně se ukazovalo, že navzdory všem snahám však neustále s Kellenem někdo manipuloval, a i když záměry protivníků vždycky nakonec nějak překazil, pořád jim dost nahrával do karet. Teprve v Rozvratníkovi de Castell s plnou parádou ukazuje, jak moc hrál s postavami, ale i se čtenáři falešnou hru. Svého hrdinu v průběhu všech knih postavil před mnohá bolestná rozhodnutí a dostal ho do příšerných situací, jenže tentokrát ho zahnal do kouta – a jak všichni víme, to nikdy nekončí dobře.

To, co začalo jako dobrodružná, zdánlivě klasická jízda, která možná někoho nenadchla úplně na první dobrou, se během tří let proměnilo na úžasnou cestu za dospíváním, nalezením sebe sama a snahám spáchat aspoň jednou nějaké to vyšší dobro. Během toho však zůstával Kellen stále sám sebou – měl spoustu vlastností, které bychom neváhali označit za charakterové vady – a díky tomu dokázal neskutečným způsobem přirůst čtenářům k srdci.

Sebastien de Castell namíchal přitažlivý a čtivý mix dobrodružství, dramatu a humoru, v němž párkrát ušil na čtenáře pořádnou boudu. Jeho knihy však byly vždy své – nikdy se nestaly poplatnými současným young adult trendům, díky čemuž nad nimi výrazně vyčnívají. Rozvratník celé sérii nasadil korunu, donutil čtenáře složit karty a uznat, že tohle je zkrátka jedna z těch sérií, která si své místo na výsluní právem zaslouží.

Rozloučit se s Kellenem po tolika dobrodružstvích a prožitých útrapách je poměrně smutné. Autor sám však tento smutek celkem zdárně umírnil parádním dodatkem, který můžete najít na konci knihy. A mně nezbývá než smeknout před de Castellovou imaginací, vypravěčským umem a talentem pro podfuky. Také si dovolím takto veřejně zadoufat, že se někdo ujme i autorovy čtyřdílné série pro dospělé – Greatcoats jsou totiž taky naprosto skvělou jízdou –, případně že se chytí jeho nová série Court of Shadows, jejíž první díl má v zahraničí vyjít příští rok a vypadá dost nadějně.

Ukázka

Vydal: Egmont, 2020
Překlad: Peter Kadlec
Vazba: vázaná
Počet stran: 536
Cena: 449 Kč