Seriál Tidelands – krvavý příliv z Austrálie

Po Siréně a Aquamanovi přicházejí další „mořští lidé“. V prosinci 2018 si na Netflixu odbyl premiéru osmidílný australský seriál Tidelands. Ovšem pokud byste čekali fantasy příběh z mořských hlubin, byli byste zklamáni. Tvůrci Tidelands vsadili na svět zločinu, násilí, krev a erotiku.

 

Čtyřiadvacetiletá Cal McTeerová se po deseti letech ve vězení (byla odsouzena za žhářství a zabití policisty) vrací do rodného rybářského městečka Orphelin Bay a odhaluje nejedno rodinné tajemství. Její starší bratr Augie se neživí rybařením, jak předpokládala, ale převzal tátovo řemeslo a obchoduje s drogami. Z dědictví po otci jí nic nezůstalo, protože za její podíl koupila matka, bývalá alkoholička, místní nálevnu. V městečku se právě řeší vražda Augieho kampána Zacha, kterou má zřejmě na svědomí někdo z komunity Tidelanderů, neboli mořských lidí. Ti žijí v kolonii za městem a říká se o nich, že jsou potomky sirén. Netrvá dlouho a někdo se pokusí zavraždit i Cal. Rozbíhá se kolotoč událostí, v němž se Cal dozvídá pravdu o městě, mořských lidech, svém původu a rodinných tajemstvích a musí se postavit vládkyni Tidelanderů Adrielle, aby zachránila sebe i své nejbližší.

Charlotte Best (Puberty Blues, Home and Away) předvádí v hlavní roli potížistky Cal dobrý výkon, nepřehrává, její postava je uvěřitelná, zkrátka správná kick-ass hrdinka, po jaké divák touží. Snad si tím herečka pomůže na cestě k větším rolím. Přestože seriál nestojí na romantické lince, ocitá se Cal v milostném trojúhelníku, nijak ovšem neřeší, že přebíhá z jedné chlapské náruče do druhé – a co je překvapivější, nemají s tím problém ani její dva nápadníci (Marco Pigossi a Mattias Inwood). Partnerky střídá i Calin bratr Augie, a co se týká mořských lidí, ti si na monogamii vůbec nepotrpí, a tak se v seriálu dočkáte mnoha erotických scén.

Elsa Pataky (Královna meče, Rychle a zběsile 5, 6, 7) si zahrála hlavní záporačku, svůdnou vládkyni potomků sirén Adrielle. Její sobecké motivy, které skrývá za masku ochránkyně svého lidu, jsou divákovi od začátku jasné, proto toho její role v podstatě moc nenabízela – jen vypadat krásně a tvářit se krutě a vznešeně, což se jí povedlo.

Sympatického drsňáka Augieho si zahrál australský herec Aaron Jakubenko (Letopisy rodu Shannara). Augie žije na hraně, zbraň nosí neustále po ruce, protože obchoduje s nebezpečnými lidmi a potýká se se zrádci i ve vlastním týmu. Svou sestru má rád a snaží se ji chránit, zároveň je však hodně ledabylý a důvěřivý, což se mu nejednou vymstí.

Celých osm dílů se odehraje v krátkém časovém úseku, postavy tedy neprocházejí zásadním vývojem, jejich charaktery se nijak zvlášť nemění, jen u některých dojde k určitému prozření.

Seriál Tidelands nasazuje hned od začátku rychlé tempo a jedna dramatická událost střídá druhou. Postavy nejsou černobílé, u většiny netušíte, co od nich čekat, jejich vzájemné vztahy jsou komplikované a slovo loajalita je téměř pro všechny hodně cizí pojem. Přátelé si můžou jít v dalším díle po krku a naopak nepřátelé skončit v jedné posteli. Nikdy netušíte, kdo komu vrazí nůž do zad, a přestože postav není v seriálu mnoho, mrtvých hodně rychle přibývá.

Na první pohled se možná nabízí srovnání se seriálem Siréna, v Tidelands jde však o úplně jiný příběh, který se mořskými pannami či sirénami až tak nezabývá, žánrově je to spíš akční krimi než fantasy či sci-fi. Zatímco se v Siréně hrdinové – mořští biologové především seznamovali s neznámou rasou a bojovali s vládními agenturami a vědci, v Tidelands jde o boj o moc, peníze a drogy. Nadpřirozeno tu hraje až druhé housle.

Seriál Tidelands je hodně chytlavý, protkaný nečekanými zvraty a epizody končí napínavě, proto radím si na něj udělat čas, protože docela určitě budete mít nutkání zhlédnout několik dílů za sebou. Závěr je celkem očekávatelný (na rozdíl od jednotlivých epizod) a nechává otevřená vrátka pro další řadu (zatím ještě nebyla potvrzena), i když vzhledem k počtu úmrtí by bylo asi potřeba dost obměnit herecké obsazení. Osobně bych byla za pokračování moc ráda, protože jsem si seriál opravdu užila.

 

Originální název: Tidelands
Domovská stanice: Netflix
Země původu: Austrálie
Hrají: Charlotte Best, Aaron Jakubenko, Elsa Pataky, Mattias Inwood, Peter O‘Brien, Marco Pigossi, Dalip Sondhi, Madeleine Madden, Caroline Brazier ad.
Premiéra: 14. 12. 2018
Počet epizod: 8