František Kotleta: Stalingrad (Bratrstvo krve)

Román Stalingrad je druhý prequel k původní trilogii Bratrstvo krve od Františka Kotlety. Ta začala knihou Hustej nářez, kde se představil několikasetletý český upír Jan Bezzemek. Ten si užíval boje se žlutými emzáky i ve dvou dalších příbězích. V roce 2015 zavítal mezi čtenáře první prequel Vlci. V něm je mimo jiné objasněn vznik slovanského upírského klanu. Stalingrad se časově odehrává mezi těmito dvěma romány. A vrací se v něm velká část oblíbených postav.

Je rok 1942 a druhá světová válka řádí na plné obrátky nejen v Evropě. Německé armádě se obzvlášť dobře daří v širém Rusku a hlavní podíl na tom mají speciální vojáci. Super výkonní vojáci, jimž energii dodává dostatečné množství krve, pod vedením generála Gerharda. Oddaný germánský upíří klan stojí pevně za svou matkou. Gudrin spojila své mocenské ambice se vzestupem Adolfa Hitlera, aby konečně zúčtovala nejen s otravným slovanským klanem, ale hlavně s českou upíří rodinou, která jí hatí plány.

Německá armáda posílená o germánský klan decimuje Stalingrad, dříve slovutný přístav na Volze, a kromě ruských vojáků a civilistů v něm odpor klade i parta slovanských upírů přezdívaných Švábi. Tihle vyvrhelové se v různých dobách znelíbili Ivanovi, hlavě klanu. Aktuálně mezi ně patří i Jan Bezzemek, který své členství v partě potížistů obnovuje podle toho, koho a kdy zrovna nasere. Zbytek přeživších Švábů tvoří ještě Sergej, Marek, Bardur, Tamara a Skadi. Nesourodá směska s pestrou minulostí a velkou chutí přežít, která se rozhodně umí radovat ze života a setsakra výtečně pařit. Tentokrát běžnou záškodnickou činnost a likvidaci germánských upírů obohatí speciální mise. Vypadá to, že se mezi Gudruninými lidmi našli zrádci, kteří plánují několik mocenských změn, a Ivan rozhodně není proti.

Děj románu Stalingrad by se dal shrnout jako třistastránkové nekonečno vulgárních hlášek, stříleček a sexu. Je to jedna megarychlá, šílená akční jízda, která je v podstatě brutálnější a extrémnější než předchozí knihy. Na druhou stranu tentokrát kulisu tvoří válka, která byla nechutně surová sama o sobě. Příběh je zatím nejslabší z Bratrstva krve a autor spíše vsadil na akční notu. Hlavní hrdinové jsou díl od dílu nezranitelnější a s nějakými smrtelnými zásahy už si nedělají nejmenší starosti. Menší nepochopení pro intriky a machinace ve Stalingradu mohou mít ti čtenáři, kteří touhle knihou s Bratrstvem začínají. Bez znalosti Vlků to zkrátka není úplně ono.

Jako zásadní nedostatek byl se dala hodnotit ojedinělá přítomnost Gerharda a pouze kratičké cameo jedné zrzky. František Kotleta ale během děje nahodil čtenářům udičku v podobě minulých událostí, z kterých by mohly vzniknout další zajímavé příběhy ze světa Bratrstva krve. Tak jen houšť a další cákance krve.

Ukázka

Vydalo: Nakladatelství Epocha, 2019
Obálka: Satine Zillah, Tomáš Tuma
Vazba: brožovaná
Počet stran: 296
Cena: 299 Kč