První komiksový Poslední jednorožec (PR)

Na konci dubna letošního roku vyjde v nakladatelství Comics Centrum komiks podle slavného románu Petera S. Beagla Poslední jednorožec, který patří ke kultovním dílům světové literatury žánru fantasy.

 

První letošní překvapení z edičního plánu nakladatelství bude možná pro mnohé komiksové fanoušky opravdu nečekané. Kultovní fantasy příběh totiž na první pohled jakoby nezapadá do klasického portfolia nakladatelství Comics Centrum.

Šéfredaktor Václav Dort k tomu podotýká: „Filmové zpracování Jednorožce nás uhranulo už v dětství, takže tuhle krásně zpracovanou adaptaci jsme prostě museli vydat. Navíc jde o kultovní příběh, který ovlivnil moderní fantasy podobně jako třeba Pán prstenů.“

Román Poslední jednorožec vyšel již v roce 1968 (v českém překladu pak v roce 2009), ale u nás je znám především díky filmovému zpracování z roku 1982, které zasáhlo několik generací. Bylo to dáno i tím, že jako jeden z mála amerických animovaných celovečerních filmů k nám mohl proniknout přes železnou oponu.

Lyrický příběh plný napětí, jinotajů i humorných anachronismů vypráví o jednorožce, žijící poklidně ve svém šeříkovém lese, která se jednoho dne dozví, že je poslední svého druhu, a tak se vydává na dobrodružnou pouť s cílem najít ostatní jednorožce. Po cestě se setkává s mnohými nástrahami, ale pozná rovněž nové přátele a lásku. Na konci však bude muset čelit hrozivému Rudému býkovi, protože je to právě on, kdo má na svědomí zmizení jednorožců ze světa.

Filmová a komiksová adaptace se od sebe liší. Komiksová se více drží původního románu, a na rozdíl od té filmové je méně krácená a nepostrádá humor.

Adaptace půvabného a poetického příběhu do komiksové podoby se ujal zkušený scenárista Peter B. Gillis, který na komiksové scéně působil především v 80. letech (Tailgunner Jo, Shatter, Warp a další), a poté dlouhá léta pracoval v jiném oboru. Poslední jednorožec je tedy jakýmsi jeho comebackem. Výtvarné stránky se ujala Renae de Lizová (Womanthology, The Legend of Wonder Woman).

 

„Tento komiks lze zhodnotit pouze jediným slovem: okouzlující… Najdete v něm kouzla a divy vyobrazené jedním z nejpůvabnějších výtvarných stylů, na jaké můžete v komiksu narazit.“
– Karyn Pinterová, Comics Bulletin.com

 

ANOTACE:
Čarovná, lyrická a emotivní komiksová adaptace kultovního a po generace oblíbeného románu Petera S. Beagla Poslední jednorožec. Příběh nás uvádí do světa kouzel, ukazuje sílu lásky i bolest nad ztrátou. Jednorožka, žijící o samotě v kouzelném lese, jednoho dne zjistí, že je dost možná poslední svého druhu. Po počátečním váhání se vydává na cestu, s nadějí, že se jí podaří najít další jednorožce, a to i přesto, že na konci svého putování bude muset čelit hrozivému Rudému býkovi.

 

O AUTOROVI:
Peter S. Beagle se narodil roku 1939 v newyorské rodině vzdělanců. Odmala se zajímal o umění a vystudoval kreativní psaní na prestižních amerických univerzitách. Jeho prvotinou byl román Tiché a poklidné místo, jenž spatřil světlo světa roku 1960. Následoval cestopis I See By My Outfit, vydávaný nejprve časopisecky a teprve roku 1965 i knižně. Třetí Beaglův literární počin, fantasy román Poslední jednorožec, zajistil svému autorovi celosvětové uznání a doživotní slávu. Ačkoliv Beagle napsal ještě mnoho knih, často úspěšných (například volné pokračování Jednorožce s názvem Dvě srdce vyhrálo roku 2011 prestižní Hugo Award a Nebula Award), už nikdy se mu jeho nejslavnější román nepodařilo překonat. I přes pokročilý věk se nadále aktivně věnuje literatuře a hudbě.

 

INFO O KNIZE:
„Poslední jednorožec“
Autoři: Peter S. Beagle, Peter B. Gillis, Renae de Lizová
Anglický originál: The Last Unicorn
Překlad: Alexandra Niklíčková
Vydá: Comics Centrum, duben 2019
Vazba: vázaná s matným přebalem a parciálním lakem
Počet stran: 192 plnobarevných
Cena: u nakladatele v předprodeji do 12. 5. 2019 za cenu 419 Kč, dále pak 489 Kč