Komiks Avatar nabídne jiný pohled na příběh slavného filmu (PR)

Pražské nakladatelství Comics Centrum vydalo 15. října komiks Avatar: Tsu’tejův příběh, který, jak název napovídá, dá čtenářům příležitost spatřit některé události kultovního filmového snímku z poněkud jiného úhlu.

 

Právě před deseti lety mohli být diváci na celém světě svědky premiéry jednoho z nejočekávanějších filmů všech dob, který se dodnes udržel v žebříčcích coby druhý nejvýdělečnější snímek v historii kinematografie (teprve letos jej předběhl poslední díl Avengers).

Do dnešní doby poslední počin režiséra Jamese Camerona (proslulého například snímky Vetřelci, Titanic, či prvními dvěma Terminátory) představil filmovým divákům na popředí dobrodružného sci-fi příběhu zcela nový svět planety Pandora.

A zatímco fanoušci Avatara čekají na avizovaná pokračování, z nichž první má ohlášenou premiéru na prosinec roku 2021, vychází přímo pod hlavičkou Jamese Camerona komiks, který se vrací k událostem prvního snímku (přesněji řečeno k režisérské verzi), ale je mnohem víc než jen prostou komiksovou adaptací.

Hlavním hrdinou totiž tentokrát není Jake Sullivan, bývalý voják ze Země, který přichází na Pandoru, aby pokračoval ve výzkumu svého mrtvého bratra. Děj se v tomto případě soustředí na Pandořana Tsu’teje, a ačkoliv se s událostmi zmíněnými ve filmu prolíná, doplňuje je o scény, které Cameron na plátně pouze naznačil.

Příběh tak nabízí zajímavé rozšíření děje těm, kteří film znají, zatímco čtenáři, kteří prozatím film neshlédli, se mohou těšit na samostatný příběh zasazený do doslova „nadpozemských“ kulis. Komiks se totiž snaží plně využít také výtvarné možnosti, které Cameron ve filmu přivedl k dokonalosti (oceněné Oscary za kameru, výpravu a vizuální efekty).

Kromě samotného komiksu naleznou čtenáři v knize také slovníček s použitými výrazy z na’vijštiny, domorodého pandorského jazyka, který si Cameron nechal speciálně vytvořit u amerického lingvisty Paula Frommera. Redakce Comics Centra připravila vedle slovníčku také popis výslovnosti, vycházející z původních Frommerových materiálů.

 

ANOTACE:
Ve chvíli, kdy se Tsu’tej poprvé setká s Nebešťanem Jakem Sullym, se jeho život od základu změní. Prožijte opět události světově proslulého filmu, tentokrát však z pohledu Tsu’teje, bojovníka kmene Omatikaja a Jakeova úhlavního soka v lásce.
Příběh se vzájemně prolíná s dějem filmu Avatar a obsahuje události ve filmu Jamese Camerona pouze naznačené.
Kniha obsahuje bonusovou povídku, popisující, jak se z Jakea Sullyho stal Torukä Maktoju!

 

INFO O KOMIKSU:
Název: „Avatar: Tsu’tejův příběh“
Autoři: James Cameron, Sherri L. Smithová, Jan Duursemová
Překlad: Alexandra Niklíčková
Vydalo: Comics Centrum, říjen 2019
Vazba: vázaná s matným přebalem a parciálním lakem
Počet stran: 144 barevných
Věkové doporučení: 12+
Cena: u nakladatele do 29. 10. 2019 za cenu 359 Kč, dále pak 419 Kč, běžná cena 599 Kč