Tim Lebbon: Relikvie

Současný Londýn je pro spisovatele oblíbeným místem, kolem kterého spřádají své fantazie a rádi v jeho uličkách nechávají potulovat se bytosti ze starých pověstí. Nejinak je tomu i v knize Tima Lebbona. Lidé netuší, že s nimi svůj svět sdílí, ale najdou se výjimky, které pasou po relikviích s nimi spojených.

Příběh začíná skoro od úplného konce. Výslechová místnost kdesi v Americe a v ní se hroutí únavou a pod tíhou vzpomínek hlavní hrdinka Angela Goughová. Je obviněná minimálně ze čtyř vražd a detektiv Volk, který se z ní snaží vymámit pravdu mimo záznam, by však onu pravdu raději slyšet neměl. O pět dní dříve ani Angela netušila, co vše je možné.

Angela už rok žije s přítelem Vincem v malém bytečku. Ona se zabývá učením a přednášením, píše dizertační práci a baví ji kriminologie. Vince pracuje v soukromé realitní kanceláři a analyzuje pro ni data. Žijí si poklidně a dobře sladění, ale tohle ráno, které začalo tak hezky nad čajem, plánováním pracovních úkolů a společného večera, je možná poslední čas, co mají. Vince během dne zmizí a Angela se mu nemůže dovolat. Po marném pobíhání Londýnem a procházení míst, kam spolu chodili, nalezne večer doma za dveřmi Vincem psaný vzkaz: “Dej na sebe pozor, nehledej mě”. To samozřejmě Angelu vybídne k ještě usilovnějšímu pátrání. Ale ne všechno, co se o Vinceovi dozví, se jí líbí. Vede ještě jiný život, stýká se s lidmi, jejichž jména často nalézá v záznamech kriminálních případů a kteří mají zálibu v obchodech s relikviemi, podobnými té, kterou našla v přítelových věcech – hlavička velikosti velké brambory s jedním okem uprostřed čela.

Tim Lebbon (*1969) se narodil v Londýně, vyrůstal v Devonu a Newportu a nyní žije s rodinou ve velšské vesnici Goytre v Monmouthshireu. Vydal něco kolem třiceti románů, desítky novel a stovky povídek a za některé z nich získal ceny British Fantasy Award, Bram Stoker Award a Scribe Award.

Fantasy román Relikvie je psaný formou detektivky a kromě hlavních hrdinů, se kterými nebude mít čtenář problém se ztotožnit, v něm vystupuje řada živlů z kriminálního podsvětí s většími či menšími morálními zásadami. Mytologická stvoření, jež se v příběhu objevují, jsou ze všech koutů světa, ale všechna se důsledně ukrývají před lidskýma očima.

Kniha Relikvie mě bavila a přečtenou jsem ji měla velmi rychle, nepřináší však do světa fantasy literatury nic nového. Je to pěkný odpočinkový příběh, prošpikovaný akčními scénami a násilím, které je popisované velmi podrobně a syrově. Stylem psaní i zápletkou bych ji přirovnala někam mezi knihy Markuse Heitze a Jima Butchera.

P.S.: Víte, že je Londýn městem lišek? Já jsem to nevěděla až do přečtení knihy. Pak mi to nedalo a časté zjevování lišek na stránkách románu jsem si musela ověřit. Dočetla jsem se, že jich žije ve městě kolem deseti tisíc, jsou plaché, ale Londýňané je vídají úplně běžně i v centru na každé travnaté ploše. Jsou to lovkyně potkanů a holubů a také lupičky odpadků.

Ukázka

Vydal: Baronet, 2018
Překlad: Dana Chodilová
Vazba: vázaná
Počet stran: 360
Cena: 359 Kč