Seriál Temný krystal: Věk vzdoru

Představte si nekonečně kouzelnou pohádkovou krajinu s bizarními, ale fascinujícími obyvateli. Svět, kam byste se možná i sami rádi podívali. Abyste se nemuseli tolik namáhat fantazírováním, přináší vám Netflix dárek v podobě Dark Crystal: Age Of Resistence. Tento seriál vás zavede na místo, které překoná vaše nejfantasknější sny.

 

V roce 1982 překvapila svět pohádková fantasy Temný krystal. Film měl nejen zajímavý příběh, ale okouzlil především vizuální stránkou. Snímek totiž nebyl hraný, ale loutkový. To mu dalo punc originality. Však za loutkami nestál nikdo jiný než Jim Henson, tvůrce legendárních Muppetů.

Temný krystal byl sice poměrně komerčně úspěšný, ale v daný rok ho zastínil jiný rodinně orientovaný film, a sice E.T. – Mimozemšťan. Nicméně se z Temného krystalu stal kultovní snímek. Já jsem se o tomto filmu dozvěděl prostřednictvím hudby, protože kanadská metalová kapela Strapping Young Lad v roce 2005 nahrála skladbu „Skeksis“, která upomíná na hlavní záporáky příběhu. O jejich minulosti se však dozvíte nejvíc právě z nového seriálu. Dark Crystal: Age Of Resistence se dějově řadí před výše zmíněný film a je tedy jeho prequelem.

Příběh se odehrává na místě zvaném Thra, jehož obyvatelé s ním mají velice úzký vztah, mnohem silnější, než mají lidé se Zemí. Srdce Thra představoval Krystal pravdy. Ten vždy chránila matka Aughra, jenže prostřednictvím své mysli chtěla zkoumat jiné světy a vesmíry. I proto svěřila ochranu krystalu do rukou bytostem zvaným skeksiové. Ti přišli před stovkami let z jiného světa a pyšní se nesmrtelností. Ovšem aby skeksiové mohli přežívat, potřebují esenci, která jim dodává životní síly a energii. Po staletí jim tuto esenci dával Krystal pravdy, který je ale poškozený a přestává fungovat. Skeksiové nakonec přijdou na to, že esenci můžou pomocí krystalu vysávat z nebohých helfingů, rasy obývající Thra. S trochou představivosti byste v gelfinzích mohli vidět ekvivalent pro lidi.

Hlavní postavou seriálu je gelfing Rian, kterému před jeho očima skeksiové „vysají“ přítelkyni Miru. Rian se rozhodne Miru pomstít, ale také oznámit všem obyvatelům Thra, co jsou skeksiové zač. Začíná tak velké dobrodružství, kde je hlavním cílem stmelit všechny národy Thra dohromady a svrhnout tak skeksie. Aby toho nebylo málo, tak císař skeksiů si zahrává s temnými silami a celé Thra je postupně sžíráno Temnotou.

Dark Crystal: Age Of Resistence mnohdy působí krásně pohádkově. To i díky humoru, který je přítomný v každém díle a je velice sympatický. Svět je vyobrazen krásně a bytosti v něm působí až roztomile, ale pozor – seriál není zrovna pro malé děti. Tady se zabijí, intrikuje a není tu nouze ani o vcelku solidní nechutnosti. Prvky hororu nejsou rozhodně zanedbatelné, a tak by děti mohly mít slušné noční můry.

Skeksiové, gelfingové, tajemní mystikové, matka Aughra, Lučištník, podlinkové, arathimové, fizzgigové. To vše jsou bytosti, které v seriálu potkáte, a všechny vám utkví v paměti. Tvůrci si s jejich podobami vyhráli, stejně tak s jejich vlastnostmi. Parádní jsou dialogy a seriál se může pyšnit celou plejádou známých herců, kteří jednotlivé postavy nadabovali. Nathalie Emmanuel, Taron Egerton, Simon Pegg, Benedict Wong, Helena Boham Carter, Mark Hamill, Lena Headey, Natalie Dormer, Alicia Vikander. Jako první ale uslyšíte Sigourney Weaver coby vypravěčku.

Ačkoliv seriál pokračuje v loutkovém ztvárnění, které zůstává věrné původnímu filmu, seriál vypadá velice moderně a nutno dodat, že k některým scénám PŘECI JEN vypomohly počítačové efekty.

Temný krystal: Věk vzdoru má zkrátka co nabídnout a dalo by se o něm psát ještě hodně dlouho. Je ukázkou toho, jak se dá příběh vyprávět poutavě a velice zábavně. V podstatě se seriálu nedá nic vytknout, snad jen to, že už skončil. Otázkou zůstává, zda se dočkáme dalšího příběhu ze světa Thra. Bylo by skvělé, kdyby ano. Opět by to byla oslava fantazie.

Domovská stanice: Netflix
Premiéra: 30. srpna 2019
Země původu: USA
Počet epizod: 10
Tvůrci: Jeffrey Addiss, Will Matthews