JP Ahonen: Belzebubové

Představte si rodinku se satanistickými sklony a s láskou k metalu. To jsou Belzebubové.

Komiks Belzebubové sleduje několikačlennou rodinku, která zažívá stejné problémy jako běžný smrtelník. Akorát jejich způsoby jsou daleko za hranicí normálu a blíží se hodně k vyznávání satanismu. Žárlivá Lucyfera drží svého manžela pěkně zkrátka, bojí se totiž nenasytných fanynek, které ve skutečnosti death metalová skupina jejího manžela nepřitahuje. Oba se také starají o své děti – čerstvě zamilovanou puberťačku Lilith a benjamínka Leviatana, který zrovna prochází fází, v níž se naprosto odchýlil od satanismu a místo toho radši vyznává Ježíše.

Nenechte se zmást, komiks sice obsahuje všechno výše zmíněné, ale také ještě mnohem víc. Třeba romantické výlety do podsvětí a spaní s příšerami pod postelí. Navíc nejde o jeden dlouhý, chronologicky navazující příběh. Každá stránka je samostatný strip, u něhož vlastně ani nepotřebujete vědět, kdo je kdo. Jednotlivé stripy dobře fungují jak samy o sobě, tak v rámci celku.

JP Ahonen používá pro celkem detailní kresbu zásadně jen černou barvu, což samozřejmě skvěle podtrhuje temnou tematiku a metalové ražení postav, které na sebe rády plácají hromadu make-upu, jako kdyby všechny byly členové americké skupiny Kiss. Čtvercový formát jednotlivých stripů odkazuje k původnímu způsobu publikování. Belzebubové totiž dříve vycházeli jako webkomiks, který mapoval počínání metalové skupiny se stejným jménem. Ovšem nakonec komiks připomíná spíš mockument, jelikož nepředpokládám, že by se členům skupiny skutečně podařilo vyvolat démona jen kvůli halloweenské koledě.

 

 

Komiksové stripy výborně doplňuje samotný vzhled knihy. Portrét zmalované rodinky na obálce, hedvábný potah a název vyražený v šarlatové barvě napovídá, o čem tenhle příběh asi bude. Společně s menším, téměř čtvercovým formátem pak kniha připomíná luxusní vydání metalového CD. Nutno také zmínit, že nakladatelství Paseka si jako vždy s komiksem pořádně vyhrálo. Ať už jde o povedený překlad Nadi Špetlákové, tak například o grafickou úpravu zvukových efektů v pozadí. Nakladatelství si za svou důkladnost zaslouží 666 otočených hvězd.

Je jasné, že s touhle knihou se nikdo nudit nebude. Belzebubové jsou přesně ten typ komiksu, který sice přečtete na jediné sezení, ale rádi se k němu vracíte. Ať už knihu otevřete na jakékoliv straně, dostanete pořádnou dávku černého humoru. Pokud máte rádi metal, komiksy a jen tak se neurazíte, Belzebubové se vám budou líbit.

Vydala: Paseka, 2020
Překlad: Naďa Špetláková
Vazba: vázaná
Počet stran: 128
Cena: 299 Kč (v e-shopu Paseky za 224 Kč)