Alejandro Jodorowsky: Metabaron

Je mu již 91 let a patří mezi největší osobnosti světové kultury. Pochází z Chile a známý je především jako filmař a komiksový tvůrce. Řeč je o Alejandru Jodorowském. Ten společně s Moebiem stvořil i ikonického komiksového hrdinu – Metabarona.

Historie zmíněné komiksové legendy je vcelku spletitá. Metabaron spadá do komiksového univerza Incal, který vytvořil v sedmdesátých letech Jodorowsky se zmíněným Moebiem. Po jeho smrti vznikaly další příběhy jako Megalex, Technokněží či patrně nejslavnější Kasta Metabaronů.

Nejnovější komiks ze série začíná po porážce Technotechno říše. Všude je chaos, který využije nový režim. Jeho hlava Technopapež ovládá nejvzácnější pohonnou hmotu vesmíru Epyfit. Ten ale dochází, protože se dá těžit na jediné planetě.

Proti Technopapeži stojí Metabaron, nepřekonatelný bojovník, který má s Epyfitem víc společného, než sám tušil. Říše se neustále snaží Metabarona překonat a posílá proti němu i krutého techno-admirála Wilhelma-100. Metabaron se bude muset pořádně zapotit, aby bitvu vyhrál.

Metabaron se skládá ze čtyř příběhů, které na sebe navazují, a nutno říci, že zejména poslední dva čtenáři řádně zamotají hlavu. Zatímco v první polovině je příběh především akční a vcelku přímočarý, v polovině druhé se ukazuje, jak je Metabaron propracované dílo. Skutečná space opera se vším všudy. Čtenář pozná Metabaronovu minulost a také nahlídne na jeho „lidštější“ stránku.

Komiks má rychlý spád, a přitom je příběh poměrně detailně vyprávěn. Autor napsal skvělé dialogy i výborně vykreslil postavy. Jistě, většina jsou kruťasové, ale ani svět, ve kterém se komiks odehrává, není pro slečinky.

O kresbu se rovnoměrně postarali pánové Valentin Sécher (Khaal) a Niko Henrichon (Sága, Noe či Mýty). Ačkoliv styl obou výtvarníků je jasně rozpoznatelný, ve výsledku vypadá celá kniha i po této stránce uceleně. Oba umělci odvedli skvělou práci a na komiks je radost pohledět. Kresby jsou detailní, velmi barvité a epické. Dýchá z nich osobitost a řadu panelů by si člověk s chutí pověsil na zeď jako obraz.

Alejandro Jodorowsky je sice otec celé série, ale funguje spíš již jako poradce pro Jerryho Frissena, který je pod scénářem k tomuto komiksu podepsán. Je známý například díky sérii Lucha Libre.

Metabaron je krásný na pohled a skvělý na čtení. Jedná se o akční komiks, který nabídne dobrý a napínavý příběh, ačkoliv je hlavní hrdina takřka nezničitelný. Závěr komiksu pak čtenáře opravdu navnadí na pokračování, na které snad nebudeme muset dlouho čekat. Metabaron je prostě skvělý.

 

Vydal: CREW, 2020
Scénář: Alejandro Jodorowsky, Jerry Frissen
Kresba: Niko Henrichon, Valentin Sécher
Překlad: Richard Podaný
Vazba: vázaná/brožovaná
Počet stran: 222
Cena: 869 Kč / 649 Kč