Seriál The Magicians – recenze

Když zkřížíte Letopisy NarnieHarrym Potterem, do směsice přidáte trochu sexu, spoustu alkoholu a až nečekané množství krve a mrtvol, dostanete překvapivě temný seriál The Magicians, který pro děti rozhodně není.

Quentin byl vždycky trochu zvláštní kluk, který měl už odmalička nos zabořený do knih o kouzelném světě zvaném Filórie. Jednoho dne se s kamarádkou Julií zdánlivě náhodou ocitne na přijímacím řízení na univerzitu Brakebills. Až poté, co je přijat, se dozví, že je to škola magie, kam jsou přijímáni ti, kdo mají magické nadání. Brzy ale Quentin zjistí, že těžká studia čar a kouzel jsou jeho nejmenším problémem. Filórie je skutečná a její vládce přezdívaný Netvor si jde právě pro Quentina.

The Magicians je seriál, který si zdánlivě vypůjčuje známá témata z fantasy příběhů o kouzelnících a světech, do nichž se prochází kusy nábytku. Už první díl ale divákovi ukáže, že zdání klame a že The Magicians si jdou svojí vlastní, temnější cestou. To platí i o postavách, které na první pohled nevybočují z řady stereotypů, ale na pohled druhý často překvapí svou hloubkou.

 

 

Samotný hlavní hrdina, osmnáctiletý Quentin, jehož hraje třicetiletý Jason Ralph, je trochu naivní podivín, jenž část života strávil kvůli bludům v psychiatrické léčebně, netuše, že za jeho „nemocí“ vězí magické nadání. Quentin je však z celé ústřední skupinky studentů a profesorů Brakebillské univerzity ten nejméně zajímavý. Jeho kamarádku Julii, již hraje věčně se unaveně tvářící Stella Maeve, sice na Brakebills nepřijali, své touhy po studiu magie se ale nevzdává. Brýlatá studentka Julie (Olivia Taylor Dudley) je typická odstrkovaná a asociální šprtka, její odvaha a znalosti ale nejednou Quentina zachrání. Sarkastický telepat Penny (Arjun Gupta) je tvrďák, který si nenechá nic líbit a svou nechuť vůči Quentinovi dává okázale najevo. Navenek tupou bárbínu, ve skutečnosti mocnou a odvážnou čarodějku Margo (Summer Bishil), lze téměř vždy najít po boku stylového krále večírků Eliota (Hale Appleman).

Pestrá paleta postav je jen jednou z devíz seriálu. Vyzdvihnout musím nejen na televizní tvorbu překvapivě kvalitní triky, ale především umně zpracovaný příběh. Na počátku se zdá docela jednoduchý, s každým dílem se ale odhalují nové skutečnosti – často krvavé a drsné, které však mají pro celkový obraz svůj smysl a děj dále posunují. Poněkud ponuřejší atmosféru často odlehčí odkazy na jiná známá díla sci-fi a fantasy, ať už je to Star Trek, Hunger games, Hra o trůny nebo třeba Harry Potter.

Celkově vzato je seriál hodně drsný. Vraždí se v něm, znásilňuje, vydírá, postavy nejdou pro vulgární nadávku daleko, stejně jako pro alkohol a drogy. To může nepřipraveného diváka zarazit, koneckonců na první pohled vypadá seriál jako obyčejný čarodějnický příběh z vysoké školy. Nic z toho ale není do placu házeno bez rozmyslu, vše má svůj účel.

Diváky může od dalšího sledování odradit nejen zmiňovaná temnější atmosféra a pomalé vyprávění, ale také nevyvážené tempo jednotlivých epizod. Zpočátku se může zdát, že seriál ukazuje jen medailonky a nesouvisející scény zobrazující jednotlivé součásti života na vysoké. To může působit unyle, nezajímavě, někdy až téměř nudně, a rádoby tai-či pohyby, kterými studenti sesílají kouzla, jsou často spíš nechtěně vtipné než dramatické. Postupně ale vyprávění nabírá na rychlosti, graduje a potemňuje stále víc.

The Magicians není dokonalý seriál a určitě nesedne každému. Přináší ale netradiční a nečekaně temné pojetí světa kouzel, a tím navzdory kolísavému tempu vyprávění a na první pohled nesympatickým postavám působí docela osvěžujícím dojmem.

Osobní hodnocení 1. série: 70%