Gardner Dozois (ed.): Kniha mečů

Šestnáct zahraničních autorů přispělo do sbírky povídek epické fantasy. Koho Gardner Dozois přemluvil, aby přispěl svým dílem do Knihy mečů? A v kolika z nich opravdu hraje meč důležitou roli?

 

Na počátku byly fantasy příběhy, které si za levný peníz mohl koupit malý americký kluk. Ten časem dospěl, ale fantastika ho nepustila a stal se redaktorem žánrových periodik, spisovatelem sci-fi a sestavil několik povídkových sborníků. Jedním z těch, které Gardner Dozois pomáhal stvořit, je Kniha mečů. Ta nabízí výběr současné epické fantasy. Většina ze zastoupených spisovatelů není českým fanouškům „meče a magie“ úplně neznámá, i když někteří z nich si cestu k nám teprve hledají.

Povídky pro sborník spatřily světlo světa v roce 2017. Nakladatelství Argo se jim při překladu do češtiny rozhodlo dát tu nejlepší péči a oslovilo hned několik různých překladatelů. Každý z nich přeložil nanejvýš dvě povídky, jež nejsou zařazené hned za sebou. Tím může vyniknout odlišný styl jednotlivých spisovatelů subžánru meče a magie.

Nejznámějším v celé sbírce je nepochybně George R. R. Martin. Jeho příspěvek není vhodné nazývat povídkou, protože jí zkrátka není. Synové Draka jsou kronikářským zápisem životů dvou synů Aegona I. Targaryena, zvaného Drak či Dobyvatel. Ten byl slavným předkem rodu, protože se stal prvním vládcem Sedmi království, nechal zhotovit Železný trůn z mečů svých nepřátel a od jeho korunovace se začal počítat nový letopočet. Za manželky si vzal (najednou) své dvě sestry a každá mu porodila syna. Samozřejmě by to nebyli Targaryenové, aby jejich životopis nebyl plný vražd, bitev, draků, krvesmilstva, mučení, převratů, sexu, úkladů a hodně ošklivých životních konců. A to do událostí popsaných ve Hře o trůny zbývá skoro tři sta let dějin Západozemí.

Pod nenápadným jménem K. J. Parkerová se ukrývá britský spisovatel Tom Holt, od něhož u nás vycházela spíše humorná fantasy. Jeho povídka Nejlepší vyhrává rozehrává příběh mezi zkušeným kovářem a jeho mladým zákazníkem. Zápletka začínající objednávkou toho nejlepšího meče je vcelku odhadnutelná a příjemně oddechová.

Podstatně více příběhů v českém jazyce vyšlo Robin Hobbové (což je také pseudonym). Meč jejího otce patří volně do světa série Farseer. Důležitou roli v něm hraje pravidlo, že děti se nemají tvrdě učit pravidla, protože jednou může přijít chvíle, kdy je jejich vlastní rodiče budou nutit ta pravidla porušit.

Do daleké Asie vezme čtenáře příběh Skrytá dívka od Kena Liu, v němž se možná malá dívka stane zlodějkou životů. Zároveň s třetí povídkou dochází ke změně atmosféry celé sbírky, protože čtvrtý příběh Meč osudu přidává pro změnu humorné prvky v dobrodružství učedníka, démona a jednoho meče.

Na lehce vtipných proudech pokračuje i Kate Elliotová a její ,,Jsem fešák,“ prohlásil Apollón Vrána. I v tomto případě se jedná o pseudonym jedné z méně známých spisovatelek v našich vodách. Walter Jon Williams se u povídky Vítězství ctnosti inspiroval spíš zálibou v historických románech než ve sci-fi, protože stvořil romantickou detektivku o intrikách na jednom královském dvoře.

Mezi známější jména patří Daniel Abraham, kterému aktuálně v českém překladu vychází série Mince a dýka. V jeho Věži pohrdání mladý zloděj usiluje o meč, ale celé to nakonec dopadne opravdu nečekaně. Zároveň po několika odlehčujících příbězích začíná zase přituhovat a přibývat napětí. Hrunting byl meč, který patřil dědečkovi hlavního hrdiny, ale ten ho byl nucen půjčit udatnému rekovi Beowulfovi, jenže podle C. J. Cherryhové to bylo celé úplně jinak, než vyprávějí legendy.

Po méně známém jménu přichází další proslulý spisovatel, Australan Garth Nix. Dlouhá, mrazivá cesta je před lovcem démonů a jeho čarodějnou loutkou při stopování bůžka vysávajícího nejen lidem jejich životní sílu. Známá spíše povídkami je Ellen Kushnerová a jednou z nich je Když jsem byl loupežníkem. Její hlavní hrdinové v lehkém fantasy příběhu z Pořící jsou mladí, divocí a povaleči.

Kouř ze zlata je sláva od Scotta Lynche má za hlavní hrdiny partu dobrodruhů, kteří jsou na nejnebezpečnější výpravě k pokladu jednoho nechutně bohatého draka. Mezi mladé autory patří Rich Larson, jehož dva dobrodruhy dostane do Zapeklité situace jedna kradená truhla a jeden továrník zralý na vraždu.

V Královu zlu Elizabeth Bearové spojí maličká skupinka síly, aby přežila dobrodružství jako střižené pro Indianu Jonese. Padající vody od Lavieho Tidhara patří do subžánru zabraně a magie. I když určitě by se hodily i do dirty fantasy, protože Gorel z Goliris je neustále sjetý. V povídce Cecilie Hollandové touží mladý chlapec pomstít smrt svých bratrů a přátel a zabít vlastníka Meče tyraste.

Pokud někdo umí napsat román, automaticky to neznamená, že je i výborný povídkář. Kvalita jednotlivých povídek v Knize mečů kolísá. Rozhodně jde však o pestrý výběr v rámci subžánru meče a magie, což je perfektní příležitost pro čtenáře najít si nové oblíbené spisovatele nebo si alespoň rozšířit povědomí o nabídce na trhu.

Osobně mě asi nejvíc bavily suché dějiny Západozemí, protože stačí trocha fantazie, aby si člověk představil boj o vládu v jeho krásných krvavých barvách. Potenciál určitě má i Apollón Vrána a příznivý dojem zanechal i Meč osudu či Skrytá dívka.

A jak je to s těmi meči v Knize mečů? V některých povídkách mají důležitou roli, ale v jiných by je jeden skoro musel hledat lupou. Přesto splňují zadání, protože se přece jedná o žánr meč a magie.

Seznam povídek:

1. K. J. Parkerová: Nejlepší vyhrává
2. Robin Hobbová: Meč jejího otce
3. Ken Liu: Skrytá dívka
4. Matthew Hughes: Meč osudu
5. Kate Elliotová:,,Jsem fešák,“ prohlásil Apollón Vrána
6. Walter Jon Williams: Vítězství ctnosti
7. Daniel Abraham: Věž pohrdání
8. C. J. Cherryhová: Hrunting
9. Garth Nix: Dlouhá, mrazivá cesta
10. Ellen Kushnerová: Když jsem byl loupežníkem
11. Scott Lynch: Kouř ze zlata je sláva
12. Rich Larson: Zapeklitá situace
13. Elizabeth Bearová: Královo zlo
14. Lavie Tidhar: Padající vody
15. Cecelia Hollandová: Meč tyraste
16. George R. R. Martin: Synové Draka

Vydalo: Argo, 2018
Překlad: kolektiv překladatelů
Počet stran: 436
Vazba: vázaná
Cena: 398 Kč