Swamp Thing – monstrum z bažin

V DC Universe to mají těžké. Alespoň co se týče světa filmů a seriálů. Dostávají totiž pořádně na frak od Marvelu, Amazonu či Netflixu. Jako by stále nemohli nalézt recept, jak se dostat na stejnou úroveň. O to se DC pokouší znovu a zas, tentokrát se seriálem Swamp Thing, jehož komiksovou předlohu známe u nás jako Bažináče.

V komiksu je vědec Alec Holland obětí atentátu, jeho ostatky zůstanou v bažině a začnou je obrůstat řasy. Nakonec z bažiny znovu vstane. Už ale jako zcela rostlinné monstrum, které ovládá síly přírody. Toho se drží i samotný seriál, který upoutá především prvními dvěma díly.

Ty natočil ostřílený režisér Len Wiseman (Underworld, Smrtonosná past 4.0) a jeho um je znát. První dva díly nikam nespěchají a ukazují, jaký by seriál patrně byl bez škrtání. Ponuře temný, řádně hororový a plný silné atmosféry. Swamp Thing zde funguje především jako hutný horor. Není nouze o drsné scény a takřka gore efekty. Přestože v rámci žánru seriál nepřináší nic nového, i tak působí svěže a nezvykle v dnešním světě, kterému vládnou „klasičtí“ superhrdinové, spousta barev a epických soubojů. Tady je tmavo, vlhko a atmosféra bažiny je zvládnutá dokonale. Když se z Aleca Hollanda stane Bažináč, je to nesmírně silné a naštvané monstrum, které je ale především nešťastné ze své proměny a také z nenaplněné lásky.

Monstrum z bažin, nenaplněná láska a byznysmen, jenž chce tajemství bažiny využít ve svůj prospěch. No není to hororová klasika?

Seriál však kromě Lena Wisemana neoplývá známými jmény. Titulní role se zhostil nepříliš populární Andy Bean (seriál Power), jeho lásku a bioložku Abby Arcane, která se do bažin vydává, aby našla lék na stále se rozšiřující smrtící virus, hraje Crystal Reed (seriály Gotham a Vlčí mládě). Asi nejzvučnějším jménem seriálu je tak Will Patton (Proroctví z temnot, 60 sekund, Armageddon), který si střihl roli Avery Sunderlanda, byznysmena, který se ničeho neštítí. Zároveň je adoptivním rodičem Abby.

Jistě poznáte i někdejší hvězdu filmu Flashdance Jennifer Beals, jež zde hraje policistku, která má velice blízko k Averymu Sunderlandovi. Za zmínku stojí ještě jedno známé jméno. Ze světa, kde žraloci létají v tornádech, si odskočil Ian Ziering (Steve z Beverly Hills 90210). V jaké roli, to neprozradím, ale rozhodně je velice výrazná.

Karty jsou rozdány. Sunderland chce z bažiny a její tajemné moci vytěžit co nejvíc. K tomu by rád chytil Bažináče. Abby se snaží najít lék na virus a současně pomoci Alecovi, aby z něj byl opět člověk.

Po prvních dvou dílech seriál někdy působí rozpačitě. Chvilku pospíchá, jindy jako by stál na místě. Stále se opírá o výbornou hororovou atmosféru, ale rozehrává více dějových linek, které nemá čas rozpracovat. Co je horší, nestíhá je ani všechny dořešit. Bohužel žádná další řada nebude. Aby toho nebylo málo, z původních třinácti epizod se seriál seškrtal na deset. Za vše můžou prý finance – stát Severní Karolína. Ten totiž přislíbil dodat polovinu z osmdesátimilionového rozpočtu. Zaplatil však jen miliónů třináct.

I tentokrát může být Swamp Thing pro DC Universe poněkud hořkou pilulkou. Seriál se totiž povedl a neměl vůbec špatná hodnocení, přesto je konec. V deseti dílech ale ukázal potenciál. Bažináč je jakousi alternativou k nablýskaným superhrdinům ve fajnových oblečcích. Swamp Thing je tmavý, špinavý hororový příběh o monstru, které není vyobrazeno jako kladná postava, přesto je v ní víc dobra než ve většině lidských postav. Navzdory ne úplně konzistentnímu vyprávění můžu seriál doporučit a třeba se někdy dočkáme jiné seriálové podoby, nebo dokonce i filmové.

Domovská stanice: DC Universe
Premiéra: 31. 5. 2019
Země původu: USA
Tvůrci: Mark Verheiden, Gary Dauberman
Počet řad/epizod: 1/10
Hrají: Andy Bean, Derek Mears, Crystal Reed, Maria Sten, Virginia Madsen, Kevin Durand, Will Patton, Jennifer Beals, Ian Ziering ad.