P. C. Castová: Z vůle Luny (Příběhy z nového světa 1)

Po katastrofě před mnoha lety se Země změnila a s ní vše, co dokázalo přežít. Všude číhá nebezpečí a to, co dřív bývalo neškodné, má teď často ostré zuby. Lidé jsou také jiní, změnili se podle území, na kterém žijí, a sdružují se v klanech. První příběh z nového světa prozkoumáme hlavně z pohledu Mari, poutnice z kmene Tkalců, dcery Luňanky.

 

Poutníci jsou národem žijícím v lese v souladu s přírodou a Matka Země s Bohyní Lunou jim poskytuje k životu vše, co potřebují. Každý z klanů poutníků má svou Luňanku, vůdkyni, kněžku a léčitelku v jednom. Bez pomoci těchto žen se zvláštní schopností ovládat měsíční světlo by poutníci podlehli psychické nemoci, jíž všichni trpí. Mari, dospívající dcera Luňanky Ledy, se od své matky učí, jak používat zděděné nadání, aby jednou mohla převzít matčino místo v klanu Tkalců. Ale naučit se promlouvat s Lunou a používat její světlo k léčení je pro Mari velmi obtížné. Zřejmě je to tím, že jejím otcem byl člen slunečního národa, což musí od svého narození skrývat.

Mari se raději drží od ostatních dál, ale brzy nadejdou těžké časy a dívka s dvojitým původem by mohla být jedinou šancí na přežití ostatních. Jsou tu jiné národy s jiným způsobem života a jinými schopnostmi, které nejsou tak mírumilovné jako poutníci. V korunách stromů žijí sluneční lidé, spjatí se sluncem a se svými zvířaty v těsných svazcích. Mají poutníky za podřadné tvory, zabíjejí je a zotročují k práci na svých polích. A v nedalekých troskách velkého města žijí zloději kůží, kteří pro své přežití potřebují kůže jiných.

P. C. Castová (*1960) se narodila ve státě Illinois, během dětství žila i v Oklahomě, nyní je jejím domovem Oregon. Po střední škole nastoupila vojenskou dráhu u letectva USA a později učila patnáct let na střední škole, nežli se pustila do psaní knih na plný úvazek. Je oceňovanou autorkou románů z žánru fantasy a paranormální romance a čeští čtenáři ji mohou znát díky knižní sérii Škola noci, kterou napsala se svou dcerou Kristin. Jejím nejnovějším počinem jsou knihy Loved a Lost ze série House of Night Other World, pokračování Školy noci, a také druhý díl Příběhů z nového světa s názvem Sun Warrior, který má vyjít v českém překladu tento rok.

Postapokalyptický svět P. C. Castové je zajímavý, ale jak ke katastrofě došlo, není moc vysvětleno. Lidé se stali prostšími, vrátili se ke svým kořenům, žijí bez technologií a vědomostí, jak získávat různé materiály. Zda je to záměr, nebo nutnost, se čtenář nedozví. Také získali vlivem okolností speciální schopnosti.

V první knize jsou prozatím představeny tři národy, z nichž každý trpí jiným neduhem a má ve svém středu jinak nadané jedince. Poutníci mají Luňanky, sluneční lidé zase své zvířecí společníky, kteří si sami člověka vybírají a zůstávají s ním až do své smrti, a zloději kůží předtuchy a divnou nemoc, kterou dokážou přenést na někoho jiného. Každý národ uctívá jiné božstvo a provádí jiné rituály.

Kromě Mari jsou pro příběh nejdůležitější dvě postavy z ostatních zmíněných národů. Ze slunečního lidu je to Nik, s kterým Mari zkříží svůj osud, a ze zlodějů Mrtvý zrak, jenž ovlivní životy všech ostatních.

Obálka Emila Křižky působí zajímavě a přitáhne pozornost nakupujících, ale zobrazená dívka v honosných moderních šatech s kovovými prvky nemá s příběhem vůbec nic společného.

Román Z vůle Luny nabízí poutavé čtení, které mě bavilo. Na rozdíl od Školy noci obsahuje násilnější scény, takže je vhodnější spíše pro starší čtenáře. V románu je patrná snaha P. C. Castové vytvořit svět na reálných základech, což se jí však kvůli chybějícím informacím, které by vše logicky zdůvodnily, příliš nepodařilo. Matoucí mi připadaly i vzdálenosti a vztahy mezi jednotlivými národy. Nežijí od sebe moc daleko, ale stejně o sobě mnoho nevědí a přitom se navzájem ovlivňují. Autorčino vkládání veršovaných náboženských či magických formulek do textu na mě v dospělejším románu, než jsou knihy o Zoey Redbirdové, působilo rušivě.

Uvidíme, co přinese pokračování Bojovník slunce, snad v něm autorka nesrovnalosti objasní. Nenechám si ho ujít.

Ukázka

Vydalo: Yoli,  2017
Původní název: Moon Chosen
Překlad: Renata Heitelová
Vazba: brožovaná
Počet stran: 632
Cena: 379 Kč